x

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Kategoria: Miejsca    02.12.2022

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Motywem przewodnim otwarcia Hotelu Saskiego Kraków była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil. Zdjęcie: storymakers.pl
Motywem przewodnim otwarcia Hotelu Saskiego Kraków była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil. Zdjęcie: storymakers.pl
Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego, w odległości krótkiego spaceru od wielu muzeów sztuki i zabytkowych kościołów, a także Wawelu. Po trwającym cztery lata remoncie konserwatorskim hotel przywrócono do świetności z okresu Belle Epoque, eksponując jego bogatą, 200-letnią historię.

- Historia i położenie hotelu w samym sercu Starego Miasta są szczególnie wyjątkowe. A to zobowiązuje. Renowacja zabytkowego budynku prowadzona była z wyjątkową dbałością o każdy detal architektury i wystroju wnętrz. Zależało nam na zachowaniu autentyczności i wyjątkowej tradycji tego miejsca. Żeby to spełnić, odrestaurowanie niektórych miejsc wymagało dotarcia do archiwalnych zdjęć i pocztówek, których szukaliśmy m.in. na aukcjach. Dziś jesteśmy naprawdę dumni z tego, co osiągnęli wszyscy pracujący nad tym trudnym i szalenie wymagającym projektem - mówi Christian Schwenke, dyrektor generalny Hotelu Saskiego Kraków.

Otwarcie Hotelu Saskiego Kraków - gość honorowy Ryszard Horowitz i Damian Urbańczyk. Zdjęcie: strorymakers.pl
Otwarcie Hotelu Saskiego Kraków - gość honorowy Ryszard Horowitz i Damian Urbańczyk. Zdjęcie: strorymakers.pl
Od fotografii Horowitza po sekretne freski
W przestrzeni hotelowego lobby uwagę przykuwa fotokompozycja „Alegoria” Ryszarda Horowitza. To właśnie dzięki współpracy z tym, pochodzącym z Krakowa, światowej sławy fotografikiem, korytarze i pokoje Saskiego ozdobiono portretami słynnych muzyków i kompozytorów.

Hotel może się też poszczycić Salą Saską, jedną z najpiękniejszych sal balowych w Polsce, w której przed laty występowali legendarni kompozytorzy tacy jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski.
W 117-pokojowym Saskim nie ma dwóch takich samych apartamentów. Każdy z nich posiada inny układ i własną historię. Ciekawostką są dwa sekretne pokoje z freskami. Do dyspozycji gości jest również perła w koronie obiektu - Paderewski Suite, największy i najbardziej ekskluzywny apartament o powierzchni 100 m kw.

W hotelu nie trzeba nocować, żeby skorzystać z basenu ze sztucznym nurtem, sauny czy otwartego przez całą dobę centrum fitness. Można też spróbować dań i koktajli serwowanych w Regale Bar & Restaurant, pierwszej na świecie marki restauracji przyhotelowych sieci Hilton, która zapoczątkowała swoją działalność właśnie w Krakowie. Więcej o restauracji przeczytasz tutaj.

Uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego Kraków odbyło się 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. Zdjęcie: storymakers.pl
Uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego Kraków odbyło się 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. Zdjęcie: storymakers.pl
Otwarcie w stylu Belle Epoque
Hotel ponownie rozpoczął działalność pod koniec lipca tego roku, dołączając do globalnej marki Hiltona. Jego uroczyste otwarcie odbyło się natomiast 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. W roli gościa honorowego wystąpił Ryszard Horowitz, jego fotografie można było obejrzeć na towarzyszącej gali wystawie.

Motywem przewodnim wydarzenia była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Hotel Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil, a gazeciarze rozdawali ekskluzywne wydanie „Kurjera Krakowskiego” z 1835 roku. W periodyku można było przeczytać jakie atrakcje zaplanowano na ten wyjątkowy wieczór.

Podczas wieczoru goście mogli zwiedzać większość niedostępnych na co dzień pomieszczeń hotelu.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej