x

TOP 7 wiodących lokali roślinnych na świecie

Kategoria: Miejsca    10.01.2023

Każde na swój sposób wspiera roślinną ewolucję: od normalizacji diety roślinnej i edukacji, przez realizowanie założeń diety planetarnej, po otwartość na futurystycznie brzmiące innowacje w technologii żywności. Oto subiektywne zestawienie wiodących roślinnych lokali i konceptów.

Przystawki z Mesa de Hoy: Rozmarynowa focaccia, lemon curd, surówki z marynowanych warzyw, Fot. Sophia den Hoek
Przystawki z Mesa de Hoy: Rozmarynowa focaccia, lemon curd, surówki z marynowanych warzyw, Fot. Sophia den Hoek
MESA DE HOY, PARYŻ
Hoy to concept hotel w centrum Paryża – miejsce poświęcone wellness, oferujące różnorodne zajęcia jogi oraz aroma- i muzykoterapię. Mesa to po hiszpańsku „stół”, a Hoy znaczy „dziś” i jest nazwą hotelu, więc Mesa de Hoy to dosłownie „stół” tego miejsca. Jego właścicielka Charlotte Gomez de Orozco pochodzi z Meksyku i jej ideą było przeniesienie atmosfery nadmorskiego hotelu w ciepłym kraju do centrum europejskiego miasta.

Do Mesa de Hoy wchodzi się przez pomieszczenie pełne kwiatów, a wewnątrz gościom towarzyszą nie tylko emanujący spokojem kelnerzy i kelnerki, ale też przemyślane kompozycje zapachowe, ziemiste kolory i naturalne materiały. 100% roślinne menu ustalone jest z góry – składa się z przystawek, dania głównego i deseru. To kuchnia gourmet, złożona ze świeżych, lokalnych składników o wysokich wartościach odżywczych, takich jak soplówka jeżowata, krem konopny czy orzechy pekan w lodach, karob zamiast kakao.

To doświadczenie fine diningu, które otula jak ciepła morska bryza. Mesa de Hoy jest przede wszystkim świetną restauracją i częścią konceptu dopracowanego w najmniejszych szczegółach, a dopiero potem roślinnym miejscem.

Śniadanie dla dwojga w Plant Base Berlin, Fot. materiały prasowe
Śniadanie dla dwojga w Plant Base Berlin, Fot. materiały prasowe
PLANT BASE, BERLIN
Ten jasny lokal praktycznie zawsze jest pełen gości rozmawiających ze sobą nad klasycznymi roślinnymi pozycjami z karty – tofucznicą, świeżym chlebem z autorskimi pastami, smoothie bowls i szeroką gamą deserów. Po zapadnięciu zmroku układ stołów się zmienia, by zrobić miejsce na spotkanie dyskusyjne lub warsztaty gotowania. Od tego zaczął się cały koncept, z którego narodziło się Plant Base.

Misją jego twórczyni Mariki Netzel jest ułatwianie przejścia na dietę roślinną tym, którzy są „vegan curious”, ale napotykają różne bariery – brak wiedzy, przyzwyczajenia, uprzedzenia. Marika w 2018 r. zaczęła organizować warsztaty obsługi tofu, komponowania składników na pasty czy lepienia wegańskich pierogów i niedługo później otworzyła Plant Base, które działa do godzin wieczornych i serwuje też wegańskie drinki. Już znajduje się na większości list z topowymi roślinnymi miejscami Berlina.

Z pewnością trafia na nie dzięki obłędnie czekoladowym ciastom i dbałości o każdy detal serwowanych dań, ale my doceniamy też konsekwentną, skuteczną roślinną edukację. Proste dania o bogatym smaku trafiają tam w wiele podniebień, a zainteresowani goście mogą nauczyć się robić je sami na warsztatach lub z książki kucharskiej Mariki, w której zdradza swoje przepisy i triki. To spójna strategia prowadząca do roślinnej przyszłości.

Geranium: Burak, zielona truskawka, jogurt i aksamitka, Fot. Lou Stejskal
Geranium: Burak, zielona truskawka, jogurt i aksamitka, Fot. Lou Stejskal
GERANIUM, KOPENHAGA
Tegoroczny zwycięzca rankingu 50 najlepszych restauracji na świecie jeszcze w styczniu serwował mięso. Menu, które do niedawna opierało się na 22 ciężkich potrawach, teraz składa się z dań opartych na świeżych, lokalnie pozyskiwanych, w większości roślinnych składnikach (oraz kilku dań z rybami i skorupiakami).

Współwłaściciel Geranium Rasmus Kofoed zrezygnował z jedzenia mięsa pięć lat temu, a w styczniu tego roku udało mu się wprowadzić swoje wartości również we własnym biznesie i skupić się wyłącznie na lokalnych warzywach i owocach morza pochodzących z ekologicznych oraz biodynamicznych gospodarstw w Danii i Skandynawii.

Według jury rankingu „każde danie to misterne dzieło sztuki podane na naczyniach inspirowanych naturą”. Lokal znajduje się na ósmym piętrze, a jedząc w nim, można podziwiać naturę – z okien rozciąga się widok na piękne ogrody Fælledparken. Restauracja nie jest w pełni roślinna, ale stosuje założenia diety planetarnej.

Mr White's: Fragment steka drukowanego w 3D (zdjęcie z Targów Sial Paris)
Mr White's: Fragment steka drukowanego w 3D (zdjęcie z Targów Sial Paris)
MR. WHITE’S, LONDYN
Specjalnością w restauracji Marco Pierre White’a, brytyjskiego szefa kuchni-celebryty, są krwiste steki. Oprócz tego można tam zjeść burgery i klasyczne włoskie dania, i mowa tu o tradycyjnych wersjach tych potraw. Co Mr. White’s robi więc w tym zestawieniu? Istotniejsze może być pytanie, co roślinne steki robią w menu tak tradycyjnej restauracji…

Na pewno nie odbiegają niczym od innych pozycji w karcie. To miejsce było jednym z pierwszych na świecie, które zaczęło serwować roślinne steki drukowane w 3D marki Redefine Meat. A ta pozycjonuje się nie w konkurencji do innych roślinnych zamienników mięsa, ale śmiało, zuchwale i z powodzeniem staje w szranki ze wspomnianymi już krwistymi stekami pochodzenia zwierzęcego. Marco Pierre White przyznał, że kiedy spróbował „nowego mięsa”, oniemiał. Nazywa te produkty czystym geniuszem, dającym wszystkie zrównoważone i zdrowotne korzyści płynące z roślinności bez kompromisu w kwestii smaku i tekstury. Posmakować jedzenia przyszłości można też w 22 restauracjach znanego szefa w Wielkiej Brytanii oraz w kilku innych ekskluzywnych restauracjach w Londynie, Berlinie, Amsterdamie i Tel Awiwie-Jafie.

Szpital Prezbiteriański w Nowym Jorku, Fot. materiały prasowe
Szpital Prezbiteriański w Nowym Jorku, Fot. materiały prasowe
SZPITALE, NOWY JORK
To nie jedna z restauracji, w której komukolwiek życzymy się stołować, ale na pewno dowód na to, że roślinna rewolucja ma się dobrze, i świetny przykład działania w jej kierunku. Od października tego roku wszystkie 11 szpitali w Nowym Jorku serwuje pacjentom roślinne potrawy jako domyślne. Chociaż na życzenie mogą dostać również wyżywienie włączające produkty odzwierzęce, po wprowadzeniu tej zmiany ponad 60% pacjentów zostało przy wegańskiej opcji.

Ta odważna (jak na dzisiejsze standardy) modernizacja była możliwa dzięki współpracy Fundacji The Better Food z publicznym systemem zdrowia w NYC oraz burmistrzem miasta, który jest już znany z promowania roślinnej diety – wcześniej w tym roku wprowadził do szkół roślinne piątki. Jego decyzje nie dziwią, biorąc pod uwagę, że Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne uznaje niskoprzetworzone diety roślinne za zdrowe, pełnowartościowe i zapewniające korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.

1880: Gofr z hodowanym komórkowo mięsem kurczaka, Fot. 1880 / EatJust.
1880: Gofr z hodowanym komórkowo mięsem kurczaka, Fot. 1880 / EatJust.
1880, SINGAPUR
Singapur był pierwszym krajem, który zatwierdził mięso hodowane komórkowo jako bezpieczne do spożycia, i pozostaje jedynym, w którym tego specjału można spróbować w restauracji. 1880 jest lokalem przy prestiżowym klubie dyskusyjnym i przestrzeni co-workingowej; to tam z początkiem 2021 r. odbyła się gastronomiczna premiera dań z mięsem kurczaka, przy którego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

Laboratoryjne mięso marki Eat Just można było zamówić w daniach za 23 dol., czyli w cenie standardowych, wysokiej jakości potraw z mięsem kurczaka. Niedługo później dania były dostępne też na dowóz w aplikacji foodpanda. Mięso przyszłości podawano w klasycznych ujęciach: Chicken & Rice z ryżem kokosowym, pak choi, słodkim chili, chryzantemami, mikroliśćmi; Katsu Chicken Curry z ryżem jaśminowym, marchewkami heritage, mikro shiso, jadalnymi kwiatami; Chicken Caesar Salad z jarmużem, sałatą rzymską, jadalnymi kwiatami, rzodkwią, roślinnym dressingiem Cezar. Obecnie Good Meat nie widnieje już w menu restauracji, ale z takim doświadczeniem uznajemy ją za jedną z najbardziej postępowych.

BURGER KING, WIEDEŃ
Lokal Burger King w pobliżu Westbahnhof w stolicy Austrii to w pełni wegańska restauracja fastfoodowej sieci. Nie jest pierwsza, bo zanim otworzyło się to miejsce, sieć miała kilka podejść do roślinnego menu – lokale Burger King zazieleniały się wcześniej na próbę w Londynie, Kolonii, Lizbonie, Bazylei czy Genewie. Wiedeńska restauracja ma taka pozostać tak długo, jak popyt na jej menu pozostanie wysoki.

Jej otwarciu towarzyszyła świetna kampania „Normalny czy z mięsem?”. W spotach reklamowych pracownicy regularnych lokali Burger King pytali klientów, czy życzą sobie normalnego, czyli roślinnego burgera, wzmacniając tendencję do normalizowania takiego sposobu żywienia; w kontraście do obarczonego dewastującym wpływem na środowisko i cierpieniem zwierząt mięsa. Tego typu działania globalnej sieci, jaką jest Burger King, przyczyniają się do familiaryzacji diety roślinnej u wielu osób i sprawiają, że wchodzi do mainstreamu.

Autorka:Katarzyna Sałata, RoslinnieJemy

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej