x

Fit Cake: jesteśmy nawigatorem rynku zdrowych słodyczy [WYWIAD]

Kategoria: Twój biznes - oferta    13.02.2023

Fit Cake jest prekursorem w dziedzinie fit deserów oferowanych w cukierniach. Firma stworzyła sieć lokali nazywanych nie-cukierniami, czy fit kawiarniami, które stanowią teraz osobną kategorię w gastronomii. O filozofii firmy oraz jej planach opowiada Rafał Kościuk, właściciel franczyzy Fit Cake.

RAFAŁ KOŚCIUK, właściciel franczyzy Fit Cake. Fot. materiały prasowe
RAFAŁ KOŚCIUK, właściciel franczyzy Fit Cake. Fot. materiały prasowe
W komunikacji podkreślacie, że jesteście nie-cukiernią. Co to dokładnie oznacza i skąd pomysł na właśnie biznes?

RAFAŁ KOŚCIUK, właściciel franczyzy Fit Cake:

Pomysł na biznes wynikł z życiowej potrzeby – jak to zwykle bywa z dobrymi pomysłami. Z Eweliną Chińską, z którą zakładaliśmy w 2016 roku Fit Cake, jesteśmy sportowcami. Ja uprawiam karate, a partnerka – fitness (z sukcesami!). To zobowiązuje.

Prowadzimy zdrowy styl życia, stosowaliśmy wiele diet. Z naszych doświadczeń wynika, że tym co najbardziej psuje kondycję fizyczną, ale też psychiczną, jest cukier. Uznaliśmy, że "antycukrowość" to kamień węgielny naszej przyszłej kawiarni.

Tak się stało. Kiedy uruchomiliśmy w Białymstoku pierwszy lokal, nie było w nim żadnych słodzonych cukrem produktów i nadal nie ma. Dewiza naszej sieci to "No sugar, no problem". Nasze unikalne produkty szybko zyskały rozgłos. Trafiliśmy do bardzo dobrze określonej grupy odbiorców. Niektórzy chcieli się włączyć do tego fit ruchu i z czasem zostali naszymi franczyzobiorcami.

Jesteśmy marką, która rozpoczęła rewolucję antycukrową w Polsce i naszym nadrzędnym celem było stworzenie alternatywy dla tradycyjnych słodyczy z uwzględnieniem potrzeb osób, które mają różne nietolerancje żywieniowe i są skazane na restrykcyjne diety. Jesteśmy też cenieni przez ludzi żyjących aktywnie i chcących po prostu zdrowo jeść, nie rezygnując ze słodkich przyjemności. Fit Cake zaprasza do takiego stylu życia.

Nasza franczyza rozwija się naprawdę błyskawicznie. To dowód na to, że zwyczaje żywieniowe Polaków zmieniają się na lepsze i jest zapotrzebowanie na zdrowe produkty. Stawiamy sobie co jakiś czas wyzwania. Zuchwały challenge na najbliższe lata to zmniejszyć spożycie cukru w Polsce o minimum 1 tonę rocznie. Fit Cake będzie miało w tym swój wielki udział.

Sprawdzacie, czy franczyzobiorcy utrzymują jakość produktów i standardy oferowane przez Fit Cake?

W 2021 r. wprowadziliśmy zakupy kontrolowane. Tajemniczy klient pomaga diagnozować potrzeby i problemy sieci oraz poszczególnych lokali. Jego wizyty pokazały mocne i słabsze strony kawiarni Fit Cake. O ile produkty są na najwyższym poziomie, to kwestie biznesowe można podciągnąć. Dlatego ruszyliśmy ze szkoleniami w tym temacie. Nasi franczyzobiorcy chcą się też uczyć, jak być dobrym menedżerem.

Poza tym, ankiety, które otrzymujemy od tajemniczych testerów są ważną informacją zwrotną, pomagającą nam w komunikacji z franczyzobiorcą. Dzięki nim wiemy, nad czym dalej pracować w konkretnym przypadku.  

Jak wygląda menu kawiarni? Czy w tym roku pojawią się nowe zaskakujące produkty?

W nowościach jesteśmy naprawdę dobrzy. Nasze ciacho bez cukru, fit desery, kremy do smarowania mają ugruntowaną renomę. Ogromnym powodzeniem cieszy się też keto menu, stanowi ok. 50% naszej sprzedaży. Jako pierwsi prowadziliśmy produkt Low Fodmap, dla osób dotkniętych SIBO.

W tym roku zaś - w myśl zasady – "Zacznij swój dzień od porcji zdrowia z Fit Cake!" postanowiliśmy bardziej skupić się na śniadaniach. Chcemy stać się codziennością naszych klientów, być stałym punktem na ich trasach. Niedawno wprowadziliśmy mieszanki do domowego wypieku bezglutenowego chleba i bułek, które przy wysokich cenach tego rodzaju pieczywa stały się sprzedażowym hitem. Podbudowani tym sukcesem zaczęliśmy także pracować nad linią produktów bez węglowodanów, m.in. zapiekankami proteinowymi keto. Ponadto wprowadzimy do naszej oferty również więcej dań wytrawnych.

Z powodu inflacji Polacy ograniczają wydatki na przyjemności. W tej sytuacji prowadzenie biznesu jest o wiele trudniejsze... Zauważacie mniejsze zainteresowanie franczyzą?

Wręcz przeciwnie. Ostatnie miesiące to kilkanaście nowych umów franczyzowych. Dla wielu ludzi z dietetycznymi ograniczeniami (diabetyków, alergików, osób wykluczających gluten z jadłospisu) jesteśmy niemal jak apteka. Jeśli nie kupią zdrowego ciasta u nas, to w zasadzie nie mają gdzie. Dlatego nie narzekamy na brak zainteresowania.

Odczuwalny kryzys gospodarczy wiąże się też ze zwolnieniami z pracy, koniecznością przebranżowienia się. Wiele osób szuka teraz nowego pomysłu na siebie. Często decydują się na samozatrudnienie i pukają do nas. Niektóre franczyzy Fit Cake to biznesy rodzinne, gdzie w Fit Cake zarabiają na życie i mąż, i żona, a czasami także ich dzieci. Takie familijne kawiarnie mają niezwykły klimat.

Jest też grupa inwestorów, którzy dość mają pracy w kopro, pośpiechu, chcą się realizować, albo po prostu spokojniej żyć. Spełniają swoje marzenie i zakładają Fit Cake.

Kontynuując temat rosnących kosztów - gdzie w tym roku Fit Cake będzie szukał oszczędności?

Szukamy oszczędności w innych obszarach, np. przechodząc na energooszczędne urządzenia, inaczej rozwiązując kwestie dowozów czy obsługi. Na pewno nie będziemy tego robić kosztem produktu, który jest największym atutem Fit Cake. Nie zamierzamy też manipulować gramaturą.

Być może nieuniknione będą nieznaczne podwyżki, ponieważ z powodu inflacji koszy rosną z miesiąca na miesiąc. Jednak stawiamy sobie za punkt honoru, by utrzymać ceny na racjonalnym poziomie. W 2022 roku w Fit Cake podwyżka wyniosła średnio tylko 10%, podczas gdy w tradycyjnych cukierniach o 30, a nawet 40%.

Szukamy też dodatkowych zysków, dbając m.in. o wskaźnik Customer Lifetime Value, mówiący o tym, kto u nas regularnie kupuje.

Fit Cake nie boi się innowacji technologicznych, czego przykładem są robociki pełniące rolę kurierów dostarczających zdrowe słodycze. Skąd taki pomysł, bo jednak to rzadka usługa w naszym kraju? W planach są kolejne takie pomysły?

Pomysł z robocikami podsunął mi kolega z roku na SGH, który jest ich konstruktorem. Jesteśmy w stałym kontakcie, więc jak wymyśli coś równie ciekawego, na pewno to w Fit Cake przetestujemy. Robociki na razie służą głównie celom marketingowym, przyciągają uwagę przechodniów i są jeżdżącą reklamą naszej sieci.

Nowy, innowacyjny pomysł, który zamierzamy przeprowadzić razem z Ministerstwem Zdrowia dotyczy "antycukrowej" edukacji. Mam nadzieję, że wkrótce będzie o tym głośno.

Jakie cele wyznacza sobie Fit Cake na ten rok i najbliższe lata?

W 2023 roku kładziemy nacisk na rozbudowanie oferty o produkty wytrawne, o które postulowali nasi goście. Fit Cake będzie już nie tylko nie-cukiernią, ale też miejscem, gdzie można zjeść niesłodkie śniadanie, np. zapiekankę keto-proteinową czy kanapkę do pracy. Zbilansowanie oferty jest również reakcją na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie.

Inne cele na ten rok to utrzymać płynność finansową naszych oddziałów franczyzowych oraz zwiększać zasięg sieci. Planujemy otwarcie minimum 15 lokali w Polsce i pozyskanie dwóch nowych multifranczyzobiorców. Zakładamy, że cztery lokale powstaną za granicą (w tym jeden na rynku "egzotycznym").

Staramy się patrzeć dalekosiężnie. Opracowaliśmy strategię na lata 2023-2030 (Wielki Włochaty Cel), dzieląc ten okres na dwa etapy. Pierwszy do roku 2026 ma przynieść sieci 150 nowych lokali. Jeśli to się uda, uważamy, że do 2030 roku możemy mieć już 300 franczyz, z czego 10% to będą punkty zagraniczne.

Ponadto zależy nam, aby w przeciągu 5 lat co najmniej 5 mln ludzi w Polsce dołączyło do naszej społeczności i weszło w proces zmiany swojego stylu życia. Można powiedzieć, że jesteśmy nawigatorem rynku zdrowych słodyczy i wyznaczamy trendy zdrowego jedzenia. Już dziś nasi klienci, gdy mają ochotę na coś słodkiego od razu myślą o Fit Cake. Na nasze ciacho bez cukru mogą sobie pozwolić mimo ograniczeń w diecie i bez oglądania się na kalorie.

W ostatnim czasie dużo mówi się o niemarnowaniu żywności. Czy Fit Cake podejmuje działania w duchu zero waste? Jeżeli tak to jakie?

To łączy się ściśle z naszą misją i podejściem do biznesu. Bierzemy udział w różnych programach zero waste, np: "Too good to go" i "Foodsi", gdzie niesprzedane, ale pełnowartościowe jedzenie można kupić za symboliczne kwoty.

Angażujemy się też w ekologiczne akcje. Od lat używamy biodegradowalnych opakowań, papierowych słomek i energooszczędnych urządzeń. Jednak mamy poczucie długu wobec natury i chcemy się jej zrekompensować w takim wymiarze w jakim możemy. Razem z portalem posadzimy.pl ubiegłej jesieni posadziliśmy 100 nowych drzew. W przyszłości zapewnią one tlen dla 67 osób przez cały rok, jednocześnie przez okres ten pochłaniając 600 kg CO2. W przyszłym roku planujemy posadzić 200 kolejnych drzew. Na pewno będziemy wspierać tego typu inicjatywy.

Jak przekonujecie franczyzobiorców do swoich pomysłów, czyli "zdrowych" słodyczy? A może przeciwnie, nie trzeba ich przekonywać, bo koncept sam w sobie jest dla nich ciekawy?

Tak, jesteśmy już rozpoznawalną marką. Zdarza się więc, że nie musimy nikogo przekonywać. Często naszymi biznesowymi partnerami zostają nasi stali klienci. Najpierw kupują i testują nasze produkty, przyglądają się jak wygląda ruch i sprzedaż w kawiarniach. W końcu dochodzą do wniosku, że sukces lokalu, w którym się zaopatrują można z powodzeniem powielić. Zwracają się wtedy do nas z propozycją nawiązania współpracy. Wybieramy lokalizacje, przedstawiamy warunki finansowe. Przypuszczam, że jesteśmy jedną z najbardziej elastycznych franczyz na polskim rynku. Nawet nazwa naszego systemu franczyzowego brzmi: Fit Cake Flex. Zazwyczaj więc szybko dochodzimy do porozumienia.

Czasami dzieje się to inaczej. Ktoś, kto chciałby sensownie zainwestować oszczędności bez zaczynania wszystkiego od zera, szuka informacji o franczyzach. Trafia na artykuł o Fit Cake, nasze ideo zgadza się z jego poglądami. Sprawdza, jak wygląda konkurencja, próbuje naszych wyrobów i zazwyczaj… nie ma więcej pytań. Przechodzimy do rozmowy o otwarciu nowego lokalu. Od tego momentu mija mniej więcej pół roku, kiedy zostaje właścicielem wymarzonej kawiarni.

Ciasto z oferty Fit Cake. Fot. materiały prasowe
Ciasto z oferty Fit Cake. Fot. materiały prasowe

Robociki pełniące rolę kurierów z dostawą zdrowych słodyczy bez cukru - na razie służą głównie celom marketingowym, przyciągają uwagę przechodniów i są jeżdżącą reklamą sieci Fit Cake. Fot. materiały prasowe
Robociki pełniące rolę kurierów z dostawą zdrowych słodyczy bez cukru - na razie służą głównie celom marketingowym, przyciągają uwagę przechodniów i są jeżdżącą reklamą sieci Fit Cake. Fot. materiały prasowe

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Multi Ice Group: mamy najwięcej punktów z lodami w Polsce

Radosław Charubin, prezes Multi Ice Group - operatora "u Lodziarzy" i "LodyBonano" zdradza między innymi, jak firma pracuje nad rentownością biznesu przez cały rok, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Opowiada też o nowych konceptach, które buduje firma, jak Crazy Dog i BuBu Bubble Tea.

iVario od RATIONAL: prawdziwy przełom w restauracyjnej kuchni

Niezliczone brudne garnki i patelnie, różne wyposażenie kuchni do mise en place i obsługi, zajmowanie miejsca przez frytownice i trzony kuchenne - według firmy RATIONAL, specjalisty w zakresie przygotowywania gorących potraw, to wszystko należy już do przeszłości dzięki iVario.

Convotherm mini: mały piec o ogromnych możliwościach

Nowy Convotherm mini to profesjonalny piec konwekcyjno-parowy przeznaczony przede wszystkim do małych lokali gastronomicznych, którym zależy na oszczędności miejsca oraz energii elektrycznej, a jednocześnie na maksymalnej funkcjonalności.

Jak obniżyć rachunki? Pyszne.pl oferuje restauracjom darmowe audyty

Rosnące opłaty za prąd czy gaz są dla branży gastronomicznej dużym wyzwaniem. Wielu właścicieli lokali, spodziewając się kolejnych podwyżek, poszukuje sposobów na zmniejszenie codziennych kosztów. W znalezieniu oszczędności mogą pomóc darmowe audyty, które serwis Pyszne.pl oferuje swoim partnerom.

Zdrowa Krowa: do mięsa podchodzimy odpowiedzialnie [WYWIAD]

Zdrowa Krowa to sieć restauracji, w której w roli głównej występuje wołowina, choć wegetarianie też znajdą w niej coś dla siebie. O szczegółach biznesu i projektu franczyzowego opowiada Robert Kuc, CEO sieci.

Akademia Bidfood dzieli się wiedzą kulinarną i biznesową

Szkolenia dla gastronomii, doradztwo kulinarne, najnowsze trendy gastronomiczne - to główne obszary działania Akademii Bidfood, która powstała na bazie wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia Bidfood Farutex.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej