x

Mistrzostwa Świata Sommelierów Paryż 2023. Znamy zwycięzców

Kategoria: Wino    23.02.2023

Raimonds Tomsons z Łotwy jest nowym Mistrzem Świata Sommelierów. W finale konkursu w Paryżu pokonał Reeze Choi z Chin i Ninę Jensen z Danii. Polskę reprezentował Kamil Wojtasiak, który był o włos od udziału w półfinale Mistrzostw.

W zawodach startowało 68 kandydatów z 65 krajów, wśród nich trzech zwycięzców konkursów rozgrywanych na poszczególnych kontynentach: Europy i Afryki, obu Ameryk oraz Azji i Oceanii.

Wyniki Mistrzostw były zaskoczeniem, wielu sommelierów ocenianych jako faworyci nie znalazło się w półfinale, m.in. aktualni mistrzowie Europy czy Azji i Oceanii. W finale zabrakło reprezentantów krajów o największych tradycjach i kulturze wina, jak Niemcy czy Francja.

– Cieszę się, że brałem udział w tak prestiżowym przedsięwzięciu. Oczekiwałem lepszego wyniku, ale zważywszy naprawdę wysoki i wyrównany poziom, jaki reprezentują sommelierzy z całego świata, nie mam dyskomfortu. W ciągu łącznie pięciu lat przygotowań do zawodów zdobyłem ogromną wiedzę i umiejętności i to chyba najważniejsze – mówi Kamil Wojtasiak.

Mistrzostwa były zorganizowane w imponującym stylu. Otwarty dla publiczności finał odbył się na scenie zbudowanej na paryskim stadionie La Défense. Zmagania finalistów obserwowało na miejscu niemal 4000 widzów, gala transmitowana była także online, łącznie wydarzenie obejrzało około 7 tysięcy ludzi na całym świecie.

Cztery dni Mistrzostw wypełnione były testami, degustacjami i zadaniami serwisowymi, a dodatkowe dwa dni przeznaczone były na wydarzenia towarzyszące. Polscy sommelierzy mieli swój udział w organizacji przedsięwzięcia – ekipa techniczna pod wodzą Dawida Sojki, w składzie: Iwona Hereda, Adam Uradziński, Łukasz Bester i Janek Bester niezwykle sprawnie wsparła obsługę Mistrzostw.

ASI Best Sommelier of the World 2023 w Paryżu można uznać za wydarzenie historyczne, ponieważ Francja – kolebka zawodu sommeliera – była gospodarzem konkursu po raz pierwszy od ponad 30 lat. Zawody zainicjowano w 1969 roku wraz z utworzeniem ASI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów, które organizuje Mistrzostwa Świata co 3 lata.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej