x

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Kategoria: Ludzie    12.01.2023

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant. Zdjęcie: materiały prasowe
Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant. Zdjęcie: materiały prasowe
– Na początek roku 2023 z radością ogłaszamy, że zaprosiliśmy na pokład zdobywczynię tytułu World Barista i World Coffee & Good Spirits, aby współpracowała z naszym rosnącym zespołem baristów, opracowywała wiodące w branży kursy mistrzowskie i współpracowała bezpośrednio z naszym współzałożycielem Krisem nad nową, limitowaną linią kaw o nazwie Five Elephant - Meridian – czytamy w poście opublikowanym na Instagramie berlińskiej palarni.

Kawowa mistrzyni ma pomóc w zrewidowaniu oferty szkoleniowej Five Elephants oraz przygotowaniu nowych warsztatów.
– Chcemy przygotować ofertę bardziej zaawansowanych szkoleń dla ludzi z branży, którzy chcą brać udział w zawodach czy podnieść swoje kwalifikacje ponad standardowe warsztaty dostępne na rynku – mówi Agnieszka Rojewska.

Szkolenia to jednak nie jedyny obszar w jakim Mistrzyni Świata Baristów oraz niemiecka palarnia będą ze sobą współpracować. Rojewska, razem z Krisem Schackmanem, współzałożycielem Five Elephant, ma pomóc w stworzeniu limitowanej serii kaw dla berlińskiej palarni.

– To kawy uprawiane z bardzo dużą uwagą i dokładnością, obrabiane i selekcjonowane w wyjątkowy sposób. To produkty dla osób, które chcą spróbować czegoś ze zdecydowanie innej ligi, ale też dla tych, których interesuje jakie kawy trafiają na stoły sędziowskie podczas zawodów – tłumaczy Rojewska.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

PEACHES GASTRO GIRLS: moc tkwi w wyjątkowości

Odwaga, styl i przede wszystkim smak! To cechy konceptu PEACHES GASTRO GIRLS, który w pandemii otworzyły KLAUDIA GÓRAK I MONIKA MAZUREK. Szturmem podbiły warszawską scenę gastronomiczną, stając się pionierkami kuchni wegańskiej w wydaniu restauracyjnym.

Robin Simsa: Roślinna ryba z wydruku 3D to nie science fiction!

Co się kryje za pojęciem "drukowanie żywności w 3D"? Jak to działa? Kiedy w kuchniach pojawią się maszyny drukujące posiłki? Rozmawiamy o tym z Robinem Simsą, CEO i współzałożycielem firmy Revo Foods.

Zofia Barto, piekarnia Zaczyn: Piekę chleb i karmię ludzi

Oferuje słodkie wypieki, chleby, śniadania. Brzmi znajomo i prosto, a jednak jej obecność przyczyniła się do zrewolucjonizowania polskiego rynku piekarniczego. O tym, co różni Zaczyn od podobnych lokali, opowiada właścicielka Zofia Barto.

Agnieszka Rojewska - mistrzyni polskiej sceny kawy - na GASTROTARGACH SMAKKi

Jest jedną z trzech osób na całej kuli ziemskiej, która ma dwa tytuły mistrzowskie w dwóch różnych kawowych kategoriach. Już w marcu Agnieszka Rojewska spotka się z uczestnikami GASTROTARGÓW SMAKKi w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

Ernest i Aleksandra Jagodzińscy: Tworzymy z gośćmi wyjątkowe relacje

Po latach pracy dla innych postawił wraz z żoną Aleksandrą na własny biznes - restaurację Autentyk. Jednak po 5 latach zamknęli to miejsce, by dać życie kolejnemu - CHEF’S TABLE. O kulisach tej decyzji oraz o zmianie jakości życia rozmawiamy z ERNESTEM I ALEKSANDRĄ JAGODZIŃSKIMI.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej