x

Najlepsze restauracje w Polsce - wyniki Pyszne.pl Awards 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    14.03.2023

To już ósma edycja plebiscytu, w którym Pyszne.pl nagradza restauracje w 11 ogólnopolskich i 16 wojewódzkich kategoriach. Jurorami konkursu są klienci serwisu, którzy głosują na wyróżniające się lokale. Zdobywcą nagrody głównej oraz tytułu Restauracji Roku została pizzeria Al Forno z Krakowa.

To już ósma edycja plebiscytu, w którym Pyszne.pl nagradza restauracje w 11 ogólnopolskich i 16 wojewódzkich kategoriach. Fot. materiały prasowe
To już ósma edycja plebiscytu, w którym Pyszne.pl nagradza restauracje w 11 ogólnopolskich i 16 wojewódzkich kategoriach. Fot. materiały prasowe
Działają w dużych miastach – w Warszawie czy Krakowie, ale i mniejszych, jak Pińczów, Chełm czy Olsztyn. Oferują kuchnię polską, ale też włoską, azjatycką, bliskowschodnią czy amerykańską. Restauracje nagrodzone w konkursie Pyszne.pl Awards są tak różnorodne, jak przygotowywane przez nie dania.

Łączy je jednak jedno. Wszystkie zdobyły uznanie klientów, którzy w trakcie konkursu oddali na nie głosy. To właśnie opinie konsumentów zadecydowały o tym, który lokal otrzymał jedną z 27 nagród Pyszne.pl Awards 2022, w tym najważniejszą – dla Restauracji Roku.

Oprócz nagrody głównej, w plebiscycie przyznawane są także nagrody dla najlepszej Restauracji Województwa (w każdym z 16 regionów kraju), najlepszej Sieci Roku, Debiutu Roku, a także wyróżnienia dla reprezentantów poszczególnych kuchni. I tak, użytkownicy serwisu wskazali najlepsze restauracje z kuchnią dalekowschodnią (kategoria Azjatyckie Smaki), burgerami (kat. Amerykański Sen), kuchnią Lewantu (kat. Bliskowschodnie Odkrycie), bezmięsną (kat. Wege Fenomen), włoską (kat. Włoska Uczta) i polską (kat. Kuchnia Polska).

Klienci doceniają także działalność pozakulinarną restauratorów. Nagroda Pyszne.pl Awards dla Social Media Ninja trafiła do właścicieli restauracji, którzy najlepiej prowadzą media społecznościowe, a nagroda za Inicjatywy Proekologiczne – do lokali łączących dobrą kuchnię z dbałością o planetę.

– Nagroda Pyszne Awards jest przyznawana przez klientów, dlatego ma tak dużą wartość dla restauratorów. Co istotne, część z wyróżnionych lokali znalazło się w konkursie po raz kolejny. To pokazuje ogromne zaangażowanie właścicieli restauracji na przestrzeni całego roku i ich ciągłą determinację do utrzymania świetnej obsługi. Bardzo nas cieszy, gdy restauracje obecne na Pyszne.pl rozwijają się, a my możemy je w tym wspierać – mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Laureaci nagród Pyszne.pl Awards 2022. Fot. materiały prasowe
Laureaci nagród Pyszne.pl Awards 2022. Fot. materiały prasowe
W tegorocznej edycji konkursu najwięcej głosów od zadowolonych klientów zebrała Pizzeria Al Forno z Krakowa, która została Restauracją Roku 2022. Wśród wyróżnionych w Pyszne.pl Awards znalazł się też lokal, który otrzymał nagrody w dwóch kategoriach: katowicki Amir Kebab został wyróżniony jako Bliskowschodnie Odkrycie i Najlepsza Restauracja w woj. śląskim.

Na liście zwycięzców nagród są również lokale, które po raz kolejny zdobyły zaufanie klientów. Drugi rok z rzędu w kategorii Kuchnia Polska najlepsza była restauracja Kucharek Sześć, a łódzka Susharnia, Restauracja Roku 2021, została w tym roku wybrana najlepszą restauracją w woj. łódzkim. Ponownie nagrodę dla Sieci Roku otrzymał Pasibus, a drugi raz Wege Fenomenem został krakowski Vegab. Najlepszą Restauracją w województwie warmińsko-mazurskim ponownie została Pizzeria Boska z Olsztyna.

Pełna lista zwycięzców Pyszne.pl Awards 2022
Restauracja Roku: Pizzeria Al Forno, Kraków
Sieć Roku: Pasibus, Wrocław
Debiut Roku: Prima Gusto, Kraków

Najlepsza Restauracja – Dolnośląskie: Ramzes I, Wrocław
Najlepsza Restauracja – Kujawsko-pomorskie: Pizzeria Don Corleone, Toruń
Najlepsza Restauracja – Lubelskie: Pizzeria La Sera, Lublin
Najlepsza Restauracja – Lubuskie: Tajka – Restauracja Tajska, Gorzów Wielkopolski
Najlepsza Restauracja – Mazowieckie: Salsiccia – Pizzeria Napoletana, Warszawa
Najlepsza Restauracja – Małopolskie: Pizzeria Al Forno, Kraków
Najlepsza Restauracja – Opolskie: Dlaczego Nie, Opole
Najlepsza Restauracja – Podkarpackie: Pizza&Burger Boston, Rzeszów
Najlepsza Restauracja – Podlaskie: Jaga Pizza, Białystok
Najlepsza Restauracja – Pomorskie: Wokbar, Gdańsk
Najlepsza Restauracja – Śląskie: Amir Kebab, Katowice
Najlepsza Restauracja – Świętokrzyskie: Głodzilla, Pińczów
Najlepsza Restauracja – Warmińsko-Mazurskie: Pizzeria Boska, Olsztyn
Najlepsza Restauracja – Wielkopolskie: Vegas Pizza&Grill, Poznań
Najlepsza Restauracja – Zachodniopomorskie: Pizza King, Szczecin
Najlepsza Restauracja – Łódzkie: Susharnia, Łódź

Social Media Ninja: Po prostu Rest, Chełm
Inicjatywy Proekologiczne: Masna Micha, Gdańsk
Wege Fenomen: Vegab, Warszawa
Amerykański Sen: Burgery Nocą&Pizza Neapolitańska, Warszawa
Azjatyckie Smaki: Złoty Smok, Wrocław
Bliskowschodnie Odkrycie: Amir Kebab, Katowice
Włoska Uczta: Non Solo Pizza, Olsztyn
Kuchnia Polska: Kucharek Sześć, Warszawa

Wyniki konkursu można znaleźć na stronie Pyszne.pl Awards.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

"Polskie mięso karmi zmysły" - ruszyła piąta edycja kampanii

Ruszyła kolejna, piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej "Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje" organizowanej przez Związek Polskie Mięso. W tym roku zostanie przeprowadzona pod hasłem "Polskie mięso karmi zmysły".

Lubiana zaprezentuje katalog dla branży HoReCa

Marka Lubiana po raz piąty zaprezentuje katalog swoich produktów dla gastronomii i hotelarstwa. Premiera "HoReCa dla profesjonalistów 2023" odbędzie się 28-30 marca podczas EuroGastro - Międzynarodowych Targów Branży Gastronomicznej. Czym zaskoczy tegoroczne wydanie?

Idealny cukiernik i piekarz według Tomasza Dekera, Julii Juchnowicz-Zielińskiej i Konrada Toty

Z okazji przypadającego 15 marca Dnia Piekarza i Cukiernika pytamy reprezentantów tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Jaki powinien być idealny cukiernik i piekarz - opowiadają mistrz świata Tomasz Deker, Julia Juchnowicz-Zielińska z piekarni Figle i Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej