x

Baken - piekarnia ze śniadaniami i polskim winem. Szefem kuchni Michał Toczyłowski

Kategoria: Miejsca    19.12.2022

Baken to nowa modna warszawska piekarnia rzemieślnicza i bistro śniadaniowe w jednym, a w przyszłości także - otwarty wieczorami bar. Specjalnością lokalu jest pieczywo, lokalne produkty i naturalne, polskie wina.

Baken, nowy koncept twórców śniadaniowni Bułkę przez Bibułkę. Zdjęcie: materiały prasowe
Baken, nowy koncept twórców śniadaniowni Bułkę przez Bibułkę. Zdjęcie: materiały prasowe
Baken, nowy koncept twórców śniadaniowni Bułkę przez Bibułkę działa w Warszawie od końca października. Trzonem jego działalności jest rzemieślnicze pieczywo, ale poza nim lokal serwuje także śniadania i wina naturalne, a w niedługim czasie ma także oferować osobne wieczorne menu.

Szefem kuchni Baken jest Michał Toczyłowski, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. w takich miejscach jak Atelier Amaro, Nolita, Nabo, Sowa i Przyjaciele czy Bez Tytułu, zaś piekarni szefuje Artem Artemev.

Początkowo miejsce przy ulicy Żurawiej miało pełnić jedynie rolę piekarni.
– Na początku szukałam jedynie przestrzeni na własne potrzeby, w której będziemy mogli wypiekać chleb dla lokali Bułka przez Bibułkę. Okazało się, że znalezione miejsce ma bardzo ładne wnętrze i jest większe niż to, czego potrzebowałam, więc powoli zaczął kiełkować pomysł, aby stworzyć w nim koncept w skandynawskim stylu. A wino to efekt wspólnych spotkań z Mateuszem Makowskim, sommelierem, z którym od dłuższego czasu współpracujemy – wyjaśnia Aleksandra Dojnikowska, właścicielka Baken oraz Bułkę przez Bibułkę.

Baken oferuje kilka wariantów rozbudowanych zestawów śniadaniowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Baken oferuje kilka wariantów rozbudowanych zestawów śniadaniowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Od śniadań po pet naty
W menu znajdziemy wina naturalne oraz pet-naty w większości z krajowych winnic. Selekcja ta jest odzwierciedleniem filozofii lokalności, bo tam gdzie tylko to możliwe, Baken korzysta z dostępnych po sąsiedzku albo wręcz za miedzą składników, jak chociażby warzywa  i zioła od mazowieckich dostawców czy lokalny ser od Bianca Mozzarella. Zamówimy tu np. śliwkowe crêpes Suzette ze śliwkami z warszawskiej Hali Mirowskiej czy tosty, do których szynkę dostarcza Piotr Śmielak z Zagrody Szlędaki.

Baken działa jak narazie w godzinach od  8:00 do 16:00, oferując kilka wariantów rozbudowanych zestawów śniadaniowych złożonych z lokalnego nabiału, konfitur, jajek czy wędlin, do których w razie potrzeby możemy dobrać dodatkowe składniki, jak „porcja aktualnie otwartej konfitury”, czy „zielone liście z magicznym dressingiem”. W krótkim wyborze napojów są świeżo wyciskany sok pomarańczowy, kombucha na kieliszki czy lemoniada z lipy.

Wkrótce także bar
Do oferty śniadaniowej ma dołączyć wkrótce osobne menu wieczorne, w którym znajdą się potrawy bazujące na przekąskach wegetariańskich i kilku pozycjach wegańskich. Karta oparta na sezonowych warzywach ma zmieniać się cyklicznie.

– Bar jeszcze nie działa. Myślę, że wystartujemy z nim z początkiem roku, ale nie będzie czynny codziennie, wstępnie chcemy by były to czwartek, piątek i sobota. Póki co, działamy rano jako piekarnia, wypiekając chleb na bazie którego potem przygotowujemy śniadania – mówi właścicielka lokalu. Oferta wieczorna w Baken ma pojawić się po Nowym Roku.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej