x

Idealny cukiernik i piekarz według Tomasza Dekera, Julii Juchnowicz-Zielińskiej i Konrada Toty

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.03.2023

Z okazji przypadającego 15 marca Dnia Piekarza i Cukiernika pytamy reprezentantów tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Jaki powinien być idealny cukiernik i piekarz - opowiadają mistrz świata Tomasz Deker, Julia Juchnowicz-Zielińska z piekarni Figle i Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

15 marca przypada Dzień Piekarza i Cukiernika. Fot. Shutterstock.com
15 marca przypada Dzień Piekarza i Cukiernika. Fot. Shutterstock.com
Na liście najbardziej satysfakcjonujących zawodów świata próżno szukać piekarza i cukiernika. W rankingach popularności profesje te plasują się daleko w tyle za strażakiem, finansistą, pisarzem, a nawet akrobatą, youtuberem czy duchownym. Mimo to, każdego roku setki tysięcy młodych osób zaczyna swoją przygodę z cukiernictwem i piekarnictwem, a wiele z nich związuje się z tymi profesjami na dobre.

15 marca, w Dniu Piekarza i Cukiernika postanowiliśmy zapytać przedstawicieli tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Okazuje się, że ich codzienne zajęcia, oprócz frustracji czy stresów, przynoszą także niemało zadowolenia.

– Nie powiem, by wstawanie o 4 rano należało do najprzyjemniejszych. Frustrujące są także przypadki losowe, takie jak awarie prądu i inne sprawy, na które nie mamy wpływu, ale poza tym nie znajduję zbyt wielu minusów. Ja swoją pracę uwielbiam! – podkreśla Julia Juchnowicz-Zielińska z gdańskiej mikro piekarni Figle, córka znanej restauratorki Ewy "Maliki" Szyc-Juchnowicz.

Julia Juchnowicz-Zielińska z gdańskiej mikro piekarni Figle. Fot. materiały prasowe
Julia Juchnowicz-Zielińska z gdańskiej mikro piekarni Figle. Fot. materiały prasowe
Namacalne owoce pracy
Powodem do największej satysfakcji zarówno dla piekarzy, jak i cukierników, jest najczęściej efekt końcowy ich pracy w postaci gotowego produktu oraz zadowolenia klientów. Namacalne owoce nierzadko całodziennego zaangażowania to coś, co jest obce wielu profesjom, których przedstawiciele spędzają większość zawodowego życia, na przykład przed komputerem.

– Ja w swojej pracy najbardziej lubię to, że jej efektem jest coś fizycznego, namacalnego, co ma swój zapach i smak. Chleb to jeden z najpowszechniejszych produktów i jeśli ma dobrą jakość jest czymś, co każdy potrafi docenić – mówi właścicielka Figli.

Nie zawsze jednak owoce pracy widoczne są natychmiastowo. Często wiele godzin mozolnego planowania, dekorowania przekłada się na skromny rezultat końcowy.
– Cukiernictwo jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. W piekarni w ciągu nocy można zakończyć całą produkcję, widać wymierne efekty naszej pracy. Cukiernik może czasem utknąć na jednej blasze ciastek. To trudny i bardzo wymagający zawód – mówi Tomasz Deker, mistrz cukiernictwa, właściciel autorskiego lokalu przy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oraz restauracji Tu Można Marzyć w Oliwie.

Źródłem zadowolenia z codziennej pracy cukiernika niekoniecznie jednak musi być produkt końcowy. Co jeszcze sprawia cukiernikom radość?
– Satysfakcja z nowych receptur, składników, odkrywania nowych produktów – wymienia Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

Piekarz i cukiernik idealny
Jakimi cechami powinna charakteryzować się osoba, która wybiera zawód cukiernika? Moi rozmówcy wskazują na ten sam zestaw zalet: rzetelność, sumienność, dobrą organizację pracy i odporność na rutynę czy monotonię.

– To monotonna praca, która wymaga tego by być bardzo powtarzalnym. Monotonia to jedna z cech, które sprawiają, że cukiernik zaczyna się zniechęcać do swojej pracy.  Z drugiej strony, klienci przychodzą do nas właśnie dla tej powtarzalności. Dobrze mieć szerokie horyzonty, bo to powoduje, że w tej pasji cały czas się będziemy rozwijać - mówi  Michał Wiśniewski, Pastry chef i konsultant Pastry Creation Polska.

Kolejną wspólna cechą łączącą cukierników i piekarzy jest cierpliwość. Ten, kto nie jest skłonny poczekać na pożądany rezultat, najczęściej nie osiągnie w obu tych zawodach sukcesu.

– Pośpiech nie jest dobrym doradcą, bo chleba nie można poganiać, trzeba umieć na niego zaczekać – przyznaje Julia Juchnowicz-Zielińska.

Oba zawody wymagają także sporej dozy wytrwałości, bowiem doskonalenie warsztatu może zająć całe lata nauki, a dążenie do perfekcji jest procesem niezwykle żmudnym. Wykonując wciąż te same czynności, bardzo łatwo popaść w marazm i frustrację, które niejednemu cukiernikowi czy piekarzowi odebrały całkowitą radość z wykonywanego zawodu.

Tomasz Deker, mistrz cukiernictwa, właściciel autorskiego lokalu przy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oraz restauracji Tu Można Marzyć w Oliwie. Fot. materiały prasowe
Tomasz Deker, mistrz cukiernictwa, właściciel autorskiego lokalu przy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oraz restauracji Tu Można Marzyć w Oliwie. Fot. materiały prasowe
Ciągły rozwój
Rzecz jasna, powtarzalność i monotonia codziennych zajęć nie wykluczają rozwoju i nie powinny zabijać kreatywności oraz chęci do nauki.

– Bez ciągłego rozwoju zaczynamy się cofać w zawodzie. Dobrze mieć też własne zainteresowania z nim związane. Dziś wystarczy włączyć smartfona, Instagram, Pinterest i można podpatrzyć niemal wszystko u wszystkich. Nie ma gorszej sytuacji niż osoba, która przychodzi do pracy i mówi, że czegoś nie spróbuje, bo tego nie lubi. To co ona robi w tym zawodzie? Do końca życia będzie przygotowywała tylko dwa smaki? – śmieje się Tomasz Deker.

Estetyka i jeszcze raz estetyka
Oprócz chęci rozwoju i eksperymentowania w pracy cukiernika nieodzowne będą także wyczucie estetyki i zmysł plastyczny, bez których trudno tworzyć często bardzo złożone i przyciągające wzrok kompozycje.

– Trzeba wyczuwać, co do siebie pasuje, a co nie – mówi Tomasz Deker i zaznacza, że wraz z latami doświadczenia cukiernicy nabywają umiaru i umiejętności odrzucania zbędnych elementów, które psują finalny efekt ich pracy. Młodzi adepci cukiernictwa, podobnie jak początkujący szefowie kuchni, mają bowiem skłonność do przesady, nadmiernego dekorowania swoich dzieł i umieszczania w nich wszystkiego, co tylko podsunie im wyobraźnia.

Powolna droga na szczyt
Zmysł estetyczny nie zastąpi oczywiście dokładności i precyzji, a także dobrej organizacji pracy, w której często przychodzi nam wykonywać wiele czynności naraz. Opanowanie tych umiejętności, wraz z niezbędnym zestawem cech charakteru, takich jak cierpliwość i wytrwałość pozwala zarówno w zawodzie piekarza jak i cukiernika, na stopniowe doskonalenie warsztatu oraz otrzymywanie coraz to lepszych rezultatów, a co za tym idzie – na osiąganie ciągłej satysfakcji z wykonywanego zajęcia.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

"Polskie mięso karmi zmysły" - ruszyła piąta edycja kampanii

Ruszyła kolejna, piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej "Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje" organizowanej przez Związek Polskie Mięso. W tym roku zostanie przeprowadzona pod hasłem "Polskie mięso karmi zmysły".

Lubiana zaprezentuje katalog dla branży HoReCa

Marka Lubiana po raz piąty zaprezentuje katalog swoich produktów dla gastronomii i hotelarstwa. Premiera "HoReCa dla profesjonalistów 2023" odbędzie się 28-30 marca podczas EuroGastro - Międzynarodowych Targów Branży Gastronomicznej. Czym zaskoczy tegoroczne wydanie?

Konferencja grupy Hendi w Warszawie

4 marca w warszawskim hotelu Double Tree by Hilton odbyła się coroczna konferencja Grupy HENDI. Wydarzenie zgromadziło prawie 300 uczestników z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej