x

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

Kategoria: Ludzie    15.03.2023

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO \"The Last of US". Fot. materiały prasowe
Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO \"The Last of US". Fot. materiały prasowe
Fabuła serialu "The Last of Us" osadzona jest w postapokaliptycznym świecie zniszczonym niemal całkowicie przez niewyjaśnioną zarazę - grzyba, który przejmuje kontrolę nad umysłem zakażonej osoby. Główny bohater Joel Miller otrzymuje zadanie przetransportowania dziewczynki o imieniu Ellie do bezpiecznej strefy.

Z niewyjaśnionych przyczyn czternastolatka jest odporna na tajemniczą zarazę i może stanowić jedyny ratunek dla pogrążonej w chaosie ludzkości. Joel i Ellie zaczynają więc wspólną walkę o przetrwanie, w której niemałe znaczenie odgrywa poszukiwanie jedzenia.

– HBO odezwało się do mnie z pytaniem, czy nie chciałbym z nimi zrobić filmu promującego "The Last of Us" . Widzieli mnie w tej roli. W serialu pojawia się wątek kulinarny: bohater gotuje, by przetrwać. Nagraliśmy to w ciągu jednego dnia i okazało się, że jest szał. Nie spodziewałem się aż takiego odzewu – opowiada Przemysław Klima.

W kilkuminutowym klipie opatrzonym hasłem “Przepis na przetrwanie” obserwujemy jak Przemysław Klima, zdobywca gwiazdki Michelin, zakrada się do opuszczonej i zaniedbanej kuchni. Fot. materiały prasowe
W kilkuminutowym klipie opatrzonym hasłem “Przepis na przetrwanie” obserwujemy jak Przemysław Klima, zdobywca gwiazdki Michelin, zakrada się do opuszczonej i zaniedbanej kuchni. Fot. materiały prasowe
W kilkuminutowym klipie opatrzonym hasłem “Przepis na przetrwanie” obserwujemy jak Przemysław Klima, zdobywca gwiazdki Michelin, zakrada się do opuszczonej i zaniedbanej kuchni, sprząta ją, a następnie przygotowuje trzy potrawy godne finediningowej restauracji, choć wykorzystujące składniki, które można teoretycznie pozyskać w czasie apokalipsy. Na talerzach pojawiają się kolejno: parmentier ziemniaczany z truflami, sandacz z veloute na bazie fasoli i ogórków kiszonych oraz tatar z bakłażana i mielonki z grzybowym pudrem.

Za realizację filmu odpowiedzialna była agencja strategiczno-kreatywna DDB Warsaw. Zwieńczeniem kampanii ma być wizyta szefa kuchni w Dzień Dobry TVN, gdzie na żywo będzie można zobaczyć przygotowane przez Klimę dania. Jak twierdzi HBO, na tym koniec niespodzianek.

Kadr z filmu promującego serial \"The Last of Us". Przemysław Klima, zdobywca gwiazdki Michelin, przygotowuje trzy potrawy godne finediningowej restauracji, choć wykorzystujące składniki, które można teoretycznie pozyskać w czasie apokalipsy. Fot. materiały prasowe
Kadr z filmu promującego serial \"The Last of Us". Przemysław Klima, zdobywca gwiazdki Michelin, przygotowuje trzy potrawy godne finediningowej restauracji, choć wykorzystujące składniki, które można teoretycznie pozyskać w czasie apokalipsy. Fot. materiały prasowe
Zapytany o to, czy wystąpi jeszcze przed kamerą, zdobywca gwiazdki Michelin Przemysław Klima odpowiada: – Na tę chwilę to jednorazowy projekt. Choć obecność kamer mnie nie krępuje, a na planie zdjęciowym czuję się dobrze.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

PEACHES GASTRO GIRLS: moc tkwi w wyjątkowości

Odwaga, styl i przede wszystkim smak! To cechy konceptu PEACHES GASTRO GIRLS, który w pandemii otworzyły KLAUDIA GÓRAK I MONIKA MAZUREK. Szturmem podbiły warszawską scenę gastronomiczną, stając się pionierkami kuchni wegańskiej w wydaniu restauracyjnym.

Robin Simsa: Roślinna ryba z wydruku 3D to nie science fiction!

Co się kryje za pojęciem "drukowanie żywności w 3D"? Jak to działa? Kiedy w kuchniach pojawią się maszyny drukujące posiłki? Rozmawiamy o tym z Robinem Simsą, CEO i współzałożycielem firmy Revo Foods.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej