x

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Kategoria: Miejsca    10.01.2023

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Rene Redzepi, twórca Nomy. Zdjęcie: materiały prasowe
Rene Redzepi, twórca Nomy. Zdjęcie: materiały prasowe
Noma, trzygwiazdkowa kopenhaska restauracja, której współwłaścicielem jest Rene Redzepi, przestanie istnieć w dotychczasowej formule.

– Aby nadal być Nomą, musimy się zmienić. W związku z tym, drodzy goście i przyjaciele, mamy do przekazania kilka ekscytujących wiadomości. Zima 2024 będzie ostatnim sezonem Nomy, jaką znamy. Rozpoczynamy nowy rozdział: Noma 3.0 – czytamy w krótkim poście opublikowanym na profilach społecznościowych lokalu.

Koniec Nomy 2.0
Transformacja nie oznacza definitywnego końca kopenhaskiej restauracji, ale formuła jej funkcjonowania ulegnie znaczącej zmianie. Noma 3.0, która zadebiutuje w 2025 roku ma być bowiem "gigantycznym laboratorium" i "kuchnią testową", która poświęci się pracy nad innowacjami żywieniowymi. Do czasu "zebrania wystarczającej ilości pomysłów i smaków" Noma 3.0 ma działać jako funkcjonująca okazjonalnie restauracja typu "pop up".

– Obsługa gości nadal będzie częścią tego, kim jesteśmy, ale bycie restauracją już nas nie definiuje. Zamiast tego większość naszego czasu spędzimy na odkrywaniu nowych projektów i rozwijaniu znacznie większej liczby pomysłów i produktów – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Redzepiego i jego zespół.

Wnętrze Nomy. Fot. Ditte Isager
Wnętrze Nomy. Fot. Ditte Isager
To już drugie zamknięcie
Specjalnością Nomy od lat jest lokalna kuchnia skandynawska oparta o produkty, które często są samodzielnie zbierane przez szefa kuchni oraz jego pracowników. Choć filozofia kulinarna kopenhaskiego lokalu pozostaje niezmieniona od lat, to Noma przechodziła już w przeszłości transformację.

Restauracja została zamknięta w 2016 roku, by otworzyć się ponownie w nowej lokalizacji, z własnym ogródkiem warzywnym. W 2022 roku Redzepi zrezygnował także z serwowania mięsa, pozostawiając w menu oprócz dań wegetariańskich, jedynie ryby i owoce morza.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej