x

Dogbar - bar dla... psów w Galerii Katowickiej

Kategoria: Miejsca    08.02.2023

Galeria Katowicka jako pierwsze centrum handlowe w Polsce zapewnia czworonogom oraz ich opiekunom możliwość swobodnego przebywania w strefie food court. Powstał w niej Dogbar, gdzie można zjeść posiłek bez stresu, że obecność towarzyszącego psa będzie kłopotliwa dla innych osób.

Dogbar w Galerii Katowickiej zapewnia czworonogom oraz ich opiekunom możliwość swobodnego przebywania w strefie food court. Fot. materiały prasowe
Dogbar w Galerii Katowickiej zapewnia czworonogom oraz ich opiekunom możliwość swobodnego przebywania w strefie food court. Fot. materiały prasowe
Bar powstał dzięki zaangażowaniu Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach i Beaty Nowak - behawiorystki, zoopsycholożki i trenerki psów. 

W Dogbarze w swobodnych warunkach można zjeść posiłek, bez stresu, że obecność towarzyszącego psa będzie kłopotliwa dla innych osób. Lokal zapewnia komfort także zwierzakom – jest tu pięć stanowisk dla psów, w których mogą odpocząć, dostać miseczkę z wodą, czy zjeść przekąskę przyniesioną przez opiekuna. Bardziej zsocjalizowane psy mogą przebywać w otwartych stanowiskach, a te mniej oswojone z obecnością innych ludzi i zwierząt – w specjalnych klatkach kennelowych.

O wyposażenie Dogbaru w klatki, legowiska, miski i zabawki zadbał sklep zoologiczny Leopardus. W lokalu znajduje się tam również instaspot dla zwierzaków - czyli miejsce, gdzie można zrobić fotkę swojemu pupilowi.

- Otwierając Dogbar, przecieramy szlaki, bo takiego miejsca w centrach handlowych na polskim rynku jeszcze nie było. Źródło tego pomysłu leży w trosce o komfort wszystkich odwiedzających Katowicką. Traktujemy psy jako pełnoprawnych gości, wychodzimy naprzeciw ich opiekunom, ale z poszanowaniem potrzeb wszystkich pozostałych użytkowników naszej przestrzeni. Dogbar powstał również z myślą o tych, którzy źle się czują z psami w strefie restauracyjnej bądź dla których, np. ze względu na małe dzieci, obecność psa może być kłopotliwa. Zależało nam na tym, żeby wszyscy czuli się u nas tak samo dobrze - mówi Anna Szczerkowska, marketing manager Galerii Katowickiej.

 

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Wystawa "Special ingredient" w warszawskim Sakebar by Nobu

Do 24 marca w warszawskim Sakebar by Nobu można oglądać wystawę "Special ingredient". Ten artystyczno-kulinarny projekt jest efektem kilkumiesięcznej współpracy artystki Agnieszki Stopyry i Nobu Hotel Warsaw.

Brać - pierwszy w Warszawie wine bar z tylko polskimi winami

Działający w Porcie Praskim Brać to pierwszy w stolicy wine bar serwujący jedynie polskie wina. Właściciele chcą przybliżyć gościom świat wciąż niedocenianego rodzimego winiarstwa, więc stawiają również na edukację, organizując degustacje i spotkania z winiarzami.

Sushi Soul w Warszawie - japońska klasyka z nowoczesnym twistem według Mariusza Melcera

Sushi Soul to działająca od niedawna w mokotowskim Forcie Piłsudskiego restauracja, której współwłaścicielem jest szef kuchni Mariusz Melcer, znany z warszawskiego Sakana Sushi Bar.

Nowa marka Carat Kebab - Sheesha Bar. Pierwszy lokal - w Elblągu

W portfolio firmy 7 Street Łukasz Błażejewski pojawiła się marka lokali Carat Kebab - Sheesha Bar. Serwuje tradycyjny kebab i jego autorskie warianty, np. z miętą i bałkańskim serem.

So Coffee z nowymi lokalami na lotnisku Warszawa/Modlin

Oferta gastronomiczna lotniska w Modlinie poszerzyła się o lokale zarządzane przez grupę Lagardère Travel Retail. Do dyspozycji pasażerów oddano foodvenience’owy sklep 1Minute Smacznego! i dwie kawiarnie So Coffee w nowej odsłonie.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej