x

Wojciech Bońkowski z tytułem Master of Wine

Kategoria: Wino    27.02.2023

Wojciech Bońkowski jest pierwszym Polakiem w historii, który zdobył prestiżowy tytuł Master of Wine.

Wojciech Bońkowski jest pierwszym Polakiem w historii, który zdobył prestiżowy tytuł Master of Wine. Fot. Facebook.com/Winicjatywa
Wojciech Bońkowski jest pierwszym Polakiem w historii, który zdobył prestiżowy tytuł Master of Wine. Fot. Facebook.com/Winicjatywa
Tytuł Master of Wine jest w branży winiarskiej powszechnie uważany za potwierdzenie najwyższych standardów wiedzy zawodowej. Aby go otrzymać, należy przejść przez kilkuletni program szkoleniowy Instytutu Masters of Wine w Londynie, zakończony trzyczęściowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje kandydata. Musi on wykazać się wszechstronną wiedzą nie tylko na temat wina, ale także kwestii pokrewnych, takich jak marketing winiarski, czy wpływ zmian klimatu na uprawę winorośli. Egzamin składa się z części  teoretycznej  i praktycznej, a także z pisemnej pracy badawczej.

Obecnie na całym świecie tytuł Master of Wine posiada 416 osób – 267 mężczyzn i 149 kobiet z 31 krajów. Są wśród nich zarówno sommelierzy, spedytorzy i osoby handlujące winem, jak i dziennikarze czy pracownicy naukowi. W 2023 roku przypada 70. rocznica pierwszego egzaminu, który odbył się w 1953 roku.

Wojciech Bońkowski jest pierwszym Polakiem, który zdobył prestiżowy tytuł brytyjskiej organizacji. Pisze na temat wina od 1999 roku. W latach 2002-2010 był zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Wino”, współpracował też z licznymi innymi tytułami w Polsce i zagranicą (m.in. „Decanter”, „Usta”, „Gault & Millau”, „Przekrój”). Sędziuje w czołowych konkursach winiarskich na świecie – International Wine Challenge i Decanter World Wine Awards. Jest korespondentem „Meininger’s Wine Business International”, twórcą serwisu Winincjatywa oraz magazynu „Ferment” i autorem wielu książek na temat wina.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 588 urodziny. Szczep jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech.

Prezentacja "Wines of Argentina" - po raz pierwszy w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prezentacja win organizowana przez Wines of Argentina. Imprezę zaplanowano na 15 marca w Muzeum POLIN w Warszawie.

Riesling, Pinot & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Niemiecki Instytut Wina zaprasza do bezpłatnego udziału w Riesling, Pinot & Co. - największej stolikowej degustacji niemieckich win. Podczas imprezy, która odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 30 niemieckich producentów i polskich importerów.

Adam Pawłowski o regionie Algarve

Algarve kojarzy się raczej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Winiarskie trendy na horyzoncie

Trendy to delikatne powiewy zmian. Nigdy nie ma gwarancji, że przeobrażą się w wiatr na tyle mocny, by wydąć żagle najskromniejszego gastronomicznego konceptu i poprowadzić go do sukcesu. Jak ominąć winiarskie pułapki i złapać wiatr zmian w żagle?

Konkurs Wino na medal 2023

Rusza piąta edycja konkursu Wino na Medal, organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Wyselekcjonowane wina, które mają szansę zdobyć medale w tej rywalizacji można zgłaszać do 8 maja.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej