x

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Kategoria: Miejsca    02.02.2023

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Stolica Cafe w warszawskim kinie Iluzjon i jej właściciele: doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka oraz jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Fot. materiały prasowe
Stolica Cafe w warszawskim kinie Iluzjon i jej właściciele: doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka oraz jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Fot. materiały prasowe
Za metamorfozę kawiarni w Kinie Iluzjon odpowiadają Bogdan Gałązka, wcześniej wieloletni szef kuchni i współwłaściciel Gothic Cafe & Restaurant na Zamku w Malborku oraz jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Pod koniec zeszłego roku wygrali ogłoszony przez Filmotekę Narodową przetarg na prowadzenie lokalu w zabytkowym budynku mokotowskiego kina. Umowa z poprzednim operatorem kawiarni - Edytą Kiliś (jest też właścicielką Jaskółki przy placu Wilsona) - była podpisana na 3 lata i wygasła.     

– Wszystko odbyło się błyskawicznie. Na początku grudnia 2022 roku złożyliśmy ofertę, w połowie grudnia dowiedzieliśmy się, że wygraliśmy i mamy podpisać umowę od stycznia 2023 roku. Nie było czasu na rozruch i zastanawianie się – opowiada Piotr Wierzbowski.

Śniadanie, które staje się kolacją
Funkcjonująca w kinie do niedawna poprzednia kawiarnia – Iluzjon Cafe – serwowała jedynie dania kuchni roślinnej. Tymczasem w menu Stolica Cafe obok dań wegańskich i wegetariańskich są także pozycje mięsne. Kartę otwierają pozycje śniadaniowe, które pozwolą gościom na celebrowanie pierwszego posiłku dnia nawet do godzin popołudniowych, tak by następnie płynnie przejść do lunchu.

– Chcemy podtrzymywać to, co w tym miejscu jest dobre, a jest tu dużo dobrej energii. Lokal słynął ze śniadań i my to kontynuujemy. W karcie pojawią się szakszuka i tofucznica, kanapka zarówno z guacamole, jak i z łososiem, a także naleśniki z sosem malinowym, z których słynęliśmy w Malborku. Pracujemy przede wszystkim na lokalnym produkcie – mówi Bogdan Gałązka.

Oferta lunchowa to wybór lekkich dań jednogarnkowych: od warzywnych gulaszy, przez zupy, po bowle. Wieczorne spotkania przy stole może umilić selekcja win, alkoholu mocnego i prostych przekąsek. W karcie nie zabraknie też rzemieślniczych piw i cydru.

Mariaż kina z jedzeniem
Łącznikiem między kawiarnią a kinem i kulturą będą nie tylko odniesienia do filmu w menu. Stolica Cafe ma ambicje stać się miejscem kulturalnych wydarzeń, wykładów czy prelekcji.

– To nie jest wyłącznie fabryka do robienia pieniędzy. Ten lokal ma duszę, którą trzeba wydobyć. Tu muza filmowa znowu spotyka się z muzą kulinarną. Zresztą, kino jest utkane jedzeniem. Zależy nam, by menu odnosiło się do filmu. Cały czas pracujemy w sferze kultury i jedzenia jako sztuki, kultury stołu. Cała rzesza ludzi już dziś chce się kulturotwórczo zaangażować w to miejsce – wyjaśnia Gałązka.

Twórcy Stolica Cafe zaznaczają jednak, że lokal będzie pełnić przede wszystkim funkcję kawiarnianą.
– Nie zapominamy, że jesteśmy kawiarnią. Nasze podstawowe produkty to kawa i ciastko. Chcemy, by od wejścia można było poczuć tutaj zapach kawy i ciepłego ciasta drożdżowego, które mówi: „jedz!” – podkreśla Wierzbowski.

– Pragniemy, by było to miejsce spotkań towarzyskich. Aby nasi goście czuli się tu mile widziani – kończy Bogdan Gałązka.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Wystawa "Special ingredient" w warszawskim Sakebar by Nobu

Do 24 marca w warszawskim Sakebar by Nobu można oglądać wystawę "Special ingredient". Ten artystyczno-kulinarny projekt jest efektem kilkumiesięcznej współpracy artystki Agnieszki Stopyry i Nobu Hotel Warsaw.

Brać - pierwszy w Warszawie wine bar z tylko polskimi winami

Działający w Porcie Praskim Brać to pierwszy w stolicy wine bar serwujący jedynie polskie wina. Właściciele chcą przybliżyć gościom świat wciąż niedocenianego rodzimego winiarstwa, więc stawiają również na edukację, organizując degustacje i spotkania z winiarzami.

Sushi Soul w Warszawie - japońska klasyka z nowoczesnym twistem według Mariusza Melcera

Sushi Soul to działająca od niedawna w mokotowskim Forcie Piłsudskiego restauracja, której współwłaścicielem jest szef kuchni Mariusz Melcer, znany z warszawskiego Sakana Sushi Bar.

Nowa marka Carat Kebab - Sheesha Bar. Pierwszy lokal - w Elblągu

W portfolio firmy 7 Street Łukasz Błażejewski pojawiła się marka lokali Carat Kebab - Sheesha Bar. Serwuje tradycyjny kebab i jego autorskie warianty, np. z miętą i bałkańskim serem.

So Coffee z nowymi lokalami na lotnisku Warszawa/Modlin

Oferta gastronomiczna lotniska w Modlinie poszerzyła się o lokale zarządzane przez grupę Lagardère Travel Retail. Do dyspozycji pasażerów oddano foodvenience’owy sklep 1Minute Smacznego! i dwie kawiarnie So Coffee w nowej odsłonie.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej