x

Wyzwania branży restauracyjnej w 2023 roku [BADANIE]

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.02.2023

W związku z coraz trudniejszą sytuacją na rynku właściciele małych i średnich restauracji szukają rozwiązań pozwalających dotrzeć do nowych klientów i zapewniających dodatkowe źródła przychodu - wynika z badania dla Glovo. Zdaniem restauratorów, kluczem do sukcesu może być personalizacja oferty.

Aż 79% restauratorów w Polsce uważa, że ich klienci oczekują także większej personalizacji oferty, bardziej adekwatnego dostosowania oferowanych produktów do oczekiwań odbiorców. Fot. Shutterstock.com
Aż 79% restauratorów w Polsce uważa, że ich klienci oczekują także większej personalizacji oferty, bardziej adekwatnego dostosowania oferowanych produktów do oczekiwań odbiorców. Fot. Shutterstock.com
Glovo przeprowadziło badanie wśród lokalnych, małych i średnich restauracji w Polsce oraz na ośmiu innych rynkach – w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Bułgarii, Kenii, Rumunii i Maroko.

Wynika z nich, że 47% właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w ciągu ostatnich 2-3 lat natknęło się na trudności w biznesie, które były bezpośrednim efektem pandemii. Dzisiaj najpoważniejszym zagrożeniem jest dla nich inflacja – to ona jest największym wyzwaniem dla 62% ankietowanych. 32% obawia się zmniejszenia zasobów finansowych konsumentów.

Wobec kryzysowych wyzwań 29% badanych uważa, że kluczową rolę może odegrać  optymalizacja dostaw jedzenia do konsumentów. W ciągu ostatnich 10 lat rynek zamówień posiłków online wzrósł w Polsce ponad 10-krotnie, a w przyszłym roku jego wartość ma osiągnąć 4,5 mld zł. Platforma Glovo szacuje, że część partnerów aplikacji osiąga nawet 40% dodatkowego przychodu dzięki dostawom.  

Kolejnym istotnym trendem, na który wskazują respondenci jest zainteresowanie zdrowym jedzeniem. Aż 65% restauratorów uważa, że konsumenci oczekują bardziej ekologicznych  wariantów posiłków w lokalach i w dostawie.

Aż 79% restauratorów w naszym kraju ma świadomość, że ich klienci oczekują także większej personalizacji oferty, bardziej adekwatnego dostosowania oferowanych produktów do oczekiwań odbiorców. Jednocześnie, właściciele lokali dostrzegają duży potencjał w marketingu – 77% ankietowanych inwestuje w takie działania, a 51% zwiększa wydatki na reklamę.

Poza marketingiem liczy się także obsługa klienta, a do tej należy, m. in. logistyka. Uwagę na jakość dostaw zwróciło w zrealizowanym przez Glovo badaniu 29% restauratorów, którzy określili zoptymalizowane metody delivery, np. ultra-szybkiego dostarczenia zamówienia, jako działania niezbędne.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej