x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat

Kategoria: Wino    13.03.2023

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 588 urodziny. Szczep jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech.

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat. Grafika: materiały prasowe
Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat. Grafika: materiały prasowe
13 marca 1435 roku po raz pierwszy wymieniono tę odmianę winogron w dokumencie. Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV z Katzenelnbogen, zakupił sześć sadzonek "riesslingen", które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim (miasto położone niedaleko Frankfurtu, obecnie budowane są tam samochody Opla). W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo "riesling". Na tej podstawie możemy twierdzić, że 13 marca to dzień urodzin rieslinga. Oryginalny dokument brzmiał: "Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten", co znaczy "zakup sześciu sadzonek za cenę wynoszącą 22 szylingi".

Riesling jest obecnie uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich Niemiec. W niemieckich winnicach na powierzchni 24 318 ha (2021 r.) uprawianych jest blisko 45% wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat, Mozela i Hesja Nadreńska są trzema największymi na świecie regionami upraw rieslinga, które zajmują tam odpowiednio 5 968 ha, 5 414 ha i 5 156 ha. W samym Rheingau, riesling z około 2 475 ha upraw zajmuje prawie 78% powierzchni winorośli w regionie.

Dziś riesling przeżywa prawdziwy renesans. Oferta win z Niemiec znacznie zyskała na jakości. Wybór rieslingów jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie poziomy jakościowe oraz kierunki smakowe. Obok nieskomplikowanych win na co dzień, z odmiany tej produkowane są także wina jakościowe. „Typowy” riesling ma barwę jasnożółtą, przechodzącą w zielonkawo-żółtą, nos ma zdominowany przez aromat brzoskwini lub jabłka, a na podniebieniu wyczuwalna jest rasowa  kwasowość.

Riesling jest wszechstronny w połączeniach z jedzeniem. Znany jest także z odzwierciedlania smaku terroir, w którym jest uprawiany. Ciężkie gleby gliniaste skutkują aromatami cytrusów, kolorowy piaskowiec nadaje winom niuans moreli, a gleby łupkowe podkreślają nuty mineralne, niekiedy przywodzące na myśl krzemień.
Rieslingi świetnie znoszą starzenie. Dojrzałe rozwijają charakterystyczną, szlachetną nutę nafty, która sprawia największą rozkosz koneserom.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej