x

Kuba Korczak: Roślinnie jemy i nie marnujemy

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    01.01.2023

"Jeśli myślisz, że jesteś za mały, by stanowić różnicę (czyli zmieniać świat), spróbuj zasnąć w obecności komara" Jego Świątobliwość Dalajlama

Kuba Korczak, szef kuchni, ambasador Chefs for Change. Fot.: materiały prasowe
Kuba Korczak, szef kuchni, ambasador Chefs for Change. Fot.: materiały prasowe
Less i zero waste to nie tylko niezwykle mądra moda, za tymi trendami stoi cała filozofia ograniczania. Jej początkiem jest chwila refleksji – mentalne zatrzymanie się na sekundę i uświadomienie lub przypomnienie sobie, co oznacza słowo szacunek. Szacunek do naszej ciężkiej pracy i zasobów własnego lub czyjegoś portfela, szacunek do producenta czy zasobów Ziemi.

Niezależnie od tego, czy jest to jabłko, które właśnie gryziesz, czy papier lub smartfon, na którym czytasz ten artykuł, szacunek do ilości pracy włożonej w ich wyprodukowanie, wykorzystanej wody, przebytych kilometrów czy tzw. śladu węglowego pozwala uruchomić wyobraźnię i proces ograniczania, redukowania ilości. Szacunek pozwala naprawiać i napędza do użycia czegoś ponownie. Wystarczy na chwilę zwolnić, nieco zmienić nawyki, czasami pozwolić sobie na kontrolowane wyjście z własnej strefy komfortu, by wspólnie dać oddech naszej planecie, branży i portfelom.

Podzielę się z wami sprawdzonymi patentami, które zbierałem całe życie:
• Ograniczaj liczbę posiłków mięsnych na rzecz tych roślinnych zarówno w codziennym, prywatnym życiu, jak i podczas służbowych realizacji w branży HoReCa. Pomijając nawet aspekty zdrowotny i ekologiczny, to obecnie właśnie na daniach roślinnych, przy odrobinie kreatywności, jesteśmy w stanie zarobić i zaoszczędzić najwięcej.
• Staraj się rozsądnie gospodarować zasobami kuchni, nie zamawiać na zapas i korzystać w miarę możliwości z produktów sezonowych.
• Miej pod ręką skrupulatnie skatalogowane, pełne zasoby zaplecza, spiżarni, mroźni. Regularnie planuj dania dnia lub lunche dla załogi, bazując przede wszystkim na produktach, które czekają na zagospodarowanie w pierwszej kolejności. Na „produktowej liście skarbów”, przy łatwo psujących się artykułach, które są już napoczęte lub mają krótką datę ważności, warto robić znaczki kolorowym flamastrem – szybko będzie można się zorientować, od czego zacząć tworzenie menu.
• Weź sobie do serca zasadę FIFO, czyli „first in, first out” („pierwsze weszło, pierwsze wyjdzie”). Nowsze produkty zawsze chowaj w głąb lodówki czy magazynowych półek, a najpierw korzystaj z tych, które pierwsze tam trafiły.
• Stosuj kulinarny upcykling, wykorzystuj resztki i przetwarzaj niewykorzystane potrawy na innego typu dania dnia lub zero waste staff lunch.
• Używaj odpowiedniej komunikacji wizerunkowej, prezentując gościom niektóre rozwiązania z kategorii less/zero waste. Nie wstydź się ich, lecz mądrze i z dumą chwal się nimi!
• Mądrze przechowuj produkty, oddzielając te, które przyspieszają psucie się pozostałych (np. jabłka).
• Stosuj kulinarną reanimację. Przetwarzaj artykuły niespełniające zakładanych standardów, nadając im nowe życie – susz, konserwuj, rób przetwory.
• Gotuj z głową. Jak najczęściej pod przykrywką, gdyż gotowanie bez niej prowadzi do marnowania 70% energii! Wykorzystaj garnek z gotującą się potrawą do równoczesnego gotowania na parze – wystarczy użyć sita lub specjalnej nakładki. Nie wylewaj wody po gotowaniu, lecz wykorzystaj ją po raz kolejny. Gotuj razem produkty, których wcześniej nikt nie łączył, np. ziemniaki z warzywami na bulion.
• Dziel się nadmiarem, dołącz do jednej z aplikacji, by sprzedać pozostałe dania po niższej cenie, ale bez strat i marnowania, lub zawieź je do jednej z Jadłodzielni.
• Zainspiruj się moimi przykładowymi daniami na roślinne zero waste. Pasta do chleba z resztek warzyw strączkowych i warzyw z rosołu, gotowych produktów skrobiowych (np. czerstwego pieczywa) i aromatyzowana suszonymi pomidorami, skórką pomarańczy oraz imbirem. Albo pesto z liści rzodkiewki lub/i marchewki, pestek i orzechów. Warte wypróbowania są także: rzodkiewka marynowana w soku z pomarańczy, chipsy z obierek, okruchy czerstwego chleba obtoczone w palonym maśle i ziołach.

Globalny konsumpcjonizm to jedno z największych zagrożeń naszych czasów, a nadprodukcja jedzenia i jego marnowanie to problemy, które dotyczą każdego. Polacy wyrzucają co roku prawie 5 mln ton żywności, co wystarczyłoby, aby wykarmić wszystkich mieszkańców Warszawy przez dziesięć lat! W naszym kraju co sekundę do kosza trafia 150 kg jedzenia. Zdobywanie wiedzy jest podstawą zmian na lepsze, dlatego zawsze odpowiem na wszystkie pytania dotyczące idei niemarnowania.
instagram.com/kuba_korczak, fb.com/gotujezerowaste

Autor: Kuba Korczak
szef kuchni, Kapitan Planeta, Pan Od Zero Waste, ambasador Chefs for Change

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Niemal połowa Polaków choć raz próbowała wykluczyć z diety mięso [BADANIE]

Co drugi Polak przynajmniej raz w życiu próbował zrezygnować z jedzenia mięsa i przejść na dietę wegetariańską lub wegańską - wynika z badań agencji Insight Lab, przeprowadzonych na zlecenie Pyszne.pl. Aż 12% ankietowanych zadeklarowało, że nie je mięsa bądź wszelkich produktów odzwierzęcych.

Noworoczne postanowienia Polaków. Dlaczego chcemy jeść mniej mięsa i jak wytrwać w tym wyzwaniu?

Aż 77 proc. Polaków podejmuje w 2023 roku wyzwania. Chcemy zacząć biegać i chodzić na siłownię, więcej oszczędzać oraz… jeść mniej mięsa - takie są najważniejsze postanowienia noworoczne rodaków.

Dieta roślinna w żywieniu zbiorowym podstawą wegeprzyszłości

Ważnym krokiem jest upowszechnienie dostępu do wegediety w żywieniu zbiorowym. Szkoły, uczelnie, szpitale i urzędy powinny być wzorem zdrowego i zrównoważonego odżywiania się.

Plant-based is the new black = nowa roślinna normalność?

Roślinne dania w restauracjach opierających się na tradycyjnej kuchni bardzo często traktowane są drugorzędnie. I nie chodzi tu nawet o kwestię dostępności, ale o sposób prezentowania ich w menu, który może być mało zachęcający dla klientów restauracji.

(Nie) wszystkie ruchy dozwolone, czyli o komponowaniu roślinnych dań

Usunięcie mięsa z listy składników nie powinno oznaczać, że dania będą mniej smaczne czy kompromisowe pod względem wartości odżywczych i sytości. Podpowiadamy, jak tworzyć roślinne potrawy, które przyciągną tłumy

Dieta planetarna - jedyny ratunek

To, co codziennie ląduje na naszych talerzach, ma kluczowe znaczenie w procesie walki ze zmianami klimatycznymi. Najwyższy czas, żeby przekształcić nasze wybory żywieniowe na takie, które sprzyjają Ziemi.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej