x

Targi EuroGastro

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium    22.02.2023

28-30 marca odbędzie się 26. edycja najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targów Rozwiązań dla Branży HoReCa, czyli EuroGastro. To wydarzenie nie tylko integruje sektor, ale również otwiera go na innowacje.

28-30 marca odbędzie się 26. edycja najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targów Rozwiązań dla Branży HoReCa, czyli EuroGastro. To wydarzenie nie tylko integruje sektor, ale również otwiera go na innowacje.

Przez lata EuroGastro wypracowało sobie tytuł branżowego lidera. Czemu to zawdzięcza? Postawieniu na ciągły rozwój branży i innowacje, które zwiększają konkurencyjność w poszczególnych jej sektorach. Efekt ten uzyskuje dzięki współpracy z rynkowymi liderami i sięganiu po międzynarodowe nowości. To wszystko sprawia, że co roku cieszy się rosnącą frekwencją i coraz większym zainteresowaniem wystawców.

Dlaczego warto wziąć udział w EuroGastro?
Ponieważ jest to najchętniej odwiedzane wydarzenie w branży gastronomicznej i HoReCa. Event integruje te sektory i stwarza możliwość intensyfikacji współpracy na wielu płaszczyznach. Jego formuła oparta jest na dialogu pomiędzy wystawcami a potencjalnymi kontrahentami. Przestrzeń Ptak Warsaw Expo daje możliwość nie tylko zaprezentowania maszyn, rozwiązań i każdego szczegółu oferty, ale również działania networkingowego skupionego na kameralnym nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.

Ptak Warsaw Expo plastycznie dopasowuje się do kreatywności wystawców. Tym samym mogą oni pokazać nie tylko drobne produkty i akcesoria, które mają w ofercie, ale również duże maszyny, rozwiązania i sprzęty, które stanowią zaplecze każdej działalności gastronomicznej. W EuroGastro każdy odwiedzający wyjdzie nie tylko z nowymi kontaktami biznesowymi, ale również z wiedzą o innowacjach i trendach w branży.

Kogo można spotkać na EuroGastro?
Profil wystawcy EuroGastro jest szeroki i odpowiada na zapotrzebowanie branży HoReCa. Podczas eventu będzie można zapoznać się z ofertami producentów wyposażenia zaplecza kuchennego (sprzęt, meble, akcesoria, odzież robocza, usługi konsultacyjne, systemy komputerowe), ale także tych działających w zakresie piekarstwa, cukiernictwa i lodziarstwa (sprzęt, akcesoria, świeże i mrożone produkty, dodatki).

Dodatkowo zaprezentują się wytwórcy i dystrybutorzy żywności i napojów dla gastronomii, kawy i specjalistycznego kawowego sprzętu, a także alkoholi i używanych przy nich produktów. Oczywiście nie może zabraknąć przedsiębiorstw zajmujących się wyposażeniem hoteli, sal restauracyjnych i barów. Oferta EuroGastro jest szeroka i dopasowana do potrzeb współczesnego klienta. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie eurogastro.com.pl/zostan-wystawca. Jeśli chcesz bezpłatnie zarejestrować się jako branżowy uczestnik, odwiedź stronę eurogastro.com.pl/rejestracja.

Kto już jest z EuroGastro?
Partnerem wydarzenia jest Maspex. EuroGastro wspierają również Unox, Vokato, Metro Catering System, MMeiko, Bela Mesa, Bottanova i SavPol. Pełny katalog wystawców: eurogastro.com.pl/katalog-wystawcow.
EuroGastro: 28-30 marca 2023 r., Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn k. Warszawy.

Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Prezentacja "Wines of Argentina" - po raz pierwszy w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prezentacja win organizowana przez Wines of Argentina. Imprezę zaplanowano na 15 marca w Muzeum POLIN w Warszawie.

Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego

10 marca br. w Instytucie Kulinarnym Transgourmet odbędzie się 1. Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego. Celem konkursu jest przede wszystkim zaprezentowanie jakości oraz walorów smakowych polskiego mięsa.

Riesling, Pinot & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Niemiecki Instytut Wina zaprasza do bezpłatnego udziału w Riesling, Pinot & Co. - największej stolikowej degustacji niemieckich win. Podczas imprezy, która odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 30 niemieckich producentów i polskich importerów.

Expo Sweet 2023

Ponad 150 najważniejszych europejskich firm z branży cukierniczej, lodziarskiej, piekarskiej i HoReCa, 3 olbrzymie hale wystawiennicze, ponad 25 tys. odwiedzających... to tylko część tego, co przygotowali organizatorzy największych targów cukierniczo-lodziarskich w Polsce - Expo Sweet 2023.

Premiumizacja vs. inflacja - II spotkanie branżowe z cyklu Food Working

Food and Design zaprasza na II spotkanie branżowe z cyklu Food Working. Jego temat to "Premiumizacja vs. Inflacja".

Madrid Fusión Alimentos de España

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej