x

Bobby Burger: ludzie nie przestaną chodzić do restauracji [WYWIAD]

Kategoria: Twój biznes - oferta    31.01.2023

Mimo kryzysowych okoliczności wychodzimy z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście - mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel sieci Bobby Burger. Rozmawiamy z nim o rozwoju firmy.

BOGUMIŁ JANKIEWICZ, właściciel sieci Bobby Burger. Fot.: materiały prasowe
BOGUMIŁ JANKIEWICZ, właściciel sieci Bobby Burger. Fot.: materiały prasowe
Historia Bobby Burgera zaczęła się w 2012 r. od food trucka serwującego burgery w Warszawie. Od tego czasu lokale sieci poza stolicą można spotkać w Krakowie, Sopocie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Toruniu, Olsztynie i Łodzi. Obecnie pod logo Bobby Burger funkcjonuje 27 lokali. I na tym nie koniec.

Jak to się wszystko zaczęło i jaka jest wasza recepta na sukces, bo chyba takowy odnieśliście?

BOGUMIŁ JANKIEWICZ, właściciel sieci Bobby Burger:

Wszystko zaczęło się od jednego food trucka w Warszawie, w którym serwowaliśmy burgery. Wystartowaliśmy w czerwcu 2012 roku, a już dwa miesiące później dokupiliśmy kolejny punkt mobilny. Nasza oferta spotkała się z takim zainteresowaniem, że szybko zaczęliśmy szukać miejsca do prowadzenia działalności stacjonarnej.

Pojawiliśmy się też w kultowej w tamtych latach klubokawiarni Warszawa Powiśle. Potem był pierwszy lokal na Żurawiej, po otwarciu którego sprawy potoczyły się bardzo szybko. Powstawały kolejne burgerownie – także w modelu franczyzowym. Od początku istnienia marki planowaliśmy bowiem, że będziemy rozwijać ją właśnie poprzez sieć. Moje doświadczenie zdobyte w temacie franczyzy pozwoliło nam wystartować z ofertą dla innych przedsiębiorców, którzy szukali pomysłu na własny biznes. 

Nasza recepta na sukces? Powiedziałbym, że to ciągły focus na jakość i satysfakcję klienta. Do tego autentyczność i zaufanie sobie w kwestii tego, co jest fajne i dobre. Ale oczywiście też uwzględnianie panujących nastrojów i zmieniających się oczekiwań gości. 

Jak od tego czasu zmieniła się polska gastronomia i sam Bobby Burger?

W ciągu ostatnich 10 lat rynek gastronomiczny uległ dużym zmianom. My zaczynaliśmy w okresie prosperity, z bardzo dobrymi marżami. Był to czas, kiedy okoliczności makroekonomiczne i geopolityczne były korzystne dla rozwijania biznesu w tej branży. Dzisiaj stoi przed nami o wiele więcej wyzwań, jak rosnące koszty prowadzenia każdej działalności. Wychodzimy jednak z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście. 

Jeśli chodzi o samą markę, to Bobby Burger na pewno dojrzał, rozwinęliśmy wiele procedur, dogłębnie poznaliśmy rynek i klienta. Poznaliśmy też swój produkt, dzięki czemu możemy z nim coraz lepiej pracować i uzyskiwać lepsze efekty. Już w drugim roku istnienia firmy wprowadziliśmy na przykład ofertę vege. Myślę, że byliśmy jedną z pierwszych burgerowni, które szerzej weszły w ten nurt. Najpierw zaproponowaliśmy dwa roślinne burgery, później cztery, a dziś menu podzielone jest pół na pół. 

Oferta Bobby Burger. Fot.: materiały prasowe
Oferta Bobby Burger. Fot.: materiały prasowe
Bobby Burger dzisiaj to…?

Stabilna marka, istniejąca na rynku od 11 lat, która ma odwagę przecierać szlaki, zarówno w kontekście potraw wegańskich, jak i w eksperymentowaniu z odważnymi połączeniami smaków. To marka dla energicznych osób, które przywiązują wagę do tego, co znajduje się na ich talerzu, ale nie chcą przy tym rezygnować z przyjemności jedzenia.  

Co jest najtrudniejsze w tym biznesie?

Jedzenie to obszar, w którym szczególnie ważne jest zaufanie, jakim obdarzają nas goście. To, co otrzymają na talerzu, ma przecież bezpośredni wpływ na ich samopoczucie i zdrowie. To trochę tak, jakby ktoś wpuszczał nas do swojego domu. Dla mnie istotne jest więc, żeby tego zaufania nie zawieść. Przykładamy dużą wagę do szeregu elementów, pozwalających nam zbudować i utrzymać tę relację – od jakości produktów, przez procedury operacyjne w ramach sieci, po obsługę gościa i sprawienie, aby czuł się w naszych restauracjach dobrze. 

Od samego początku przyświeca wam hasło „real food real people” - prawdziwe jedzenie dla każdego, kto nie boi się być jakimś. Co to dokładnie oznacza i jaka jest misja Bobby Burgera?

“Real food real people” oznacza , że jako marka widzimy wartość w różnorodności, szanujemy to, że każdy z nas jest inny i wspieramy ludzi w wyrażaniu siebie, oczywiście z poszanowaniem drugiego człowieka. Nasze jedzenie ma dawać do tego moc.  

Obecnie na rynku gastronomicznym jest spora konkurencja, jeżeli chodzi o burgery. Można je zjeść praktycznie wszędzie. Jak w związku z tym staracie się wyróżnić i przyciągnąć uwagę klientów?

Przede wszystkim dążymy do produkowania większości składników we własnych zakresie po to, aby uzyskać unikalny smak i unikalną jakość. Wyróżniają nas też nieoczywiste połączenia produktów. Zamiast podążać za rynkiem, staramy się go kreować i edukować zarówno branżę, jak i samych gości. W zeszłym roku wypuściliśmy w świat Deklarację Odpowiedzialności, w której piszemy, co jest dla nas ważne.

Używamy na przykład ekologicznych opakowań, działamy w obszarze rolnictwa miejskiego poprzez uprawy hydroponiczne, dążymy do tego, aby objąć cały cykl produkcyjny od pola do talerza. Zainicjowaliśmy nawet projekt badawczy mający na celu ograniczenie emisji metanu, zużycia wody i energii przy produkcji wołowiny. Ale nie tracimy przy tym z oczu tego, co stoi u podstaw naszej marki, czyli dawania ludziom czystej radości z jedzenia. 

Odwiedzając lokal Bobby Burger czego koniecznie trzeba spróbować?

Super Cheese’a serwowanego z naszym autorskim sosem chutney, do tego chrupiącego kurczaka i churrosów. A wszystko to polecam zagryźć frytkami z legendarną przyprawą Bobbies Fires. Składniki te powstają w naszej kuchni centralnej, skąd trafiają do restauracji w Polsce. 

Bobby Burger to franczyza. Dlaczego zatem warto w nią zainwestować i jak pomagacie przedsiębiorcom realizować ich marzenie o gastronomii tym bardziej, że prowadzenie lokalu gastronomicznego nie jest wcale takie proste?

Poza wymiernymi korzyściami finansowymi, karmienie gości i dawanie im radości przez jedzenie przynosi właścicielowi ogromną satysfakcję. Nazwałbym to nawet poczuciem dumy, że nasz produkt zasila organizmy ludzi w taki sposób, że oni go lubią i do nas wracają. Prowadzenie biznesu owszem wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale w ramach tego modelu biznesowego, bazując na swoim doświadczeniu, ograniczyliśmy je do minimum. Posiadamy odpowiedzi na często pojawiające się pytania i gotowe rozwiązania, które są elementem naszego know how. 

Idealny franczyzobiorca Bobby Burgera to…?

To taki, który angażuje się w swoją restaurację w 100%, ma otwartą głowę, pozytywne nastawienie do życia i ludzi. Cechuje go entuzjazm i otwartość. Nasze doświadczenia pokazują, że ta dobra energia zdaje się przechodzić na cały lokal i gości, tworząc świetną atmosferę.  

Z jakimi kosztami na początku musi się liczyć osoba chcąca otworzyć lokal pod szyldem Bobby Burger?

Koszty uzależnione są od modelu współpracy i wahają się w granicach od 30 do 300 tys. zł. Wiele zależy tu od tego, w jakim stanie jest lokal, ponieważ remont i wyposażenie są najważniejszą częścią całej inwestycji. Warto wspomnieć, że oferujemy również model ajencyjny, który nie zakłada wkładu własnego. Przedsiębiorca prowadzi restaurację i zatrudnia personel, a jego wynagrodzeniem jest podstawa oraz procent od obrotów. To łagodne wejście w świat franczyzy, które pozwala krok po kroku rozwijać swój biznes. 

Czym w najbliższych latach zaskoczy nas Bobby Burger?

Mamy za sobą pierwszą fazę rozwoju Bobby Burger, która przyhamowała nieco przez pandemię. Teraz wchodzimy w kolejny etap. Pandemia była dla nas czasem pozwalającym się przegrupować i opracować kierunek działań na kolejne 10 lat. Właśnie zaczęliśmy realizować ten plan. 

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Multi Ice Group: mamy najwięcej punktów z lodami w Polsce

Radosław Charubin, prezes Multi Ice Group - operatora "u Lodziarzy" i "LodyBonano" zdradza między innymi, jak firma pracuje nad rentownością biznesu przez cały rok, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Opowiada też o nowych konceptach, które buduje firma, jak Crazy Dog i BuBu Bubble Tea.

iVario od RATIONAL: prawdziwy przełom w restauracyjnej kuchni

Niezliczone brudne garnki i patelnie, różne wyposażenie kuchni do mise en place i obsługi, zajmowanie miejsca przez frytownice i trzony kuchenne - według firmy RATIONAL, specjalisty w zakresie przygotowywania gorących potraw, to wszystko należy już do przeszłości dzięki iVario.

Convotherm mini: mały piec o ogromnych możliwościach

Nowy Convotherm mini to profesjonalny piec konwekcyjno-parowy przeznaczony przede wszystkim do małych lokali gastronomicznych, którym zależy na oszczędności miejsca oraz energii elektrycznej, a jednocześnie na maksymalnej funkcjonalności.

Jak obniżyć rachunki? Pyszne.pl oferuje restauracjom darmowe audyty

Rosnące opłaty za prąd czy gaz są dla branży gastronomicznej dużym wyzwaniem. Wielu właścicieli lokali, spodziewając się kolejnych podwyżek, poszukuje sposobów na zmniejszenie codziennych kosztów. W znalezieniu oszczędności mogą pomóc darmowe audyty, które serwis Pyszne.pl oferuje swoim partnerom.

Zdrowa Krowa: do mięsa podchodzimy odpowiedzialnie [WYWIAD]

Zdrowa Krowa to sieć restauracji, w której w roli głównej występuje wołowina, choć wegetarianie też znajdą w niej coś dla siebie. O szczegółach biznesu i projektu franczyzowego opowiada Robert Kuc, CEO sieci.

Akademia Bidfood dzieli się wiedzą kulinarną i biznesową

Szkolenia dla gastronomii, doradztwo kulinarne, najnowsze trendy gastronomiczne - to główne obszary działania Akademii Bidfood, która powstała na bazie wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia Bidfood Farutex.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej