x

Przełom w hodowli mięsa? Wołowina z laboratorium jak prawdziwa

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.02.2023

Szwajcarski start-up Mirai Foods zajmujący się technologią żywności twierdzi, że stworzył w swoim bioreaktorze kawałek polędwicy z komórek wołowych w mniej niż cztery tygodnie.

Wołowina wyhodowana in vitro przez szwajcarski start-up Mirai Foods ma w strukturze przypominać prawdziwe mięso. Fot. Shutterstock.com
Wołowina wyhodowana in vitro przez szwajcarski start-up Mirai Foods ma w strukturze przypominać prawdziwe mięso. Fot. Shutterstock.com
Metoda in vitro, dzięki której pochodząca ze zwierzęcych komórek macierzystych tkanka mięsna jest hodowana w laboratorium, może zapewnić produkcję mięsa w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny dla dobrostanu zwierząt. Szwajcarski start-up Mirai Food twierdzi, że osiągnął w tym kierunku kamień milowy - informuje "Lebensmittel Zeitung".
 
Jak zapewnia Mirai Food, firmie udało się wyhodować polędwicę wołową, z której można wykroić steki "niemal każdej grubości". Głównym przełomem technologicznym jest to, że firma odtworzyła strukturę prawdziwego mięsa, w tym włókien mięśniowych i tkanki tłuszczowej.
 
Jest to znaczące osiągnięcie, bo do tej pory mięso wyhodowane metodą in vitro miało konsystencję mięsa mielonego lub było formowane w steki za pomocą drukarek 3D. Dzięki tej technologii można jednak wytwarzać tylko stosunkowo cienkie plastry mięsa, które również nie mają typowej dla niego struktury włókien.
Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

"Polskie mięso karmi zmysły" - ruszyła piąta edycja kampanii

Ruszyła kolejna, piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej "Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje" organizowanej przez Związek Polskie Mięso. W tym roku zostanie przeprowadzona pod hasłem "Polskie mięso karmi zmysły".

Lubiana zaprezentuje katalog dla branży HoReCa

Marka Lubiana po raz piąty zaprezentuje katalog swoich produktów dla gastronomii i hotelarstwa. Premiera "HoReCa dla profesjonalistów 2023" odbędzie się 28-30 marca podczas EuroGastro - Międzynarodowych Targów Branży Gastronomicznej. Czym zaskoczy tegoroczne wydanie?

Idealny cukiernik i piekarz według Tomasza Dekera, Julii Juchnowicz-Zielińskiej i Konrada Toty

Z okazji przypadającego 15 marca Dnia Piekarza i Cukiernika pytamy reprezentantów tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Jaki powinien być idealny cukiernik i piekarz - opowiadają mistrz świata Tomasz Deker, Julia Juchnowicz-Zielińska z piekarni Figle i Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej