x

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

Kategoria: Twój biznes - oferta    02.01.2023

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Zdjęcie: materiały prasowe
iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Zdjęcie: materiały prasowe
iVario jednocześnie oferuje szybkość i precyzję, monitorując proces gotowania i wspierając szefa kuchni. Krótko mówiąc, użytkownik korzysta z oszczędności miejsca, czasu i surowców, wysokiej jakości żywności i większej wydajności. Ale co to konkretnie oznacza?

Szybkość i precyzja
Jeśli chodzi o rozgrzewanie, żaden sprzęt nie jest tak szybki jak iVario. Może osiągnąć 2000 st. C w 2,5 minuty. Równocześnie ciepło jest rozprowadzane równomiernie, temperatura jest precyzyjnie kontrolowana, dzięki czemu jest wykorzystywana niezwykle wydajnie. Dzieje się tak za sprawą iVarioBoost, który dostarcza niezbędną ilość energii tylko wtedy i tam, gdzie jest ona potrzebna. Przykład: przy gotowaniu 12 kg gulaszu wołowego przez ok. 1,5 godziny, iVario Pro L zużywa tylko 25% (7kW) swojej całkowitej mocy grzewczej przez 75% czasu.

Inteligentny system zarządzania energią oblicza zapotrzebowanie na energię i pobiera ją z najwyższą dokładnością. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na jakość żywności, ale także na podłączone obciążenie energetyczne: w porównaniu z konwencjonalną technologią kuchenną podłączone obciążenie jest do 9% mniejsze, ale wydajność gotowania jest do 20% wyższa. Dzięki temu koszty instalacji są szczególnie opłacalne.

Monitorowanie i wsparcie
Rutynowe zadania należą już do przeszłości, dziś iVario przejmuje czasochłonne monitorowanie procesu gotowania. Szef kuchni będzie musiał tylko obrócić, nalać lub wyjąć coś, gdy urządzenie zasygnalizuje. A jednak nic się nie przypala ani nie kipi. Nawet delikatne dania, takie jak risotto czy budyń, nie wymagają prawie żadnej uwagi, co odciąża codzienną pracę i pozostawia wystarczająco dużo czasu na inne, ciekawsze zadania.

Cyfryzacja i automatyzacja to wielkie zalety zwłaszcza w czasach niedoboru pracowników. Oba te elementy uatrakcyjniają miejsce zatrudnienia, zwłaszcza dla młodych ludzi, stwarzają lepsze warunki pracy i wymagają jedynie szybkiego oraz nieskomplikowanego szkolenia. A mimo to osiągane są pierwszorzędne i spójne rezultaty. Dodatkowo lokale gastronomiczne oszczędzają również na surowych produktach. Mniej marnotrawienia żywności z powodu błędów produkcyjnych to mniejsze straty wagi w produkcji żywności.

Rezultat: mniej znaczy więcej
Podsumowując pracę z iVario, szybko dochodzisz do wniosku, że mniej znaczy więcej. Na przykład mniej przestrzeni – ponieważ iVario może zastąpić patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem, w kuchni jest nagle więcej miejsca, średnio o 33% więcej. Do tego dochodzi wysoka produktywność dzięki precyzyjnej wydajności, jaką zapewnia iVario. Można wyprodukować znacznie więcej w krótszym czasie.

To sprawia, że iVario Pro jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętną restaurację firmową z 600 posiłkami dziennie (2 serwisy), oszczędności surowców, energii, czasu pracy i sprzątania zmniejszają koszty nawet o 40 000 euro rocznie w porównaniu z eksploatacją z konwencjonalną patelnią uchylną, kotłem czy frytownicą. Dzieje się tak bez uszczerbku na jakości żywności.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Da Grasso: Mimo trudności utrzymujemy sprzedaż na podobnym poziomie [WYWIAD]

- Obserwujemy, że chociaż klienci wciąż bardzo pozytywnie podchodzą do zamówień online, to coraz częściej decydują się na osobiste odebranie zamówienia z lokalu - mówi Magdalena Parfianowicz, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso.

Bobby Burger: ludzie nie przestaną chodzić do restauracji [WYWIAD]

Mimo kryzysowych okoliczności wychodzimy z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście - mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel sieci Bobby Burger. Rozmawiamy z nim o rozwoju firmy.

Pizzerie Gruby Benek: nie dajemy się ponieść niepewności [WYWIAD]

Sieć pizzerii Gruby Benek jest jedną z najdłużej działających w Polsce, bo funkcjonuje już od 20 lat. Jak w czasach inflacji i globalnego spowolnienia minimalizuje ryzyko strat w swoich lokalach? Tłumaczy Maciej Adamski, dyrektor zarządzający sieciówki.

Jak oszczędzać w gastronomii i zapewnić sobie spokój w niepewnych czasach?

Oszczędność zawsze jest w cenie, a zwłaszcza w czasie galopujących kosztów i topniejącego kapitału. Jednym z rozwiązań jest długoterminowy wynajem profesjonalnej zmywarki gastronomicznej, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do ochrony środowiska. Taką usługę proponuje Winterhalter.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

Glovo Local dla małych i średnich biznesów. Program obejmuje pomoc w rozwoju i digitalizacji

Nowy program Glovo Local udostępnia restauracjom i sprzedawcom detalicznym zestaw narzędzi, które pomogą im przenieść działalność do internetu i dynamiczne ją rozwijać. Glovo chce wprowadzić ponad 250 tysięcy małych, lokalnych firm w świat sprzedaży online przed końcem 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej