x

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    01.02.2023

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat „HR Najwyższej Jakości.” Fot.: materiały prasowe
Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat „HR Najwyższej Jakości.” Fot.: materiały prasowe
„HR Najwyższej Jakości” to certyfikat, który otrzymują wiarygodni i rzetelni pracodawcy, stosujący najnowsze rozwiązania w zakresie prowadzonej polityki personalnej oraz wyznaczający trendy. W bieżącym roku Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wyróżniło 61 organizacji. Wśród nich znalazło się MAKRO Polska.

Nagrodę przyznawano na podstawie badania polityki i projektów HR. Firmy, które otrzymały certyfikat będą dzielić się najlepszymi praktykami podczas Akademii HR. Jej premiera zaplanowana jest już na 6 lutego 2023 r.
To kolejny certyfikat, który zespół MAKRO Polska otrzymał w ciągu 2 miesięcy. Jest on potwierdzeniem, jak ważną rolę w organizacji odgrywa skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi.

Jednym z istotnych elementów dbania o pracowników, oprócz szerokiego wachlarza świadczeń pozapłacowych, jest rozwój. MAKRO organizuje liczne szkolenia, warsztaty i programy rozwojowe, aby każdy z pracowników mógł wybrać najskuteczniejszą formę uczenia się. Dodatkowo coraz większe znaczenie zyskuje metoda blended learning, dzięki której uczestnicy mają możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

W nowej ofercie szkoleń dla pracowników znalazły się również podcasty. Przykładem może być „Taka kwestia” stworzona dla sił sprzedaży HoReCa przez Tomasza Ciemnego i Tomasza Tomasika. Autorzy opowiadają o najlepszych praktykach sprzedażowych, produktach i usługach MAKRO Polska. Przybliżają również trendy rynkowe oraz przeprowadzają wywiady.

– Jesteśmy dumni, że MAKRO Polska po raz kolejny otrzymało tą nagrodę. Naszym głównym celem jest rozwój. Wiemy, jak ważne jest podnoszenie kompetencji wśród pracowników, dlatego też organizujemy różnorodne szkolenia, podczas których pracownicy mają okazję praktycznie wykorzystywać zdobytą wiedzę – mówi Katarzyna Kosel, członek zarządu i dyrektor pionu personalnego MAKRO Polska.

Autor tekstu: *** Promocja ***

Zobacz także

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

"Polskie mięso karmi zmysły" - ruszyła piąta edycja kampanii

Ruszyła kolejna, piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej "Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje" organizowanej przez Związek Polskie Mięso. W tym roku zostanie przeprowadzona pod hasłem "Polskie mięso karmi zmysły".

Lubiana zaprezentuje katalog dla branży HoReCa

Marka Lubiana po raz piąty zaprezentuje katalog swoich produktów dla gastronomii i hotelarstwa. Premiera "HoReCa dla profesjonalistów 2023" odbędzie się 28-30 marca podczas EuroGastro - Międzynarodowych Targów Branży Gastronomicznej. Czym zaskoczy tegoroczne wydanie?

Idealny cukiernik i piekarz według Tomasza Dekera, Julii Juchnowicz-Zielińskiej i Konrada Toty

Z okazji przypadającego 15 marca Dnia Piekarza i Cukiernika pytamy reprezentantów tych zawodów o blaski i cienie ich pracy. Jaki powinien być idealny cukiernik i piekarz - opowiadają mistrz świata Tomasz Deker, Julia Juchnowicz-Zielińska z piekarni Figle i Konrad Tota z Galerii Tortów Artystycznych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej