x

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    10.01.2023

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
10 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii, który zapoczątkowała niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance. To dobra okazja, aby porozmawiać o Zielonej EkoKuchni, którą będzie można odwiedzić na SMAKKi GASTROTARGI. Czy gastrobiznes, który chce sprostać eko wyzwaniu musi zakładać, że jego koszty wzrosną i tym samym spadnie jego konkurencyjność? Rozmawiamy z Anną Wielgos, która odpowiada za program merytoryczny targów i wydarzenia im towarzyszące.

Wszyscy zmagamy się z kryzysem gospodarczym, którego skutki nie omijają branży gastronomicznej. Czy to jest dobry moment, aby rozmawiać o inwestowaniu w ekologię?
Oczywiście, że tak. Szczególnie, że przez inwestowanie nie rozumiemy wyłącznie wydawania pieniędzy. Dla nas inwestowanie w ekologię to również zmiana sposobu myślenia osób zarządzających lokalem gastronomicznym, która prowadzi do oszczędności. Metodą małych kroków jesteśmy w stanie podwyższyć ekoefektywność lokalu gastronomicznego, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia kosztów prowadzenia biznesu.

Wśród działań, które możemy podjąć w zasadzie już dzisiaj jest np. ograniczenie zużycia i marnotrawstwa produktów spożywczych. Na GASTROTARGACH SMAKKi, w Zielonej EkoKuchni odbędą się pokazy, podczas których doświadczeni szefowie kuchni będą prezentować rozwiązania i podejście do planowania i wykorzystywania produktów w restauracji. Wszyscy będą mogli się przekonać, że gotowanie w duchu zero i less waste prowadzi do sporych oszczędności finansowych.

Od razu nasuwa się pytanie o oszczędnościach w zakresie zużycia energii elektrycznej. Tak bardzo popularny temat dzisiaj... O tym również będzie Zielona EkoKuchnia?
Tak. W Zielonej EkoKuchni zaprezentowane zostaną urządzenia, których zastosowanie obniża koszty zużycia energii elektrycznej. Produkty i ich dostawcy wezmą udział w konkursie na EkoWystawcę i EkoProdukt. Zaproszeni eksperci wybiorą rozwiązania, które jest tym najbardziej eko-efektywnym. Ale to nie wszystko. Zielona EkoKuchnia to również strefa ekspertów, w której projektanci technologii, rzeczoznawcy, architekci, instalatorzy i serwisanci urządzeń będą udzielali informacji i odpowiadali na pytania dotyczące EKO rozwiązań w lokalu gastronomicznym, w tym także tych dotyczących zużycia energii elektrycznej.

Czyli Zielona EkoKuchnia GASTROTARGÓW SMAKKi to podpowiedź dla lokali gastronomicznych jak być EKOlogicznym a dzięki temu EKOnomicznie zarządzać swoim biznesem?
Dokładnie tak. Nie tylko Zielona Ekokuchnia, ale całe SMAKKi GASTROTARGI koncentrują się na temacie, który obecnie najbardziej nurtuje branżę, czyli na optymalizacji działalności. Czasy mamy trudne, jednak musimy się z nimi zmierzyć, aby nie tylko przetrwać, ale się rozwinąć i być może wykorzystać aktualną sytuację dla swojej przyszłości.

O tym będzie również mowa na konferencjach, które odbędą się na SMAKKach. Pierwszego dnia odwiedzający będą mieli okazję spotkać się z ekspertami w zakresie prawa pracy, finansowania działalności operacyjnej oraz z doświadczonymi osobami, często liderami zarządzania, które podpowiedzą, jak rozwijać swój biznes i angażować do tego pracowników. Drugi dzień to konferencja przeznaczona dla firm specjalizujących się w cateringu dietetycznym. Tutaj będą omawiane problemy dotyczące samej inwestycji, najczęstsze błędy i pułapki w prowadzeniu tego typu działalności oraz konkurencyjności. Ostatniego dnia targów odbędzie się konferencja EdukkuJEMY”, na której eksperci mówić będą roli marketingu i social mediów w branży gastro.

SMAKKi GASTROTARGI są czymś więcej niż miejscem, w którym zorganizowana zostanie wystawa nowości dla branży. Oczywiście dobrze zaplanowana i przygotowana przestrzeń wystawiennicza jest naszą mocną stroną, a zaproszeni wystawcy gwarantują odwiedzającym dostęp do najnowszych i najlepszych rozwiązań na rynku. Jednak SMAKKi GASTROTARGI do również miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń i to jest właśnie to, czego gastronomia tak bardzo aktualnie potrzebuje.

Gastronomia to nasza wspólna sprawa, dlatego SMAKKi GASTROTARGI są tym wydarzeniem, na którym nie może zabraknąć nikogo, kto jest związany z branżą HoReCa.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Za nami pierwsze warsztaty less waste organizowane przez Foodsi

Marka Foodsi rozpoczęła cykl warsztatów "Rozwiązania less waste dla branży gastronomicznej". Pierwsze spotkanie zorganizowano 26 stycznia w Comfort Food Studio w warszawskiej Hali Koszyki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele stołecznych restauracji, piekarni oraz cukierni.

Dominika Kowalska Mistrzynią Polski Barista, Natalia Kwiatkowska najlepsza w Mistrzostwach Brewers Cup

Dominika Kowalska okazała się najlepszą polską baristką, zaś pierwsze miejsce w zawodach Brewers Cup zdobyła Natalia Kwiatkowska, która wywalczyła także tytuł wicemistrzyni Polski Barista.

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej