x

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Kategoria: Miejsca    19.01.2023

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia – to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. Fot. materiały prasowe
Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia – to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. Fot. materiały prasowe
W repertuarze Muzeum Polskiej Wódki pojawił się nowy format – Kino ze Smakiem, czyli uczta kulinarno-kulturalna współautorstwa Michała Brysia, szefa kuchni Setek Powodów. To kreatywne połączenie dwóch światów: kina i gastronomii, gdzie menu degustacyjne współgra z wyświetlanym podczas kolacji filmem. Kolację prowadzi szef kuchni, który opowiada o swoich inspiracjach kulinarnych, ciekawostkach filmowych i anegdotach dotyczących głównych aktorów.

Kolacje połączone z seansem wchodzą do oferty baru na stałe – tytuł filmu i towarzyszące mu menu będą się zmieniać raz na dwa miesiące. Na razie są zaplanowane do końca roku, informacje na ich temat publikowane będą na profilu Facebook baru Setki Powodów oraz w kalendarzu wydarzeń Muzeum Polskiej Wódki na www.pvm.pl.

Kolacje połączone z seansem wchodzą do oferty baru Setki Powodów na stałe – tytuł filmu i towarzyszące mu menu będą się zmieniać raz na dwa miesiące. Fot. materiały prasowe
Kolacje połączone z seansem wchodzą do oferty baru Setki Powodów na stałe – tytuł filmu i towarzyszące mu menu będą się zmieniać raz na dwa miesiące. Fot. materiały prasowe
Michał Bryś – kucharz i pasjonat kina
Nie bez powodu pomysłodawcą i współtwórcą projektu jest Michał Bryś. Znany głównie jako wymagający i kreatywny szef kuchni (obecnie związany z Setkami Powodów) oraz prowadzący program „Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia” czy juror „Bake Off – Ale ciacho!”, związany jest także ze światem filmu.
– Dla mnie jako dla szefa kuchni, ale też przecież reżysera i wykształconego w krakowskiej PWST aktora, to okazja do stworzenia oryginalnego i chyba jedynego w Polsce wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną – mówi Michał Bryś.

Wybór miejsca też nie jest przypadkowy. Lokal Setki Powodów znajduje się w budynku Muzeum Polskiej Wódki, a kino to przecież jeden z punktów programu zwiedzania tego obiektu.
– Kino ze Smakiem to nie tylko filmowa uczta dla duszy. Nigdy nie zapominam też o ciele, w myśl mojej własnej i sprawdzonej zasady: w najedzonym ciele zdrowy duch – podkreśla Michał Bryś.

Premiera Kina ze Smakiem w barze Setki Powodów będzie miała miejsce 14 lutego w święto zakochanych. Walentynkowe menu będzie inspirowane filmem Petera Segala „50 pierwszych randek”. Fot. materiały prasowe
Premiera Kina ze Smakiem w barze Setki Powodów będzie miała miejsce 14 lutego w święto zakochanych. Walentynkowe menu będzie inspirowane filmem Petera Segala „50 pierwszych randek”. Fot. materiały prasowe
Miłość, hawajskie smaki i kupa śmiechu
Premiera Kina ze Smakiem dla szerokiej publiczności będzie miała miejsce 14 lutego w święto zakochanych. Walentynkowe menu będzie inspirowane filmem Petera Segala „50 pierwszych randek”.

– Jeśli do uczty smakowo-duchowej dodamy jeszcze dużo śmiechu, to przepis na udany wieczór gotowy! Dlatego na pierwszy seans połączony z kolacją wybraliśmy film Petera Segala „50 Pierwszych Randek”. Drew Barrymore i Adam Sandler zabiorą nas w zabawną, ale też niezwykle romantyczną podróż na Hawaje, a ja będę serwował inspirowane filmem potrawy i o nich opowiadał. Nie chciałbym w tej chwili za wiele zdradzać, żeby używając terminologii kinomanów – nie spoilerować, ale… Mogę uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że są to takie dania jak Marzenie Morsa Jocko, czy Good Morning Lucy – dodaje.

Podczas premierowej kolacji wszystkie serwowane dania inspirowane będą kuchnią hawajską. To unikatowa propozycja, bowiem kuchnia ta stworzona została przez emigrantów z Japonii, Filipin, Puerto Rico czy Portugalii. Dania Brysia nie są stricte etniczną kopią hawajskiej kuchni, ale swobodną interpretacją na jej temat.

Więcej informacji na temat programu wydarzeń i atrakcji w ramach platformy Muzeum Polskiej Wódki – na www.muzeumpolskiejwodki.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej