x

EuroGastro już wkrótce!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    22.02.2023

28-30 marca odbędzie się 26. edycja najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targów Rozwiązań dla Branży HoReCa, czyli EuroGastro. To wydarzenie nie tylko integruje sektor, ale również otwiera go na innowacje.

28-30 marca odbędzie się 26. edycja najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targów Rozwiązań dla Branży HoReCa, czyli EuroGastro. To wydarzenie nie tylko integruje sektor, ale również otwiera go na innowacje. Fot. materiały prasowe
28-30 marca odbędzie się 26. edycja najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targów Rozwiązań dla Branży HoReCa, czyli EuroGastro. To wydarzenie nie tylko integruje sektor, ale również otwiera go na innowacje. Fot. materiały prasowe
28-30 marca odbędzie się 26. edycja najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targów Rozwiązań dla Branży HoReCa, czyli EuroGastro. To wydarzenie nie tylko integruje sektor, ale również otwiera go na innowacje.

Przez lata EuroGastro wypracowało sobie tytuł branżowego lidera. Czemu to zawdzięcza? Postawieniu na ciągły rozwój branży i innowacje, które zwiększają konkurencyjność w poszczególnych jej sektorach. Efekt ten uzyskuje dzięki współpracy z rynkowymi liderami i sięganiu po międzynarodowe nowości. To wszystko sprawia, że co roku cieszy się rosnącą frekwencją i coraz większym zainteresowaniem wystawców.

Dlaczego warto wziąć udział w EuroGastro?
Ponieważ jest to najchętniej odwiedzane wydarzenie w branży gastronomicznej i HoReCa. Event integruje te sektory i stwarza możliwość intensyfikacji współpracy na wielu płaszczyznach. Jego formuła oparta jest na dialogu pomiędzy wystawcami a potencjalnymi kontrahentami. Przestrzeń Ptak Warsaw Expo daje możliwość nie tylko zaprezentowania maszyn, rozwiązań i każdego szczegółu oferty, ale również działania networkingowego skupionego na kameralnym nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.

Ptak Warsaw Expo plastycznie dopasowuje się do kreatywności wystawców. Tym samym mogą oni pokazać nie tylko drobne produkty i akcesoria, które mają w ofercie, ale również duże maszyny, rozwiązania i sprzęty, które stanowią zaplecze każdej działalności gastronomicznej. W EuroGastro każdy odwiedzający wyjdzie nie tylko z nowymi kontaktami biznesowymi, ale również z wiedzą o innowacjach i trendach w branży.

Kogo można spotkać na EuroGastro?
Profil wystawcy EuroGastro jest szeroki i odpowiada na zapotrzebowanie branży HoReCa. Podczas eventu będzie można zapoznać się z ofertami producentów wyposażenia zaplecza kuchennego (sprzęt, meble, akcesoria, odzież robocza, usługi konsultacyjne, systemy komputerowe), ale także tych działających w zakresie piekarstwa, cukiernictwa i lodziarstwa (sprzęt, akcesoria, świeże i mrożone produkty, dodatki).

Dodatkowo zaprezentują się wytwórcy i dystrybutorzy żywności i napojów dla gastronomii, kawy i specjalistycznego kawowego sprzętu, a także alkoholi i używanych przy nich produktów. Oczywiście nie może zabraknąć przedsiębiorstw zajmujących się wyposażeniem hoteli, sal restauracyjnych i barów. Oferta EuroGastro jest szeroka i dopasowana do potrzeb współczesnego klienta. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie eurogastro.com.pl/zostan-wystawca. Jeśli chcesz bezpłatnie zarejestrować się jako branżowy uczestnik, odwiedź stronę eurogastro.com.pl/rejestracja.

Kto już jest z EuroGastro?
Partnerem wydarzenia jest Maspex. EuroGastro wspierają również Unox, Vokato, Metro Catering System, MMeiko, Bela Mesa, Bottanova i SavPol. Pełny katalog wystawców: eurogastro.com.pl/katalog-wystawcow.
EuroGastro: 28-30 marca 2023 r., Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn k. Warszawy.

Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

"Polskie mięso karmi zmysły" - ruszyła piąta edycja kampanii

Ruszyła kolejna, piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej "Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje" organizowanej przez Związek Polskie Mięso. W tym roku zostanie przeprowadzona pod hasłem "Polskie mięso karmi zmysły".

Lubiana zaprezentuje katalog dla branży HoReCa

Marka Lubiana po raz piąty zaprezentuje katalog swoich produktów dla gastronomii i hotelarstwa. Premiera "HoReCa dla profesjonalistów 2023" odbędzie się 28-30 marca podczas EuroGastro - Międzynarodowych Targów Branży Gastronomicznej. Czym zaskoczy tegoroczne wydanie?

Idealny cukiernik i piekarz według Tomasza Dekera, Julii Juchnowicz-Zielińskiej i Konrada Toty

Z okazji przypadającego 15 marca Dnia Piekarza i Cukiernika pytamy reprezentantów tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Jaki powinien być idealny cukiernik i piekarz - opowiadają mistrz świata Tomasz Deker, Julia Juchnowicz-Zielińska z piekarni Figle i Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej