x

6 najważniejszych trendów na rynku żywności. Raport targów SIAL PARIS

Kategoria: Twój biznes - wiedza    06.02.2023

Jak w najbliższych latach zmieni się rynek żywności? Prezentujemy sześć trendów opracowanych na zlecenie Międzynarodowych Targów Spożywczych SIAL PARIS. Z raportu wynika, że konsumenci coraz chętniej odtwarzają w domu smaki poznane w restauracjach oraz przywiązują wagę do określeń "bio" i "eko".

Jedzenie, po które sięgamy dla przyjemności, nie musi być. innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. comfort foodu, czyli jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości. Fot. Shutterstock.com
Jedzenie, po które sięgamy dla przyjemności, nie musi być. innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. comfort foodu, czyli jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości. Fot. Shutterstock.com
66% konsumentów deklaruje, że coraz chętniej wybiera żywność dobrej jakości, a 62% sięga po zupełnie nowe produkty – wynika z raportu przygotowanego na Międzynarodowe Targi Spożywcze SIAL „Taste, true, meaning. Planet food commits”. Badanie zrobione dla SIAL przez Kantar TNS, XTC World Innovation i Gira Conseil miało wskazać najważniejsze trendy w zachowaniach konsumentów w branży spożywczej.

TREND 1: Cieszymy się małymi przyjemnościami
Coraz częściej myśląc o jedzeniu nie chodzi nam tylko o szybkie zaspokojenie głodu, dostarczenie wartości odżywczych czy energetycznych, ale także o przyjemność. A tę zazwyczaj chcemy fundować sobie spontanicznie. Taką zmianę podejścia do żywności przyniosła pandemia – wpłynęła na poszerzenie oferty produktów, które przede wszystkim mają dostarczyć przyjemności podniebieniu. W Polsce to 8% wzrostu  r/r 2020 vs 2021.

Z targowych obserwacji wynika, że wcale nie muszą być to produkty innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wracamy niejako do podstaw – wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. comfort foodu, czyli jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości.

TREND 2: Minimalizm, czyli mniej i lepiej
Po modzie na wyszukiwanie jak najbardziej fantazyjnych i skomplikowanych w swoim składzie artykułów, przyszła pora na receptury w duchu minimalizmu. Nie oznacza to, że na naszych talerzach powinno się znaleźć jak najmniej produktów. Ważne za to jest, żeby poszczególne części naszego posiłku składały się z jak najmniejszej liczby składników, były pozbawione konserwantów i polepszaczy.

Trendy wskazują na to, że aktywnie szukamy i w najbliższych latach nadal będziemy szukać produktów możliwie jak najbardziej naturalnych, czy wręcz ekologicznych.

TREND 3: Czysta etykieta
Coraz większe poczucie odpowiedzialności za nasze zdrowie oraz wymogi prawne powodują, że producenci systematycznie wycofują składniki, które są uważane za mało bezpieczne czy niezbyt zdrowe i podkreślają, że ich produkty nie mają takich substancji w swoim składzie. Takie działanie zresztą przekłada się na większą świadomość konsumentów i promowanie zdrowszego stylu życia.

Coraz częściej w związku z tym stosowana jest tzw. czysta etykieta, która jasno i klarownie opisuje skład produktów i informuje o tym, czego dany produkt nie zawiera. Mowa tu m. in. o wszelkiego typu „polepszaczach” w produktach, aby lepiej smakowały, lepiej wyglądały, dłużej przetrwały w kanałach dystrybucji i były tańsze. Tego typu myślenie powoli się kończy, bo konsumenci mają już dość oszustw w branży żywności i udawania przez marki tego, czym w nie są.

TREND 4: Mniejsze opakowania
Jeszcze pewnie za wcześnie, by mówić o końcu promocji typu „kup 2 x XXL, a dostaniesz XL gratis”, jednak ten trend jest już od dłuższego czasu zauważalny w Europie Zachodniej, w tym m. in. we Francji. Europejczycy coraz chętniej sięgają nie tylko po produkty sprzedawane luzem (kasze, bakalie, mrożone ryby czy owoce morza), lecz także po artykuły pakowane w mniejszych ilościach. Takie podejście do zakupów to rezultat rosnącej świadomości w obszarze gospodarowania i niemarnowania żywności.

TREND 5: Doceniamy produkty bio i ekologiczne
Produkty bio, organic i ekologiczne zawładnęły rynkiem już kilka dobrych lat temu i najnowszy raport „SIAL Insights 2022” pokazuje, że trend ten nie tylko się utrzyma, lecz także będzie zyskiwał jeszcze bardziej na znaczeniu.

Klientów już nie zadowala jedynie etykieta z napisem „bio” czy „eko”, ale coraz bardziej odważnie patrzą producentom na ręce. 7 na 10 respondentów deklaruje, że aktywnie szuka zdrowych produktów bez żadnych polepszaczy. Coraz bardziej świadomi konsumenci zwracają uwagę na to, skąd pochodzi mięso i oczekują, że zwierzęta będą hodowane w warunkach zapewniających im wysoki dobrostan.

TREND 6: Chcemy wiedzieć jaki wpływ na środowisko ma to, co jemy
Nie jest to trend zupełnie nowy. Różne prognozy wskazywały też, że ze względu na pandemię, może znacznie wyhamować. Jednak wygląda na to, że konsumenci zaczynają osiągać poziom świadomości, który dalej będzie odpowiadał za dynamiczny rozwój tego trendu.

Wachlarz działań wprowadzanych przez producentów jest szeroki. Od specjalistycznych programów mających na celu audyt i systemowe zmniejszenie śladu węglowego produkcji, przez wprowadzanie nowych modeli biznesowych, po zastosowanie najbardziej nowoczesnych technologii i zmianę wykorzystywanych przy produkcji surowców.  

Na bazie:
https://www.sialparis.com/theme/sial_2019_desktop_git/pdf/Doc%20Planete%20Food%20-%20GB%20-%20TASTE.pdf
https://presse.sialparis.fr/sial-insights-2022_en/?lang=en
https://www.sialparis.com/Top-Trends/Your-guide-to-current-and-future-agri-food-trends-around-the-world

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej