x

Kraków z najtańszą ofertą wegańską w Europie

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    13.01.2023

Kraków zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast z najbardziej atrakcyjną cenowo ofertą wegańskich restauracji. W pierwszej dwudziestce znalazły się także Warszawa i Łódź. Zestawienie utworzono na podstawie analizy danych z 3,5 miliona roślinnych lokali na świecie.

Kraków zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast z najbardziej atrakcyjną cenowo ofertą wegańskich restauracji. Zdjęcie: Shutterstock.com
Kraków zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast z najbardziej atrakcyjną cenowo ofertą wegańskich restauracji. Zdjęcie: Shutterstock.com
Na szczycie podium uplasował się Kraków, okazując się tym samym najbardziej przystępnym cenowo miastem dla wegan, ze średnią ceną 11,19 euro (około 52,50 zł) za jeden posiłek. 50,95% restauracji wegańskich w stolicy Małopolski oferuje ponadto danie główne za nie więcej niż 20,11 euro (około 94 zł) - na podstawie średniego przedziału cenowego w serwisie Tripadvisor.

Jak podkreślają autorzy rankingu, typowe polskie dania takie jak pierogi, gołąbki czy bigos można w łatwy sposób zamienić na ich roślinne alternatywy. W najdroższym z uwzględnionych w rankingu miast, Monako, wegański posiłek kosztuje średnio 48,34 euro (około 227 zł).

Tuż za Krakowem w rankingu znalazły się Tallin, Budapeszt i Lublana, gdzie średnie ceny posiłków wyniosły odpowiednio 16,50, 15,81 i 16,57 euro. Spośród polskich miast, poza Krakowem w zestawieniu znalazły się jeszcze Warszawa (miejsce 9.) oraz Łódź (pozycja 14.).

Co z dietą roślinną łączy niemieckie kasyna online? Całkiem sporo, bo to właśnie eksperci serwisu BesteOnlineCasinos.com postanowili znaleźć najtańsze europejskie miasta dla wegan. Przeanalizowali oni dane z 3,5 miliona restauracji wegańskich na świecie. 

Pod uwagę wzięli średnie ceny posiłków wraz z takimi parametrami jak ocena użytkowników, zagęszczenie restauracji roślinnych w mieście czy dostępność bezpłatnego Wi-Fi w poszczególnych lokalach. Brali pod uwagę jedynie roślinne restauracje znajdujące się w promieniu do 5 km od centrum poszczególnych miast. Ostatecznie na potrzeby zestawienia wykorzystano dane z ponad 21 tysięcy wegańskich lokali z 62 głównych miast w Europie.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Medaliści olimpiady pizzy wsparli WOŚP w nietypowy sposób

Zdobywcy miejsc na olimpiadzie Vera Pizza Napoletana w Neapolu spotkali się w Pabianicach. Tym razem jednak nie po to, by ze sobą rywalizować, a wspólnie zebrać pieniądze na szczytny cel, przygotowując nietypową pizzę.

Festiwal Pizzy w Pizzy Hut najdroższy od lat. Internauci bezlitośni

Festiwal Pizzy w Pizza Hut to wydarzenie, które odbywa się pod hasłem: Jesz i pijesz, ile chcesz. Za z góry określoną kwotę można zamówić dowolną ilość pizzy, z napojami lub bez. Internauci ostro krytykują tegoroczne ceny akcji i dają upust emocjom w komentarzach.

Trwa głosowanie w plebiscycie na Najlepszy Roślinny Produkt 2022

Piąty plebiscyt na Najlepszy Roślinny Produkt Roku 2022 kampanii RoślinnieJemy wszedł w kolejny etap. Do 31 stycznia konsumenci mogą oddawać głosy na produkty i marki, które szczególnie zapadły im w pamięć, wpłynęły na ich zwyczaje żywieniowe lub ułatwiły dostęp do pełnowartościowej diety roślinnej.

Selgros Cash & Carry i Caritas Polska zapraszają potrzebujących do wigilijnego stołu

Caritas Polska zorganizuje 24 grudnia spotkania wigilijne dla potrzebujących. W 85 miastach przygotowane zostaną stoły z daniami wigilijnymi, a także paczki świąteczne dla 20 tysięcy osób. Kolejny rok z rzędu partnerem strategicznym wydarzenia i fundatorem produktów jest Selgros Cash & Carry.

Zwycięskie restauracje plebiscytu gości Restaurant Week

135 tysięcy gości Restaurant Week spotkało się przy wspólnym stole w tegorocznej edycji festiwalu. Po wizycie w jednej z ponad 400 restauracji w kraju mieli oni szansę, by ocenić dania, obsługę i atmosferę lokalu. Oto wyniki plebiscytu.

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej