x

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Kategoria: Miejsca    05.01.2023

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Wódka jest wpisana w historię naszego kraju, to najbardziej rozpoznawalny polski produkt na świecie. Nasz narodowy trunek zyskał honorowe miejsce w pierwszym w Krakowie muzeum wódki - przy ul. Fabrycznej 13 na terenie kompleksu Fabryczna City.

- Muzeum podzielone zostało na kilka stref: część wprowadzającą z kinem, ogólną strefę dotyczącą historii wódki, część opisującą procesy produkcji oraz historię zakładów na terenie Fabrycznej 13. Zwiedzanie kończy degustacja najbardziej szlachetnych trunków i możliwość dokonania pamiątkowych zakupów - mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor muzeum.

Kilka wieków wódki
Fabryka Wódki to ponad 1000 mkw. przestrzeni do zwiedzania, zarówno indywidualnego, jak i z przewodnikiem. Wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy w kameralnej sali kinowej.

Następnie, w trakcie półtoragodzinnej wycieczki prezentowane są ekspozycje interaktywne, bogate zbiory eksponatów oraz nowoczesne instalacje multimedialne. Opowiadają one o historii rozwoju technologii wytwarzania wódki oraz dawnych metodach jej produkcji i recepturach.

Dzięki wizycie w muzeum poznamy znaczenie i miejsce wódki w historii, kulturze i gospodarce na przestrzeni wieków. Co warte podkreślenia, jest to jedyne muzeum tego alkoholu na świecie, które może się poszczycić zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu.

- Dołożyliśmy wszelkich starań w pracy nad projektem i mamy nadzieję, że muzeum będzie tętnić życiem i stanie się pożądanym punktem na kulturalnej mapie Krakowa – mówi Marcelina Miłoś, projektantka i koordynatorka wystawy.

Siedem opowieści i degustacja
Muzeum tworzy m.in. siedem galerii tematycznych i jednocześnie siedem głównych opowieści, na które składają się między innymi: prezentacja średniowiecznej aparatury do destylacji gorzałki, uczta w dworze szlacheckim, rewolucja w gorzelnictwie wraz z XIX-wieczną przemysłową aparaturą do produkcji wódki, bar z okresu II RP, plac przed Wytwórnią Wódek nr 11 z lat 30. z bocznicą kolejową, rolnicza gorzelnia parowa przedstawiająca kompletny ciąg technologiczny, pomieszczenie rozlewni i załadunku gotowych wyrobów z lat 70., wódki z czasów PRL, zakłady Polmos Kraków do 2010 roku.

Podróż do świata wódki kończy się degustacją, podczas której można spróbować zarówno mocniejszych trunków, jak i koktajli. W barze, oprócz degustacji, odbywają się także warsztaty tematyczne z wódką w roli głównej.

A potem do restauracji
W ramach inwestycji Fabryczna City, oprócz muzeum, funkcjonuje również pasaż z sześcioma unikatowymi restauracjami, centrum wellness z basenem i grotą solną, a także designerski, loftowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City.

Za koncepcję architektoniczną, budowę i pomysł na rewitalizację tego miejsca odpowiada krakowski deweloper z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży budowlanej - Grupa INTER-BUD. Z kolei za projekt muzeum odpowiedzialna jest krakowska firma Fabryka Dekoracji specjalizująca się m.in. w tworzeniu narracyjnych przestrzeni ekspozycyjnych i wystaw muzealnych.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej