x

Adam Chrząstowski dołączył do Belvedere Catering jako szef kuchni operacyjny

Kategoria: Ludzie    08.12.2022

Adam Chrząstowski - head chef Akademii Bocuse d'Or Polska, były dyrektor kulinarny hotelu Arłamów i nasz felietonista - zasilił zespół Belvedere Catering. Jako szef kuchni operacyjny odpowiada m.in. za część wyjazdową.

Adam Chrząstowski. Zdjęcie: materiały prasowe
Adam Chrząstowski. Zdjęcie: materiały prasowe
Poza restauracją Belvedere w Łazienkach Królewskich i cateringiem dietetycznym Mój Prywatny Kucharz w skład Belvedere Gourment Group wchodzi także Belvedere Catering obsługujący rocznie ponad 700 imprez i wydarzeń. To gale, kongresy, jubileusze czy konferencje, w których uczestniczy do nawet 160 tysięcy gości.

Do grona pracowników Belvedere Catering - jako szef kuchni operacyjny - dołączył właśnie Adam Chrząstowski. Jego zakres odpowiedzialności to m.in. cateringi wyjazdowe. Jak sam mówi, traktuje nowe zajęcie jako kolejne zawodowe wyzwanie.

- To catering na dużą skalę. Praca wymaga sporo poświęcenia, zajmuje niemało czasu, ale podchodzę do tego jak do nowego wyzwania. Zdecydowałem się na to, bo chciałem się znaleźć w środowisku profesjonalistów. To także kwestia marki, która kojarzy się z wysokim poziomem. Dobrze jest móc się pod nią podpisać - przyznaje Chrząstowski, szef operacyjny Belvedere Catering. 

Przed przejściem do Belvedere Group head chef Akademii Bocuse d'Or Polska pracował m.in. w restauracji Ed Red, był współwłaścicielem restauracji Ancora, a także zajmował stanowisko food & beverage director assistant w hotelu Rialto. Do niedawna był także szefem kuchni restauracji Bałkańska Dusza, o której pisaliśmy na łamach Ouichef.pl w czerwcu tego roku.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

PEACHES GASTRO GIRLS: moc tkwi w wyjątkowości

Odwaga, styl i przede wszystkim smak! To cechy konceptu PEACHES GASTRO GIRLS, który w pandemii otworzyły KLAUDIA GÓRAK I MONIKA MAZUREK. Szturmem podbiły warszawską scenę gastronomiczną, stając się pionierkami kuchni wegańskiej w wydaniu restauracyjnym.

Robin Simsa: Roślinna ryba z wydruku 3D to nie science fiction!

Co się kryje za pojęciem "drukowanie żywności w 3D"? Jak to działa? Kiedy w kuchniach pojawią się maszyny drukujące posiłki? Rozmawiamy o tym z Robinem Simsą, CEO i współzałożycielem firmy Revo Foods.

Zofia Barto, piekarnia Zaczyn: Piekę chleb i karmię ludzi

Oferuje słodkie wypieki, chleby, śniadania. Brzmi znajomo i prosto, a jednak jej obecność przyczyniła się do zrewolucjonizowania polskiego rynku piekarniczego. O tym, co różni Zaczyn od podobnych lokali, opowiada właścicielka Zofia Barto.

Agnieszka Rojewska - mistrzyni polskiej sceny kawy - na GASTROTARGACH SMAKKi

Jest jedną z trzech osób na całej kuli ziemskiej, która ma dwa tytuły mistrzowskie w dwóch różnych kawowych kategoriach. Już w marcu Agnieszka Rojewska spotka się z uczestnikami GASTROTARGÓW SMAKKi w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej