x

Medaliści olimpiady pizzy wsparli WOŚP w nietypowy sposób

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.01.2023

Zdobywcy miejsc na olimpiadzie Vera Pizza Napoletana w Neapolu spotkali się w Pabianicach. Tym razem jednak nie po to, by ze sobą rywalizować, a wspólnie zebrać pieniądze na szczytny cel, przygotowując nietypową pizzę.

W lipcu zeszłego roku trójka Polaków zdobyła medale podczas rywalizacji najlepszych pizzaiolo w zawodach organizowanych przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Kilka dni temu cała trójka – Przemysław Szkudlarek, Tomasz Wolski i Kamil Błaszczyk spotkali się ponownie, tym razem jednak po to, by wspólnie z ekipą Pizza Fanatics przygotować wyjątkową pizzę. Całkowity dochód z jej sprzedaży (6443 zł) trafił do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– Po olimpiadzie każdy z chłopaków poszedł w swoją stronę, ale nadal utrzymujemy kontakt. Planowaliśmy od jakiegoś czasu się spotkać i tak ze zwykłego spotkania wyszła nam akcja charytatywna – mówi Przemysław Szkudlarek, jeden z pomysłodawców nietypowej zbiórki.

Mortadella, sandacz i kaczka
Każdy z pizzaiolo oprócz wkładu pracy dostarczył także składniki do wyrabianych przez siebie placków, zaś miejsce do gotowania, mozzarellę i ciasto zapewnił właściciel restauracji Zielona Górka, w której odbyła się nietypowa zbiórka na WOŚP.

– Każdy z nas postawił sobie za zadanie stworzyć coś.co będzie inne i ciekawsze niż typowe pizze. Ja przygotowałem dwie, pierwsza z nich to ta, która dała mi drugie miejsce podczas olimpiady, a druga o nazwie “Róbta co chceta” była z sandaczem, mozzarellą, polską salsą, tartym żółtkiem oraz koperkiem. Bardzo ciekawym pomysłem była też pizza Tomka Wolskiego. Była jedną z pierwszych, która nam się skończyła – wspomina Przemysław Szkudlarek.

Oprócz wspomnianych kompozycji z konfitowaną kaczką czy sandaczem, panowie zaserwowali także m.in. placki z kiełbasą z mangalicy i koniny, z mortadelą DOP (o chronionej nazwie pochodzenia). Goście pabianickiej restauracji mieli więc okazję spróbować zarówno zupełnie nowych pizz jak i zwycięskich kompozycji, które trójka uczestników olimpiady w Neapolu przygotowała ponownie.

Trzech Polaków na podium
Olimpiada Vera Pizza Napoletana to międzynarodowy konkurs organizowany przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Pizzaiolo z całego świata rywalizują ze sobą w jednej z pięciu kategorii: prawdziwa pizza napoletana, pizza gourmet, pizza smażona, mastunicola oraz calzone napoletano. Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli w 2022 roku odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady. Wśród kucharzy amatorów najlepszym okazał się z kolei Kamil Błaszczyk.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Festiwal Pizzy w Pizzy Hut najdroższy od lat. Internauci bezlitośni

Festiwal Pizzy w Pizza Hut to wydarzenie, które odbywa się pod hasłem: Jesz i pijesz, ile chcesz. Za z góry określoną kwotę można zamówić dowolną ilość pizzy, z napojami lub bez. Internauci ostro krytykują tegoroczne ceny akcji i dają upust emocjom w komentarzach.

Trwa głosowanie w plebiscycie na Najlepszy Roślinny Produkt 2022

Piąty plebiscyt na Najlepszy Roślinny Produkt Roku 2022 kampanii RoślinnieJemy wszedł w kolejny etap. Do 31 stycznia konsumenci mogą oddawać głosy na produkty i marki, które szczególnie zapadły im w pamięć, wpłynęły na ich zwyczaje żywieniowe lub ułatwiły dostęp do pełnowartościowej diety roślinnej.

Kraków z najtańszą ofertą wegańską w Europie

Kraków zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast z najbardziej atrakcyjną cenowo ofertą wegańskich restauracji. W pierwszej dwudziestce znalazły się także Warszawa i Łódź. Zestawienie utworzono na podstawie analizy danych z 3,5 miliona roślinnych lokali na świecie.

Selgros Cash & Carry i Caritas Polska zapraszają potrzebujących do wigilijnego stołu

Caritas Polska zorganizuje 24 grudnia spotkania wigilijne dla potrzebujących. W 85 miastach przygotowane zostaną stoły z daniami wigilijnymi, a także paczki świąteczne dla 20 tysięcy osób. Kolejny rok z rzędu partnerem strategicznym wydarzenia i fundatorem produktów jest Selgros Cash & Carry.

Zwycięskie restauracje plebiscytu gości Restaurant Week

135 tysięcy gości Restaurant Week spotkało się przy wspólnym stole w tegorocznej edycji festiwalu. Po wizycie w jednej z ponad 400 restauracji w kraju mieli oni szansę, by ocenić dania, obsługę i atmosferę lokalu. Oto wyniki plebiscytu.

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej