x

Prezes One Day More: Rynek roślinnych zamienników w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    09.02.2023

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost zainteresowania dietą roślinną wśród Polaków. Coraz więcej konsumentów sięga także po zamienniki mięsa dostępne w sklepach i restauracjach. O stale powiększającej się palecie wegańskich alternatyw rozmawiamy z prezesem One Day More, Dariuszem Harajem.

Dariusz Haraj, prezes OneDayMore. Fot. materiały prasowe
Dariusz Haraj, prezes OneDayMore. Fot. materiały prasowe
Jak zmienił się rynek roślinnych zamienników mięsa z perspektywy ich producenta?

Dariusz Haraj, prezes OneDayMore: – Rynek roślinnych zamienników w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu na sklepowych półkach dostępne były wyłącznie nieatrakcyjne smakowo produkty na bazie soi, następnie warzywne substytuty produktów odzwierzęcych, a obecnie pojawia się coraz więcej analogów mięsa.

Produkcją roślinnych alternatyw zajmują się już nie tylko mali lokalni wytwórcy, ale też światowi giganci, przez co na rynku widocznych jest dużo innowacji i asortymentu, który do złudzenia przypomina produkty pochodzenia zwierzęcego. Dzięki tak dużej aktywności producentów żywności rynku plant-based konsumenci – zarówno z małych ośrodków miejskich, jak i z dużych aglomeracji – z łatwością mogą zakupić nie tylko podstawowe produkty, jak burgery czy kiełbaski, ale konkretne rodzaje mięsa czy potraw mięsnych, jak np. kofty, kaszanki czy roślinną szarpaną wieprzowinę.

Rozmawiamy tuż po zakończeniu akcji Veganuary, jak potocznie określa się styczniowe wyzwanie zachęcajace do przetestowania wegańskiej diety. Czy Polacy chętnie uczestniczą w tej akcji? Jak duża jest nasza świadomość w zakresie diety wegańskiej?

– Rok do roku inicjatywa Veganuary zyskuje na popularności. Dla niektórych to wyzwanie podjęte z czystej ciekawości i chęci zabawy, a dla wegan to święto bogatej oferty skrojonej pod nich na półkach sklepowych, ale także w menu wielu restauracji. Również w Polsce Veganuary popularyzowane jest przez polskie sieci handlowe czy producentów, którzy w tym czasie nie skąpią wegańskich premier i promocji. Uważam, że jesteśmy na drodze budowania coraz szerszej świadomości wpływu diety roślinnej na nasze zdrowie i środowisko.

OneDayMore poszerzyło niedawno swoje portfolio o linię superfoods. Co odróżnia je od pozostałych produktów firmy?

– Linia Superfoods nie powstała w oparciu o białko roślinne. Bazujemy tu na zbożach z dodatkiem warzyw, nasion i bogatej w substancje odżywcze “super żywności”. Zarówno Klopsiki Superfoods GLOW, jak i SPORT wpisują się w DNA firmy OneDayMore poprzez swój funkcjonalny charakter – wspierają odporność, dbają o zdrową skórę czy włosy lub pomagają we wzroście i utrzymaniu masy mięśniowej.

Superfoods to nie jedyne nowe produkty One Day More w ostatnim czasie. Do portfolio firmy trafiły także m.in. sojowe kiełbaski. Jakie premiery szykują państwo jeszcze w najbliższych miesiącach?

– W ostatnim czasie poza wspomnianymi sojowymi kiełbaskami wprowadziliśmy do naszego portfolio również dwa inne produkty bazujące na białku soi: burgery oraz klopsiki. Naszą najnowszą propozycją jest “roślinne szarpane o smaku wieprzowym”, które świetnie sprawdzi się w daniach typu kanapka z pulled pork, zapiekanki czy bułeczki bao w azjatyckim stylu.

W Roślinnej Kuchni OneDayMore nasz zespół ciągle pracuje nad nowymi recepturami lub ulepszeniem poprzednich. Poza poszerzaniem asortymentu w kategorii plant-based dynamicznie rozwijamy asortyment zbożowy. W ostatnim czasie wypuściliśmy na rynek m.in. musli Beauty bogate w składniki mineralne, takie jak cynk, magnez i miedź, które pozytywnie wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci oraz chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym, czyli jedną z głównych przyczyn starzenia się.

Autor tekstu: *** Promocja ***

Zobacz także

Piotr Grabowski (foodtech.ac): Rewolucja plant-based jest jeszcze przed nami

O roślinnych trendach na rok 2023 rozmawiamy z Piotrem Grabowskim, współzałożycielem foodtech.ac, pierwszego w Polsce akceleratora start-upów z branży spożywczej.

Czy Polacy przestrzegają Wielkiego Postu? Pytamy Pyszne.pl, Glovo i Uber Eats

Trwa katolicki Wielki Post, a związane z nim żywieniowe nawyki rodaków przekładają się na rodzaj posiłków zamawianych online za pośrednictwem platform delivery. Notują one więcej "postnych" zamówień, mimo spadku liczby osób, które deklarują się jako praktykujący katolicy.

Młodzi wybierają żywność przyszłości i zachęcają do zmian starsze pokolenia

Młodzi Polacy masowo zmieniają nawyki - wybierają żywność, która łączy korzyści dla zdrowia i planety. Do takich samych zmian zachęcają bliskich ze starszych generacji. W tej żywieniowej rewolucji, napędzanej przez pokolenie Z, kluczową rolę pełnią produkty roślinne.

Niemal połowa Polaków choć raz próbowała wykluczyć z diety mięso [BADANIE]

Co drugi Polak przynajmniej raz w życiu próbował zrezygnować z jedzenia mięsa i przejść na dietę wegetariańską lub wegańską - wynika z badań agencji Insight Lab, przeprowadzonych na zlecenie Pyszne.pl. Aż 12% ankietowanych zadeklarowało, że nie je mięsa bądź wszelkich produktów odzwierzęcych.

Noworoczne postanowienia Polaków. Dlaczego chcemy jeść mniej mięsa i jak wytrwać w tym wyzwaniu?

Aż 77 proc. Polaków podejmuje w 2023 roku wyzwania. Chcemy zacząć biegać i chodzić na siłownię, więcej oszczędzać oraz… jeść mniej mięsa - takie są najważniejsze postanowienia noworoczne rodaków.

Dieta roślinna w żywieniu zbiorowym podstawą wegeprzyszłości

Ważnym krokiem jest upowszechnienie dostępu do wegediety w żywieniu zbiorowym. Szkoły, uczelnie, szpitale i urzędy powinny być wzorem zdrowego i zrównoważonego odżywiania się.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej