x

Da Grasso: Mimo trudności utrzymujemy sprzedaż na podobnym poziomie [WYWIAD]

Kategoria: Twój biznes - oferta    06.02.2023

- Obserwujemy, że chociaż klienci wciąż bardzo pozytywnie podchodzą do zamówień online, to coraz częściej decydują się na osobiste odebranie zamówienia z lokalu - mówi Magdalena Parfianowicz, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso.

MAGDALENA PARFIANOWICZ, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso. Fot. materiały prasowe
MAGDALENA PARFIANOWICZ, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso. Fot. materiały prasowe
Da Grasso to franczyzowa sieć pizzerii licząca prawie 200 lokali w całej Polsce. Ile nowych punktów powstaje rocznie i jak pod tym względem zapowiada się 2023 rok?

MAGDALENA PARFIANOWICZ, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso:

Da Grasso to największa franczyzowa sieć pizzerii w Polsce, która wciąż intensywnie stawia na rozwój. W 2022 r. uruchomiliśmy nowe restauracje (m.in. w Żywcu), a w 2023 r. planujemy kolejne otwarcia. Pierwsze z nich ogłosiliśmy już w styczniu, a do grona miejscowości z naszą ofertą dołączyły Poddębice. Kolejne inwestycje będą dotyczyły głównie południowej części kraju.

We wrześniu 2022 r. sieć informowała o pozyskaniu branżowego inwestora, skandynawskiej firmy Orkla. Koncern specjalizujący się w dostarczaniu markowych towarów i rozwiązań koncepcyjnych dla branży spożywczej nabył 74% udziałów w Da Grasso. Co konkretnie w strategii Da Grasso zmieni i umożliwi nowy właściciel?

W ramach współpracy zachowujemy tożsamość wypracowaną przez ponad 25 lat i wciąż będziemy funkcjonować pod niezmienioną nazwą i logo. Inwestor pozwoli jednak firmie na dalsze umacnianie pozycji na rynku oraz wytaczanie nowych kierunków rozwoju, m.in. w zakresie rozszerzenia bazy franczyzowej oraz docierania do wielu mniejszych i większych miejscowości, w których aktualnie nie znajdują się lokale Da Grasso.

O jakich lokalizacjach mówimy? 

Każdego roku przygotowujemy plan potencjału rynku i pracujemy według przyjętej strategii. Jesteśmy otwarci na wszystkie potencjalne lokalizacje, jednak przed podjęciem decyzji, analizujemy biznesowy potencjał danego miejsca, aby uruchomiona restauracja przynosiła wymierne korzyści. Obecnie szczególnie koncentrujemy się na mniejszych miejscowościach – do 15 tys. mieszkańców, w których dotychczas nie była obecna nasza restauracja, głównie w południowej części Polski.

A jeśli chodzi o franczyzobiorców - jakich szukacie i czy muszą dysponować własnym lokalem?

Do współpracy zapraszamy wszystkie osoby, które chciałaby rozszerzać swoją działalność biznesową
w oparciu o doświadczonego partnera i traktują dołączenie do Da Grasso jako szansę na rozwój. Nie ograniczamy się wyłącznie do doświadczonych biznesmenów – chętnie podejmiemy rozmowy z osobami, które myślą o uruchomieniu punktu gastronomicznego, ale nie mają wiedzy, doświadczenia czy sprawdzonego modelu biznesowego. Potencjalny franczyzobiorca nie musi dysponować lokalem, który chciałby przeznaczyć na restaurację Da Grasso – aktywnie uczestniczymy w poszukiwaniu najbardziej dogodnej lokalizacji.

Warto podkreślić, że w ostatnim czasie obserwujemy zjawisko coraz częstszej zmiany franczyzobiorców. To nowy trend, który wiąże się m.in. z naturalną wymianą pokoleniową w prowadzeniu biznesu lub chęcią zmiany charakteru prowadzonej dotychczas działalności. Dzięki wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu płynnie przechodzimy proces wprowadzenia nowego partnera w struktury naszej sieci.

W menu Da Grasso znajdziemy pizze, ale też m.in. dania mięsne, makarony czy burgery, a więc w zasadzie pełny przekrój różnych dań, z różnych kuchni. Tego oczekują konsumenci? Czy nie jest tak, że większość lokali idzie jednak w specjalizację, a nie koncepcję „wszystko dla każdego”?

Od początku działalności na rynku specjalnością sieci jest pizza. Na bieżąco obserwujemy jednak trendy, z których wynika, że konsumenci coraz częściej oczekują od punktów gastronomicznych zdywersyfikowanej oferty i większej możliwości wyboru. Dlatego w części lokali, na podstawie analizy potencjału sprzedażowego, wprowadzamy również szersze pakiety menu, w których mogą znaleźć się m.in. burgery, zupy czy dania mięsne. Rozbudowanie oferty w danej lokalizacji jest uzależnione od wielu czynników, m.in. potencjału sprzedażowego w danej miejscowości czy zaplecza, którym dysponuje restauracja.

Pizza na wynos czy w lokalu? Której sprzedaje się więcej?

To zależy. W naszej sieci funkcjonuje obecnie prawie 200 restauracji, które dysponują w ramach jednego
z dwóch modeli biznesowych – tradycyjnego punktu z salą konsumpcyjną lub lokalu express, który realizuje wyłącznie zamówienia na wynos. Ponadto Da Grasso jest obecne zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach. To tylko kilka czynników, które wpływają na proporcje i strukturę sprzedaży.

Sami organizujecie sprzedaż na wynos zatrudniając kierowców/kurierów i zbierając zamówienia czy korzystacie z już gotowych rozwiązań, jakie daje np. pyszne.pl?

Zgodnie z przyjętą strategią franczyzobiorcy Da Grasso mają własną flotę kierowców. To strategia, która pozwala utrzymać wysoką jakość serwisu, a w przypadku wystąpienia problemów, szybko na nie reagować. Ponadto daje możliwość optymalizacji czasu dostawy, a kierowcy stają się również osobami przekazującymi treści marketingowe czy reklamowe.

Dużo mówi się ostatnio o trudnej sytuacji Polaków w związku z rosnącą inflacją i ratami kredytów mieszkaniowych. Czy i jak odbija się to na poziomie sprzedaży w lokalach – zarówno bezpośrednio w nich, jak i na wynos?

Mimo trudności utrzymujemy sprzedaż na podobnym poziomie. Obserwujemy jednak, że chociaż klienci wciąż bardzo pozytywnie podchodzą do zamówień online, to coraz częściej decydują się na osobiste odebranie zamówienia z lokalu.

Da Grasso to franczyzowa sieć pizzerii licząca prawie 200 lokali w całej Polsce. Fot. materiały prasowe
Da Grasso to franczyzowa sieć pizzerii licząca prawie 200 lokali w całej Polsce. Fot. materiały prasowe

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Multi Ice Group: mamy najwięcej punktów z lodami w Polsce

Radosław Charubin, prezes Multi Ice Group - operatora "u Lodziarzy" i "LodyBonano" zdradza między innymi, jak firma pracuje nad rentownością biznesu przez cały rok, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Opowiada też o nowych konceptach, które buduje firma, jak Crazy Dog i BuBu Bubble Tea.

iVario od RATIONAL: prawdziwy przełom w restauracyjnej kuchni

Niezliczone brudne garnki i patelnie, różne wyposażenie kuchni do mise en place i obsługi, zajmowanie miejsca przez frytownice i trzony kuchenne - według firmy RATIONAL, specjalisty w zakresie przygotowywania gorących potraw, to wszystko należy już do przeszłości dzięki iVario.

Convotherm mini: mały piec o ogromnych możliwościach

Nowy Convotherm mini to profesjonalny piec konwekcyjno-parowy przeznaczony przede wszystkim do małych lokali gastronomicznych, którym zależy na oszczędności miejsca oraz energii elektrycznej, a jednocześnie na maksymalnej funkcjonalności.

Jak obniżyć rachunki? Pyszne.pl oferuje restauracjom darmowe audyty

Rosnące opłaty za prąd czy gaz są dla branży gastronomicznej dużym wyzwaniem. Wielu właścicieli lokali, spodziewając się kolejnych podwyżek, poszukuje sposobów na zmniejszenie codziennych kosztów. W znalezieniu oszczędności mogą pomóc darmowe audyty, które serwis Pyszne.pl oferuje swoim partnerom.

Zdrowa Krowa: do mięsa podchodzimy odpowiedzialnie [WYWIAD]

Zdrowa Krowa to sieć restauracji, w której w roli głównej występuje wołowina, choć wegetarianie też znajdą w niej coś dla siebie. O szczegółach biznesu i projektu franczyzowego opowiada Robert Kuc, CEO sieci.

Akademia Bidfood dzieli się wiedzą kulinarną i biznesową

Szkolenia dla gastronomii, doradztwo kulinarne, najnowsze trendy gastronomiczne - to główne obszary działania Akademii Bidfood, która powstała na bazie wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia Bidfood Farutex.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej