x

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

Kategoria: Miejsca    11.01.2023

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Tak jak splata się wątki, pisząc powieść, tak łączy się smaki, tworząc koktajl. Dlatego bar Lane’s, którego Szczepan Twardoch jest ambasadorem, zaprosił pisarza do stworzenia autorskiej karty koktajli. Autor wciąż kreuje, snuje opowieść, ale tym razem po smakach i trunkach. I to z dużym sukcesem, ponieważ efektem pracy Twardocha w charakterze miksologa oraz barmana są cztery wyjątkowe koktajle.

W karcie znajdziemy sour Pokora na bazie zielonego Chartreuse i Picon Amer, sour Ljubow z żółtym Charteuse oraz Triple Sec, koktajl Widuch, czyli białe Negroni oraz najsłodszą pozycję Baronessa o smaku karmelu, z dodatkiem pianek Marshmallows. Koktajle z karty Lane’s by Szczepan Twardoch będą dostępne do końca lutego.

Wszystkie te propozycje są mocne, wyraziste i zapadają na długo w pamięć, tak jak książki, z których pochodzą nazwy koktajli. Widuch i Baronessa to bohaterowie najnowszej pozycji autorstwa Szczepana Twardocha – „Chołod”, a Ljubow i Pokora występują w powieści „Pokora”.

W karcie stworzonej przez Szczepana Twardocha znajdziemy sour Pokora na bazie zielonego Chartreuse i Picon Amer. Zdjęcie: materiały prasowe
W karcie stworzonej przez Szczepana Twardocha znajdziemy sour Pokora na bazie zielonego Chartreuse i Picon Amer. Zdjęcie: materiały prasowe
– Koktajle są trochę jak literatura. Tak, jak zawsze chętnie sięgam po „Moby Dicka” Melville’a czy „Na marmurowych skałach” Ernsta Jüngera, mimo, że znam je na pamięć, tak samo klasyczne Martini lub Manhattan zawsze się sprawdzają. Jednocześnie, jako autor, szukam swojej drogi, tworząc nowe opowieści, światy oraz postaci i, podobnie, lubię eksperymentować tworząc koktajle. Czy koktajl może jakoś oddawać charakter postaci? Nie może. Ale skoro receptury – w zasadzie dwie i pół z nich – są moje, to mogą nosić  imiona czy nazwiska tych postaci z moich powieści, które szczególnie lubię i które szczególnie są mi bliskie – mówi Szczepan Twardoch.

Lane’s to gin bar w historycznej części Warszawy, charakteryzujący się wnętrzem w stylu art deco. W menu znajdziemy koktajle klasyczne w sekcji „Vintage”, nawiązujące smakiem do lat 20. i 30. XX wieku. Z kolei sekcja „Hedonistyczny lifestyle” oferuje kompozycje oparte o luksusowe alkohole i oryginalne składniki takie jak trufle, belgijska czekolada czy jadalne złoto. Wszystkie napoje podawane w ręcznie robionych kieliszkach i naczyniach o różnorodnych kształtach. Koktajlowe menu zmienia się co kilka miesięcy.

                
            
        

                   

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej