x

Walentynki 2023: częściej w domu niż w restauracji [BADANIE]

Kategoria: Twój biznes - wiedza    10.02.2023

Co czwarty Polak zamierza w tym roku świętować Walentynki w lokalach gastronomicznych. Z deklaracji rodaków wynika, że to sklepy spożywcze będą beneficjentem Dnia Zakochanych i Dnia Kobiet.

Co czwarty Polak zamierza w tym roku świętować Walentynki w lokalach gastronomicznych. Fot. Shutterstock.com
Co czwarty Polak zamierza w tym roku świętować Walentynki w lokalach gastronomicznych. Fot. Shutterstock.com
Specjalnie dla naszego siostrzanego magazynu „Handel” panel badawczy Ariadna zapytał 1081 osób w wieku 18 i więcej lat (stanowiących reprezentatywną grupę Polaków) o to, jak zamierzają w tym roku obchodzić Walentynki.

Ponad połowa (56%) konsumentów spędzi je w domu, a co czwarty na mieście (17% w restauracji, 7% w kawiarni, a 1% w pubie). Osoby z pierwszej grupy oraz grupy niezdecydowanych (15%) mogą bardziej obficie wypełnić koszyki w sklepach spożywczych z okazji Walentynek. To kolejny przykład konsumpcji przenoszącej się z kanału HoReCa do retailu, którą widać od czasu pandemii. Wcześniej było to powodowane lockdownami i obawami o zdrowie, teraz prawdopodobnie przede wszystkim potrzebą oszczędzania.

Na ile oszczędni będą więc w walentynkowych zakupach Polacy w tym roku? Prawie połowa ma zamiar wydać tyle samo co dotychczas. Oznacza to, że przy 14,4% inflacji (w skali roku) kupią mniej bądź wybiorą tańsze produkty. 17% chce wydać więcej niż do tej pory i może chcieć sięgnąć po prezenty z nieco wyższej półki cenowej. Firmy badające wyniki poszczególnych kategorii spożywczych mówią od miesięcy o wzroście dwóch skrajnych segmentów cenowych – premium i ekonomicznego, i złych czasach dla tej najbardziej masowej półki – mainstreamu.

Co kupią? Po około 80% tych, którzy obchodzą walentynki, kupi bądź będzie spożywać alkohol i słodycze. Najczęściej na stole wyląduje czerwone wino i bombonierka/praliny. Około 70% konsumentów pomyśli na tę okoliczność o kosmetykach, największa grupa o perfumach. Z kolei wśród prezentów na Dzień Kobiet największą popularnością będą cieszyć się kwiaty (37%). Następne w kolejności (22%) są słodycze.

Źródło: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1081 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania Termin realizacji: 16-19 grudnia 2022 r. Metoda: CAWI.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej