x

Tomasz Źródłowski: If I could turn back time

Kategoria: Lifestyle - blog    25.02.2023

Rok 2023 jest zapowiadany jako trudny, kryzysowy, pełen wyzwań. Ale czy faktycznie przyszłość rysuje się w tak ciemnych barwach?

Tomasz Źródłowski. Fot. materiały prasowe
Tomasz Źródłowski. Fot. materiały prasowe
W rozmowach ze znajomymi z branży słucham o tym, że tanio to już było, że prąd drogi, cena gazu zabójcza, ludzi do pracy brakuje, a jak są, to oczekują kosmicznych stawek, multisportów, wolnych weekendów i fajrantu o pierwszej w nocy. Co w tej sytuacji będzie trendem w 2023 r.? Zamykanie swoich konceptów gastronomicznych?

Ja nie chcę nic mówić, ale według mnie obecny rok zweryfikuje moją głoszoną od lat tezę, że jakość się broni zawsze i wszędzie. Mam też wrażenie, że nasza kultura koktajlowa zrobiła w ciągu ostatnich lat tak ogromny progres, że goście doskonale już odróżniają koktajl dobry od przeciętnego. Dlatego trendem będzie zamykanie miejsc, dla których przeciętność to szczyt możliwości.

Co w takim razie składa się na jakość? Jak ogłosić ją trendem 2023 r. i co tak naprawdę oznacza hasło, że nasz lokal jest jakościowy? Wynotuję tutaj kilka punktów, krótko je przeanalizuję, a w przyszłym roku sprawdzimy, jak się to ma do tego, co nam rok 2023 faktycznie zaproponował.

Konsekwencje w realizowaniu konceptu
To temat, który poruszaliśmy w tej rubryce już tak często, że chyba byłbym obrażony, gdyby ktoś mnie z nim nie kojarzył. Natomiast w bieżącym roku konsekwencję rozumiem w następujący sposób – jeżeli pierwszy kwartał w twardych danych pokaże ci, że faktycznie źle się dzieje, nie podejmuj pochopnych decyzji.

Zanim zdecydujesz się na zmiany w swoim lokalu, przeanalizuj, jak wyglądają sprawy w bezpośrednim sąsiedztwie i w innych, podobnych konceptach oraz czy np. zmniejszona konsumpcja koktajli nie jest spowodowana Dry January albo innym czynnikiem, który nie ma nic wspólnego z twoją ofertą. Koncept ma się bronić twardymi danymi liczbowymi, dokładnie takich samych danych powinniśmy wymagać, żeby decydować się na jego zmianę.

Wykwalifikowany i zmotywowany zespół
W przypadku kiedy faktycznie rok okaże się pełnym wyzwań pamiętaj, że największą wartością, jaką masz w knajpie, nie są alkohol, receptury albo sprzęt. Nadrzędną wartością jest zespół, który szkoliłeś, który zna twoje miejsce, tworzy jego atmosferę. Jeżeli jest czynnik, który może wyprowadzić twój lokal z kryzysu podaży gości, to są to właśnie oni. Doprowadzą do tego szybciej i taniej niż wspominana wyżej zmiana pomysłu na to, czym twoje gastromiejsce ma być.

Brak kompromisów
Jeżeli prowadzisz pizzerię znaną z tego, że sprowadza mąkę z Włoch, albo bar słynący z koktajlu Old Fashioned zbudowanego na Glenmorangie Signet, albo restaurację serwującą wybitnie rzadkie wina – bądź konsekwentny. Jeżeli dążyłeś do perfekcji, miałeś mnóstwo pomysłów na to, gdzie chcesz się znaleźć za jakiś czas i zmierzałeś do tego choćby poprzez podnoszenie współczynnika premium swojej marki, nie rezygnuj!

Skaluj w zależności od możliwości, ale nie rezygnuj. Pamiętaj, że w kryzysie ludzie się też bogacą, może to właśnie oni zostaną twoimi nowymi gośćmi i pozwolą ci realizować pasję oraz konsekwentnie budować wymarzony koncept.

Zarządzanie płynnością finansową
Pamiętaj o tym, że relacje budujesz nie tylko z gośćmi i zespołem, ale też z dostawcami. Płać w terminie, po drugiej stronie ktoś też prowadzi biznes. Planuj, licz, budżetuj, oglądaj każdą złotówkę dwa razy. Tak właśnie przechodzi się przez burze – wielki wiatr drzewa łamie, trzciną zaledwie kołysze…

Moim zdaniem 2023 r. wcale nie rysuje się w dramatycznie ciemnych barwach. Zakładam tutaj względny spokój i kryzys najwyżej w aspekcie finansowym. No ale powiedzmy sobie szczerze, spełniła się klątwa „Świata Dysku” i przyszło nam żyć w ciekawych czasach, więc na ten rok życzę sobie i wam, żebym miał rację.

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Zobacz także

Maciej Nowaczyk: Nowy rok w gastronomii to nowe porządki

Szykujcie się na prawdziwy rollercoaster! Z gastronomicznej mapy zaczną znikać wasze ulubione restauracje, a na ich miejsce nie powstaną nowe. Prawdziwa korekta jeszcze przed nami.

Adam Chrząstowski: To nie jest czas na wróżenie z fusów

Na początku roku pojawia się wiele publikacji przewidujących, co wydarzy się w najbliższych 12 miesiącach. Mimo przekornej natury nie mam zamiaru od tego uciekać, gdyż zdaję sobie sprawę, że wiele osób jest dzisiaj zagubionych i oczekuje porady, jaki kierunek obrać.

"Panierki" - to nie do końca recenzja

Rafał Targosz sprawił mi niedawno ogromną przyjemność, przesyłając egzemplarz swojej książki "Panierki". Oczekiwałem tej publikacji od jakiegoś czasu z ogromnym zainteresowaniem z kilku powodów.

Tomasz Źródłowski: Circle of UpUse

Wiecie, jak powstał ten felieton? Dla tej historii ważne jest, że najpierw ktoś opowiedział w redakcji, iż istnieje kooperatywa między barem The Trust a lokalem Hummus Amamamusi - właściciele obu miejsc dogadali się i stanowią przykład zjawisk up-use i up-cycle.

Michalina Szczepańska: Veganuary: dlaczego nie chwyta?

Kolejny rok przynosi kolejny rekord akcji Veganuary. W edycji z 2022 r. oficjalnie (tj. poprzez zapis na stronie organizatora) wzięło udział ponad 629 tys. osób w 228 krajach.

Michalina Szczepańska: Dokąd zmierzasz, branżo roślinna?

Roślinne portfolio chce mieć teraz prawie każdy producent, a wegańską/wegetariańską półkę - każdy detalista.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej