x

Foodtech.ac 2022

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium    01.12.2022

Szóstą edycję akceleratora Foodtech.ac, która odbędzie się 8 grudnia, zwieńczy Demo Day. To święto wszystkich startupów, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu, w jaki żyjemy i się odżywiamy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek.

Foodtech.ac to akcelerator startupów z branży spożywczo-technologicznej, który śmiało można nazwać reżyserem polskiej sceny foodtech. W ostatnim czasie co-founderzy Piotr Grabowski i Michał Piosik, oraz dyrektor zarządzający Michał Mądry otrzymali m.in. nagrodę SGH Żagle Biznesu, a także 14. miejsce na liście 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie dwunastej edycji rankingu Brief.pl.

– Ludzie często pytają nas, czy wpływ przemysłu spożywczego na nasze środowisko jest naprawdę tak duży? Jest nie tylko duży, jest ogromny. Dwie z pięciu najbardziej zanieczyszczających branży na świecie to przemysł spożywczy i rolniczy. Jednocześnie nie są one penetrowane przez głęboką technologię, a to jest dla nas świetna okazja biznesowa. Stworzyliśmy akcelerator, który wspiera innowatorów, by stali się przedsiębiorcami – mówi Michał Piosik.

Akcelerator funkcjonuje od 2019 roku, a już za tydzień jego szóstą edycję uwieńczy Demo Day.
– To święto wszystkich startupów, fleksitarian, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu w jaki żyjemy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek. Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję nie tylko do aktywnego obejrzenia prezentacji pięciu niezwykłych startupów z Batcha 6, ale także spróbowania ich produktów. I to nie wszystko! W zaprzyjaźnionej przestrzeni HubHub w centrum Warszawy będziecie mogli poznać także wiele innych osób z foodtechowej społeczności, która liczy już prawie 1000 osób – zapowiada Magda Grunwald-Sikora, koordynatorka Demo Day.

Kilkanaście startupów zaprezentuje swoje produkty i technologie w trakcie eventu. W tym roku organizatorzy ugoszczą między innymi robota, który naleje wam drinka, świeże roślinne burgery, sery i jogurty, skóry z owoców i wiele innych. Główne danie to prezentacje biznesów, nad którymi pięć startupów z Batcha 6 pracowało przez ostatnie dwa miesiące.

Oto mała zapowiedź:
    • Mihiderka – niskoprzetworzone zamienniki mięs z grzybów
    • Mel Pulveris – proszek z miodu uzyskany technologią suszenia rozpyłowego
    • SweetVegy – ciasteczka z warzyw
    • Bast Pack – naturalne opakowania konopne
    • B(N) Coffee – infuzowane azotem cold brew

Zapisy na wydarzenie offline lub online na stronie https://evenea.pl/pl/wydarzenie/foodtech-batch6. Bilety są darmowe, ale ich liczba jest ograniczona.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego

10 marca br. w Instytucie Kulinarnym Transgourmet odbędzie się 1. Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego. Celem konkursu jest przede wszystkim zaprezentowanie jakości oraz walorów smakowych polskiego mięsa.

Premiumizacja vs. inflacja - II spotkanie branżowe z cyklu Food Working

Food and Design zaprasza na II spotkanie branżowe z cyklu Food Working. Jego temat to "Premiumizacja vs. Inflacja".

Madrid Fusión Alimentos de España

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

SMAKKi GASTROTARGI

SMAKKi GASTROTARGI odbędą się 23-25 marca 2023 roku w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Poza ofertą innowacyjnych produktów i rozwiązań dla gastronomii odwiedzający otrzymają solidną porcję praktycznej wiedzy, która pomoże odnaleźć się w trudnych okolicznościach biznesowych.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej