x

Co, jak i kiedy zamawiali Polacy w 2022 roku? Raport Uber Eats

Kategoria: Twój biznes - wiedza    27.12.2022

Królem polskich dostaw Uber Eats w 2022 roku okazał się cheeseburger w zestawie z frytkami - samych burgerów zamówiliśmy łącznie ponad 2,5 mln. Kolejne najpopularniejsze potrawy to kawałki kurczaka oraz pizza margherita.

2022 rok w Polsce bez wątpienia należał do burgerów. Według danych z platformy Uber Eats, od stycznia do listopada zamówiono ich ponad 2,5 miliona. Zdjęcie: Shutterstock.com
2022 rok w Polsce bez wątpienia należał do burgerów. Według danych z platformy Uber Eats, od stycznia do listopada zamówiono ich ponad 2,5 miliona. Zdjęcie: Shutterstock.com
Coroczny Uber Eats Cravings Report, czyli przekrój trendów zamówień z dowozem, podsumowuje dane z okresu styczeń – listopad 2022.

2022 rok w Polsce bez wątpienia należał do burgerów. Według danych z platformy Uber Eats, od stycznia do listopada zamówiono ich ponad 2,5 miliona. Z kolei pizzy, która zajęła drugie miejsce w zestawieniu popularności – „zaledwie” około milion. Polacy dużo chętniej wybierają nieco pikantniejsze pizze z kiełbasą pepperoni. Dostawcy współpracujący z platformą Uber Eats dostarczyli ich prawie 10 tys. więcej niż margherity.

Znany specjał kuchni włoskiej zdecydowanie króluje w zamówieniach, których dokonujemy z naszych lokalnych restauracji. Korzystając z oferty lokali będących po sąsiedzku, wybieramy dania z kuchni świata, niemniej w czołówce potraw znalazł się również swojski schabowy.

Najpopularniejsze potrawy na platformie:
1. Cheeseburger w zestawie
2. Kawałki kurczaka
3. Pizza pepperoni
4. Pad thai
5. Butter chicken

Najpopularniejsze dania z lokalnych restauracji:
1. Pizza margherita
2. Kotlet schabowy z duszoną kapustą
3. Pad thai
4. Quesadilla z kurczakiem

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Kiedy zamawiamy?
Polacy najczęściej korzystają z usługi dostawy w piątki oraz weekend. Dniem, w którym notowany jest najwyższy odsetek zamówień, jest niedziela – wtedy kurierzy współpracujący z Uber Eats realizują niemal 20 proc. dostaw z całego tygodnia.

Najwięcej dań dostarczanych jest pomiędzy 17:00 a 19:00, z czego najpopularniejszą godziną jest 18:00. Nie oznacza to jednak, że korzystamy z dostawy tylko w ciągu dnia. Jest też grupa użytkowników, która lubi nocne przekąski. Najpopularniejszą godziną na takie dostawy jest północ. Liderem w tym zestawieniu jest Trójmiasto, gdzie zanotowano najwięcej dostaw nocnych.

Lokacje z największą liczbą nocnych zamówień od północy do 4 rano:
1. Trójmiasto
2. Lublin
3. Poznań
4. Kraków
5. Aglomeracja Śląska

Nie tylko Warszawa
Do niedawna Warszawa oraz pozostałe duże miasta, w których usługa dostawy była dostępna najdłużej, prowadziły w rankingach Uber Eats. Pod względem samej liczby dostarczony posiłków, stolica nadal znajduje się na podium.

Niemniej, wraz z uruchamianiem nowych lokacji zmieniają się także trendy w zamówieniach. Lublin okazuje się drugim miastem w Polsce z największą liczbą potraw dostarczonych po północy, zaś Łódź zajmuje podium pod względem udziału zamówień zdrowych posiłków. Z kolei użytkownik, który złożył najdroższe zamówienie w tym roku, pochodził z Aglomeracji Śląskiej — kosztowało go ono 2065 złotych.

Aby odpowiadać na potrzeby klientów, Uber Eats oprócz dostawy umożliwia również zamówienie ulubionych dań z odbiorem osobistym w lokalu. Z tej możliwości najchętniej korzystają użytkownicy z Leszna – odbierają blisko co dziesiąte zamówienie.

Miasta z najwyższym udziałem zamówień odebranych osobiście:
1. Leszno
2. Częstochowa
3. Kielce
4. Koszalin
5. Radom

Polscy smakosze
Polacy lubią zamawiać z restauracji, które rozumieją ich potrzeby. Lokal, który może pochwalić się największą liczbą 5-gwiazdkowych dostaw to Rico z Warszawy. Z kolei restauracją, która może cieszyć się z najwierniejszego fana, drugi rok z rzędu jest lokal Mandala Express — również ze stolicy. Tylko od stycznia do listopada obsłużyła 610 zamówień złożonych przez jednego użytkownika.

Oprócz gwiazdek użytkownicy zostawiają też komentarze do zamówień. Bardzo chętnie wychwalamy nasze ulubione restauracje i ich potrawy. Szczególnie doceniamy wielkość oraz obfitość dań, pozostawiając znaczną liczbę serduszek w komentarzach.

Oprócz pochwał często zdarza się nam prosić o zmianę składu potraw. Najczęściej chcemy usunąć warzywa takie jak sałata, pomidor i pikle lub sos.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej