x

Fundacja Taka Akcja zakupi mobilne KTG dla ukraińskich kobiet w ciąży

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    09.03.2023

Wskaźnik przyrostu naturalnego w Ukrainie spada, a warunki wojenne spowodowały, że wskaźnik ciąż patologicznych przewyższa 30 proc. Problem ten schodzi na dalszy plan, kiedy kraj działa w stanie wyższej konieczności. Fundacja Taka Akcja chce to zmienić i rusza ze zbiórką charytatywną NEW HOPE.

Minął rok odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, niszcząc infrastrukturę oraz obiekty energetyczne. Odczuwają to nie tylko placówki oświatowe, handlowe, ale i budynki mieszkalne czy medyczne. Odczuwają to także przyszłe matki, które spodziewają się dzieci.

Brak stałego dostępu do prądu czy infrastruktury, której zniszczenia szacowane są dziś na niemal 100 mld dolarów, utrudniają codzienną hospitalizację i pacjentki nie mogą korzystać z zaplecza medycznego, wiele z nich nie ma nawet jak dojechać do placówek medycznych.

Stacjonarne urządzenia dostępne w szpitalach nie zawsze są skuteczne, na domiar złego liczba medyków w ukraińskich szpitalach drastycznie maleje. Ukraińskie kobiety w ciąży zostają z tym problemem całkowicie same. Sytuacja staje się tragiczna, kiedy kobieta traci dziecko tuż przed porodem: z powodu zbyt późnych badań KTG lub ich całkowitego braku.

Badania w domu dzięki moblinym urządzeniom
Fundacja Taka Akcja chcąc pomóc przyszłym matkom oraz wybranym placówkom medycznym w opiece nad pacjentkami, rusza z międzynarodową zbiórką środków, które zostaną przekazane na zakup sytemu mobilnych urządzeń KTG Carebits. Mogą one pomóc od 12 000 do 36 000 ciężarnym każdego roku. Dzięki nim, kobiety mogą wykonać podstawowe i jedne z najważniejszych w III trymetrze badań tętna płodu w domowych warunkach.

Wyniki analizowane są całodobowo przez sztab ponad 660 lekarzy z Centrum Monitoringu Położniczego. Kiedy podczas badania zostaną wykryte nieprawidłowości, lekarz prowadzący zostaje natychmiastowo poinformowany i wzywana jest pomoc. Telemedycyna to jedyna metoda na bezpośredni nadzór lekarza-położnika nad prowadzoną ciążą w czasie braku kontaktu z pacjentką; to też jedna z najszybszych metod walki o życie nienarodzonego dziecka.

– Na froncie trwa walka o każdy centymetr ojczyzny, a w domach i szpitalach – walka o każde nowonarodzone dziecko, o nasze kolejne pokolenie. W szpitalach brakuje zarówno personelu, jak i zaawansowanego sprzętu do monitorowania ciąży, mimo, że technologia telemedycyny jest znana przez naszych lekarzy już od kilku lat. Sieć mobilnych urządzeń KTG Carebits działa w wybranych placówkach, jednak tych kosztownych urządzeń jest zdecydowanie za mało. Wdrożenia tych sprzętów pozwoliłoby nie tylko zadbać o pacjentki, ale i pomogłoby naszym lekarzom-ginekologom w codziennej pracy, kiedy działania wojenne utrudniają hospitalizację kobiet – mówi patron honorowy akcji, szef Stowarzyszenia Ginekologów Ukrainy i Krajowy Konsultant ds. Ginekologii i Położnictwa kraju – Wiaczesław Kamiński.

Aby zmniejszyć wskaźnik ciąż patologicznych
Dzięki międzynarodowemu zasięgowi akcji, organizatorzy mają szansę pomóc rocznie do 36 000 ukraińskich kobiet, przekazując do szpitali 3 000 systemów zdalnego monitoringu KTG. By zrealizować ten cel potrzeba 22,5 mln PLN.

– Dopóki trwają intensywne działania wojenne, prognozy są jednogłośne: nie należy spodziewać się ani poprawy sytuacji gospodarczej kraju, ani rychłego powrotu kraju do normalności. Dlatego tak ważne jest, aby pomagać sobie nawzajem na każdej płaszczyźnie życia. Jako Fundacja wierzymy, że dostarczenie urządzeń do najbardziej potrzebujących obwodów Ukrainy zmniejszy wskaźnik ciąż patologicznych i usprawni pracę oddziałów ginekologii i położnictwa – podkreśla przedstwiciel fundacji Taka Akcja.

Wpłat można dokonać poprzez stronę akcji www.newhope.eu za pośrednictwem wirtualnej skarbonki. Zbiórka prowadzona będzie do czerwca 2023 r.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzecia odsłona kolacji Grand Dinners już w maju

Kolejne kolacje z cyklu Grand Dinners odbędą się 15 i 16 maja w Restauracji Belvedere położonej w samym sercu Łazienek Królewskich. Swoje popisowe dania zaserwują tym razem Jean-Philippe Blondet, Arnaud Bignon i gospodarz wieczoru Tomasz Łagowski.

Body Chief startuje ze szkołą gotowania. Na poczatek - warsztaty z Magdą Gessler

Marka cateringu dietetycznego Body Chief wraz z otwarciem nowej siedziby pod Poznaniem uruchamia autorską szkołę gotowania. Warsztaty kulinarne będą w niej prowadzić doświadczeni kucharze i znani blogerzy kulinarni. Pierwszy cykl zajęć poprowadzi restauratorka Magda Gessler.

Brzmienie jedzenia ideą wiosennej edycji Restaurant Week. Wystartowały rezerwacje

Po dwóch ostatnich rekordowych edycjach Restaurant Week - czyli festiwal popisowych menu w restauracjach - powraca pod hasłem #FoodSoundsGood! Jak dobrze brzmi jedzenie? Będzie można się przekonać od 22 marca do 30 kwietnia w około 400 lokalach w Polsce. Cena trzech dań i koktajlu wynosi 69 zł.

"Przez zmysły do błogostanu" - cykl kolacji w kołobrzeskim Shuum Boutique Wellness Hotel

Pierwsze wydarzenie z cyklu "Przez zmysły do błogostanu" za nami. Zmysłowe kolacje z pairingiem win to dopełnienie oferty Shuum Boutique Wellness Hotel w Kołobrzegu.

Medaliści olimpiady pizzy wsparli WOŚP w nietypowy sposób

Zdobywcy miejsc na olimpiadzie Vera Pizza Napoletana w Neapolu spotkali się w Pabianicach. Tym razem jednak nie po to, by ze sobą rywalizować, a wspólnie zebrać pieniądze na szczytny cel, przygotowując nietypową pizzę.

Festiwal Pizzy w Pizzy Hut najdroższy od lat. Internauci bezlitośni

Festiwal Pizzy w Pizza Hut to wydarzenie, które odbywa się pod hasłem: Jesz i pijesz, ile chcesz. Za z góry określoną kwotę można zamówić dowolną ilość pizzy, z napojami lub bez. Internauci ostro krytykują tegoroczne ceny akcji i dają upust emocjom w komentarzach.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej