x

Od kwietnia cukiernie i piekarnie zapłacą mniej za gaz. Ulga nie obejmie jednak wszystkich

Kategoria: Twój biznes - wiedza    02.02.2023

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Stawka jest prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd.

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Fot. Shutterstock.com
Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Fot. Shutterstock.com
O uldze dla przedsiębiorców prowadzących małe i średnie piekarnie oraz cukiernie poinformował podczas briefingu prasowego premier Mateusz Morawiecki. Cena gazu dla wspomnianych podmiotów ma zostać zamrożona na poziomie 200,17 zł za MWh. Chodzi o firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka (kod PKD 10.71.Z) w piecach ogrzewanych gazem ziemnym.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef rządu, stawka ta jest nawet prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. W zamierzeniu zmiana ma pomóc przede wszystkim małym podmiotom, które w największym stopniu zmagają się ze skutkami podwyżek cen.
– Dedykujemy tę pomoc małym, średnim rodzinnym piekarniom wielopokoleniowym. Nie chcemy wspierać ogromnego biznesu – zaznaczył premier.

Obecny na briefingu Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda dodał, że mówiąc o ogromnym biznesie rząd ma na myśli między innymi producentów pieczywa, którzy dostarczają swoje wyroby do marketów i sklepów wielkopowierzchniowych. Według danych ministerstwa przytoczonych podczas konferencji, z pomocy skorzystać będzie mogło 2,7 tys. przedsiębiorców.

Z preferencyjnych cen gazu będą mogły korzystać małe i średnie rodzinne piekarnie i cukiernie. Fot. Shutterstock.com
Z preferencyjnych cen gazu będą mogły korzystać małe i średnie rodzinne piekarnie i cukiernie. Fot. Shutterstock.com
– Dla części firm np. piekarni i hoteli cena gazu stanowi bardzo poważny udział w kosztach. Przełożenie kosztów zakupu gazu na cenę produktów może grozić odpływem klientów, upadkiem firmy. W piekarnictwie duże firmy handlowe stosują ceny dumpingowe na podstawowe produkty np. utrzymują cenę bułki kajzerki na poziomie 35 groszy, wyrównując straty z tego tytułu zwiększeniem marży na innych produktach. Małe piekarnie nie są w stanie takich rzeczy robić i konkurować z wielkim biznesem – komentuje decyzję rządu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

To właśnie Rzecznik MŚP od dawna apelował o uregulowanie cen gazu dla sektora MŚP, gdyż do niego z prośbą o pomoc zwracali się właściciele firm zmuszeni do zamykania działalności ze względu na rosnące koszty.

Aby otrzymać pomoc, przedsiębiorcy będą musieli złożyć stosowny wniosek do operatora gazu. Od jego weryfikacji zależeć będzie otrzymanie pomocy, a pod uwagę ma być brany m.in. kod PKD oraz to, czy przedsiębiorca faktycznie trudni się działalnością piekarniczą. Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wysokość pomocy dla piekarni i cukierni ma wynieść 300 milionów złotych.
PAP

 

 

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej