x

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    03.02.2023

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

Protest kurierów Pyszne.pl polega na niezgłaszaniu przez nich dyspozycyjności w piątek, 3 lutego. Fot. Shutterstock
Protest kurierów Pyszne.pl polega na niezgłaszaniu przez nich dyspozycyjności w piątek, 3 lutego. Fot. Shutterstock
Protest ma polegać na niezgłaszaniu przez kurierów dyspozycyjności w piątek, 3 lutego. Z informacji medialnych wynikało, że do akcji włączyły się wybrane miasta m.in. Trójmiasto, Bydgoszcz, Kraków, ale propozycja strajku została rozesłana do wszystkich miast, w których działa Pyszne.pl. Akcję wspiera związek zawodowy zrzeszający kurierów Pyszne.pl.

Domagają się oni przywrócenia wycofanego dodatku stażowego, czyli wyższej stawki godzinowej dla tych, którzy pracują dłużej, a także dodatków dla tzw. kapitanów. Oczekują także dodatków weekendowego i pogodowego za pracę w trudnych warunkach.

Czy rzeczywiście doszło do strajku?

Jak podaje Pyszne.pl, dostawy realizowane przez kurierów dostępne są w 30 miastach. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji. Z naszego serwisu korzystają także restauracje, które dostarczają posiłki własnymi siłami - jest ich zdecydowanie więcej, dlatego nawet jeśli część z kurierów współpracujących z nami zdecydowałaby się wziąć udział w akcji protestacyjnej 3 lutego, nie spodziewamy się, by miało to istotny wpływ na działanie naszej usługi - podkreśla firma.

I zaznacza, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Pyszne.pl odniosło się już do postulatów kurierów. Poniżej przedstawiamy ich listę wraz z odpowiedziami oraz objaśnieniem podjętych decyzji.

Przywrócenie stawki progresywnej, nazywanej "dodatkiem stażowym"

W listopadzie 2022 r. Pyszne.pl podjęło decyzję o podniesieniu stawki bazowej wynagrodzenia z 19,70 PLN/h brutto do poziomu 23,50 PLN/h brutto dla wszystkich kurierów, niezależnie od czasu trwania umowy, czy liczby przepracowanych godzin, przy jednoczesnym wyłączeniu stawki progresywnej (nazywanej "dodatkiem stażowym"). W ten sposób firma, jak tłumaczy, chciała wszystkich kurierów i kurierki, którzy niezależnie od stażu wykonują takie same zadania, traktować w jednakowy sposób. Wprowadzona zmiana wpłynęła pozytywnie na wynagrodzenie 91% współpracujących z firmą kurierów (dane z listopada 2022). Obecnie Pyszne.pl nie planuje kolejnych zmian w zakresie stawki podstawowej.

Wprowadzenie dodatku 2 zł za godzinę w weekendy oraz dni ustawowo wolne

Współpracujący z firmą kurierzy samodzielnie określają kiedy mogą wykonywać zlecenia, dlatego w zespole jest wiele osób, które z różnych względów pracują tylko od poniedziałku do piątku, lub wyłącznie w sobotę, niedzielę czy dni ustawowo wolne od pracy. Proponowane rozwiązanie, zdaniem firmy, wprowadziłoby nieuczciwe różnice w stawkach wynagrodzenia i premiowało grupę kurierów pracujących wyłącznie w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Przywrócenie dodatku godzinowego dla kapitanów wraz z utrzymaniem dodatku za wsparcie w szkoleniu kurierów

Jak tłumaczy firma, niezależnie od tego, czy kurier pełni rolę kapitana, szkoląc nowych kurierów, czy nie - dostarczając zamówienia, wszyscy kurierzy wykonują taką samą pracę i mają takie same prawa i obowiązki. Aby wynagrodzić doświadczenie i czas kapitanów kurierów, którzy prowadzą szkolenia dla nowych członków/członkiń zespołu, w listopadzie 2022 r. firma wprowadziła dodatkowe wynagrodzenie w kwocie 60 zł brutto za 90 min szkolenia, co ważne - w dodatku do standardowego wynagrodzenia godzinowego. W praktyce, oznacza to wynagrodzenie w wysokości ok. 95 zł brutto za czas szkolenia (90 min).

- Na bieżąco analizujemy wysokość tego dodatku i nie wykluczamy jego zwiększenia, jeżeli będzie to miało uzasadnienie biznesowe - czytamy w oświadczeniu Pyszne.pl.

Firma stoi jednak na stanowisku, że podniesienie i zrównanie stawek dla wszystkich kurierów za taką samą wykonywaną przez nich pracę, przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatkowego wynagrodzenia dla kurierów pełniących rolę kapitanów i chcących wspierać prowadzenie szkoleń, świadczy o równym traktowaniu całego zespołu. - Nie planujemy przywrócenia dodatku godzinowego dla kapitanów za godziny przepracowane w roli kuriera - przyznaje firma.

Wprowadzenie dodatku za wykonywanie zleceń w trudnych warunkach pogodowych 

W przypadku bardzo złej pogody, uniemożliwiającej bezpieczną jazdę, firma podejmuje decyzję o wstrzymaniu operacji do czasu poprawy warunków atmosferycznych i drogowych - w przypadku czasowego wstrzymania operacji kurierzy otrzymują wynagrodzenie godzinowe wynikające z umowy. (...) Ze względu na bezpieczeństwo kurierów, firma woli zawiesić lub całkowicie zamknąć operacje w danym mieście, niż zachęcać kurierów do wykonywania zleceń w niebezpiecznych warunkach za dodatkową opłatą.

- Pozostajemy otwarci na rozmowę na temat warunków pracy kurierów. Zespół Kurierek i Kurierów z Olsztyna, nie biorąc udziału w akcji protestacyjnej, przekazał nam propozycję rozpatrzenia wysokości dodatku za używanie własnego roweru, podparte uzasadnionymi komentarzami. Dziękujemy za uwagi i odpowiedzialne podejście - jesteśmy w trakcie analizowania rozwiązań dla osób korzystających z własnych pojazdów w całej Polsce na podstawie tych sugestii - przekonuje Pyszne.pl.

Na jakich zasadach kurierzy Pyszne.pl współpracują z marką?

Na podstawie umowy zlecenia, dzięki czemu wielu kurierów godzi to zajęcie z innymi obowiązkami - np. studiami lub inną pracą. Podstawą wynagrodzenia jest stawka godzinowa - 23,50 zł za godzinę, niezależnie od liczby dostarczonych zamówień.

Marka Pyszne.pl należy do Just Eat Takeaway.com - wiodącego serwisu do zamawiania jedzenia online na świecie poza Chinami. Mająca siedzibę w Amsterdamie firma koncentruje się na łączeniu konsumentów i restauracji za pośrednictwem swoich platform.


 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

"Polskie mięso karmi zmysły" - ruszyła piąta edycja kampanii

Ruszyła kolejna, piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej "Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje" organizowanej przez Związek Polskie Mięso. W tym roku zostanie przeprowadzona pod hasłem "Polskie mięso karmi zmysły".

Lubiana zaprezentuje katalog dla branży HoReCa

Marka Lubiana po raz piąty zaprezentuje katalog swoich produktów dla gastronomii i hotelarstwa. Premiera "HoReCa dla profesjonalistów 2023" odbędzie się 28-30 marca podczas EuroGastro - Międzynarodowych Targów Branży Gastronomicznej. Czym zaskoczy tegoroczne wydanie?

Idealny cukiernik i piekarz według Tomasza Dekera, Julii Juchnowicz-Zielińskiej i Konrada Toty

Z okazji przypadającego 15 marca Dnia Piekarza i Cukiernika pytamy reprezentantów tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Jaki powinien być idealny cukiernik i piekarz - opowiadają mistrz świata Tomasz Deker, Julia Juchnowicz-Zielińska z piekarni Figle i Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej