x

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.01.2023

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Sieć Subway warta jest ponad 10 mld dol. Fot. Shutterstock.com
Sieć Subway warta jest ponad 10 mld dol. Fot. Shutterstock.com
Doniesienia o zamiarach sprzedaży marki Subway pojawiły się już w 2021., ale wówczas firma im zaprzeczyła. Teraz Subway zatrudnił doradców do zbadania ewentualnej sprzedaży, donosi "Wall Street Journal".

Sieć zarządza 37 tys. restauracjami. Na razie franczyzodawca kontynuuje zaawansowane prace nad transformacją rozpoczętą w 2019  r., w ramach której zamykane są słabo prosperujące lokale.

Subway funkcjonuje w ponad 100 krajach, ale najwięcej punktów ma w USA. Według branżowej firmy badawczej Technomic, na którą powołuje się "Wall Street Journal", około 21 tys. lokalizacji Subway w USA osiągnęło w 2021 r. obroty w wysokości 9,4 mld dol., co stanowiło 13-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Sieć wyszła wówczas obronną ręką z pandemii i wprowadziła w swoich placówkach ulepszenia operacyjne, które zwiększyły zyski.

Według ekspertów, spółka może być łakomym kąskiem dla firm private equity i nabywców korporacyjnych. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to jedno z największych przejęć w branży fast-food na świecie. Poprzednią największą tego typu transakcją była sprzedaż pączków Dunkin’ za 11,3 mld dol. w 2020 r.

– Jako firma prywatna nie komentujemy struktury własności i planów biznesowych – powiedział przedstawiciel Subway. – Nadal koncentrujemy się na rozwijaniu marki poprzez naszą transformację, aby pomóc franczyzobiorcom odnosić sukcesy i przynosić zyski – dodał.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

6 najważniejszych trendów na rynku żywności. Raport targów SIAL PARIS

Jak w najbliższych latach zmieni się rynek żywności? Prezentujemy sześć trendów opracowanych na zlecenie Międzynarodowych Targów Spożywczych SIAL PARIS. Z raportu wynika, że konsumenci coraz chętniej odtwarzają w domu smaki poznane w restauracjach oraz przywiązują wagę do określeń "bio" i "eko".

Czarna lista uciążliwych klientów gastronomii. Czy to legalne?

W Holandii do centralnego rejestru trafią osoby, które w przeszłości sprawiały już problemy w restauracjach, klubach czy hotelach. Na tej podstawie będzie można nie wpuścić ich do lokalu.

Od kwietnia cukiernie i piekarnie zapłacą mniej za gaz. Ulga nie obejmie jednak wszystkich

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Stawka jest prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd.

Eksperci: Fine dining musi otworzyć się na nowy typ klienta, by przetrwać kryzys

Nie wszystkie segmenty gastronomii inflacja dotyka w takim samym stopniu. Rynek dóbr luksusowych zdaje się wychodzić z kryzysu obronną ręką, co nie znaczy, że nie stoją przed nim istotne wyzwania - uważają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Food and Design.

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelnerem - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącego sektora gastronomii w Polsce.

Trzy hot dogi na sekundę. Największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce? Żabka!

Sprzedaje średnio trzy hot dogi na sekundę. Rekordy sprzedaży notują też panini oraz kawa, od niedawna dostępna w kawonamencie. Plany Żabki są jeszcze szersze!

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej