x

Foodtech.ac organizuje największą foodtechową imprezę roku

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    01.12.2022

Szóstą edycję akceleratora Foodtech.ac, która odbędzie się 8 grudnia, zwieńczy Demo Day. To święto wszystkich startupów, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu, w jaki żyjemy i się odżywiamy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Foodtech.ac to akcelerator startupów z branży spożywczo-technologicznej, który śmiało można nazwać reżyserem polskiej sceny foodtech. W ostatnim czasie co-founderzy Piotr Grabowski i Michał Piosik, oraz dyrektor zarządzający Michał Mądry otrzymali m.in. nagrodę SGH Żagle Biznesu, a także 14. miejsce na liście 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie dwunastej edycji rankingu Brief.pl.

– Ludzie często pytają nas, czy wpływ przemysłu spożywczego na nasze środowisko jest naprawdę tak duży? Jest nie tylko duży, jest ogromny. Dwie z pięciu najbardziej zanieczyszczających branży na świecie to przemysł spożywczy i rolniczy. Jednocześnie nie są one penetrowane przez głęboką technologię, a to jest dla nas świetna okazja biznesowa. Stworzyliśmy akcelerator, który wspiera innowatorów, by stali się przedsiębiorcami – mówi Michał Piosik.

Foodtech.ac to akcelerator startupów z branży spożywczo-technologicznej, który śmiało można nazwać reżyserem polskiej sceny foodtech. Grafika: materiały prasowe
Foodtech.ac to akcelerator startupów z branży spożywczo-technologicznej, który śmiało można nazwać reżyserem polskiej sceny foodtech. Grafika: materiały prasowe
Akcelerator funkcjonuje od 2019 roku, a już za tydzień jego szóstą edycję uwieńczy Demo Day.
– To święto wszystkich startupów, fleksitarian, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu w jaki żyjemy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek. Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję nie tylko do aktywnego obejrzenia prezentacji pięciu niezwykłych startupów z Batcha 6, ale także spróbowania ich produktów. I to nie wszystko! W zaprzyjaźnionej przestrzeni HubHub w centrum Warszawy będziecie mogli poznać także wiele innych osób z foodtechowej społeczności, która liczy już prawie 1000 osób – zapowiada Magda Grunwald-Sikora, koordynatorka Demo Day.

Kilkanaście startupów zaprezentuje swoje produkty i technologie w trakcie eventu. W tym roku organizatorzy ugoszczą między innymi robota, który naleje wam drinka, świeże roślinne burgery, sery i jogurty, skóry z owoców i wiele innych. Główne danie to prezentacje biznesów, nad którymi pięć startupów z Batcha 6 pracowało przez ostatnie dwa miesiące.

Oto mała zapowiedź:
    • Mihiderka – niskoprzetworzone zamienniki mięs z grzybów
    • Mel Pulveris – proszek z miodu uzyskany technologią suszenia rozpyłowego
    • SweetVegy – ciasteczka z warzyw
    • Bast Pack – naturalne opakowania konopne
    • B(N) Coffee – infuzowane azotem cold brew

Zapisy na wydarzenie offline lub online na stronie https://evenea.pl/pl/wydarzenie/foodtech-batch6. Bilety są darmowe, ale ich liczba jest ograniczona.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Za nami pierwsze warsztaty less waste organizowane przez Foodsi

Marka Foodsi rozpoczęła cykl warsztatów "Rozwiązania less waste dla branży gastronomicznej". Pierwsze spotkanie zorganizowano 26 stycznia w Comfort Food Studio w warszawskiej Hali Koszyki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele stołecznych restauracji, piekarni oraz cukierni.

Dominika Kowalska Mistrzynią Polski Barista, Natalia Kwiatkowska najlepsza w Mistrzostwach Brewers Cup

Dominika Kowalska okazała się najlepszą polską baristką, zaś pierwsze miejsce w zawodach Brewers Cup zdobyła Natalia Kwiatkowska, która wywalczyła także tytuł wicemistrzyni Polski Barista.

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej