x

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Kategoria: Wino    01.12.2022

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

W czasie kolacji Taste the Wine w Concordia Taste odbyła się licytacja limitowanych butelek z etykietami wykreowanymi przez polskich artystów. Zdjęcie: materiały prasowe
W czasie kolacji Taste the Wine w Concordia Taste odbyła się licytacja limitowanych butelek z etykietami wykreowanymi przez polskich artystów. Zdjęcie: materiały prasowe
– Taste the Wine to ukłon przede wszystkim w stronę rodzimej kultury winiarskiej. Właśnie kultura tworzenia win w Polsce była inspiracją do wyruszenia w podróż i dogłębnego poznania tradycji produkcji win. Tak powstał reportaż, w którym główną rolę odegrał nasz sommelier Jacek Kulza. Film oraz fotografie z podróży stworzył Mateusz Gzik, wrocławski artysta współpracujący z Concordia Design oraz Concordia Taste – tłumaczy Tomasz Tarkowski F&B director Concordia Taste.

– Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas materiał to dopiero początek. Już odzywają się do nas partnerzy, którzy chcą wesprzeć drugą edycję Taste the Wine. Możliwe, że przed nami kolejna reportażowa przygoda, choć szczegółów na ten moment nie chcę jeszcze zdradzać – dodaje.

Wydawka kolacji Taste the Wine. Na talerzach gości znalazły się m. in. troć z majonezem z raków rzecznych z brzoskwiniami i słoniną czy jeleń z jeżynami, kaparami z czarnego bzu w towarzystwie buraczanych szagówek. Zdjęcie: materiały prasowe
Wydawka kolacji Taste the Wine. Na talerzach gości znalazły się m. in. troć z majonezem z raków rzecznych z brzoskwiniami i słoniną czy jeleń z jeżynami, kaparami z czarnego bzu w towarzystwie buraczanych szagówek. Zdjęcie: materiały prasowe
Pairing na cztery ręce
Podczas wydarzenia goście mieli okazję spróbować polskich win. Serwowano wina z trzech polskich winnic: Winnicy Zodiak, Gostchorze oraz z Winnicy Aris. Adam Adamczak, szef kuchni Concordia Taste, oraz Filip Cwojdziński, szef kuchni restauracji TU., przygotowali menu sparowane z konkretnymi kieliszkami.

– Cały proces tworzenia był bardzo inspirujący. Spotkaliśmy się, próbowaliśmy, dyskutowaliśmy i tak powstało wyjątkowe menu – opowiada Jacek Kulza, sommelier Concordia Taste.

I tak na talerzach gości znalazły się m. in. troć z majonezem z raków rzecznych z brzoskwiniami i słoniną sparowane z Pinot Noir 2020 z Winnicy Gostchorze czy jeleń z jeżynami, kaparami z czarnego bzu w towarzystwie buraczanych szagówek – to danie z kolei w połączeniu z Pinot Noir 2020 z Winnicy Zodiak.

Całość wydarzenia oraz licytacje prowadził Mikołaj Rey, smakosz i entuzjasta wyzwań gastronomicznych, finalista I edycji programu Master Chef.

Jacek Kulza, sommelier Concordia Taste, oraz limitowane butelki z etykietami wykreowanymi przez polskich artystów. Zdjęcie: materiały prasowe
Jacek Kulza, sommelier Concordia Taste, oraz limitowane butelki z etykietami wykreowanymi przez polskich artystów. Zdjęcie: materiały prasowe
Licytacja wciąż trwa!
W czasie kolacji odbyła się również licytacja limitowanych butelek z etykietami wykreowanymi przez polskich artystów.

– Współpracowali z nami Noriaki, Alicja Biała, Michał Dumin, Bartłomiej Stypka, Mathilda, Someart, Krystian Kiełbasa oraz Glitch Lab. Serdecznie dziękujemy im za niesamowite zaangażowanie oraz wspaniałe i niepowtarzalne prace. Podczas samej kolacji uzbieraliśmy kwotę 3 900 zł, którą przekażemy Wielkopolskiemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych – mówi Natalia Kozanecka, marketing specialist Concordia Taste. – Wszystko dlatego, że wspieramy lokalność, sztukę i polską kulturę winiarską i właśnie to jest nasz kierunek – dodaje.

Jest jeszcze szansa, by jeszcze wylicytować limitowane butelki z artystycznymi etykietami.
– Kontynuujemy licytację przez portal Allegro, aby móc jeszcze bardziej wesprzeć polskich artystów za pośrednictwem Fundacji Zachęta – podsumowuje Tomasz Tarkowski.

Link do licytacji: https://allegro.pl/uzytkownik/concordia_taste
Link do reportażu Taste the Wine: https://www.youtube.com/watch?v=pC2Xwh035-I

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: vege food and wine

To prawda, że najwięcej klasycznych połączeń bazuje na produktach zwierzęcych, ale diety i upodobania kulinarne nieuchronnie zmierzają w stronę wege, co pobudza kreatywność i otwiera nowy rozdział w księgach food & wine pairingu.

Wina (wcale nie tak) egzotyczne

Jak zwiększyć atrakcyjność karty win i ich sprzedaż? W poszukiwaniu butelek zejść z utartej ścieżki!

Wino bardziej socjalne

Dobra, przemyślana karta win to dla lokalu nie tylko źródło dodatkowych, czasem znaczących przychodów, ale także istotny element budowania wizerunku. Dookreśla koncept w percepcji gości i lokuje go w odpowiednim miejscu na ich mentalnych mapach.

Adam Pawłowski: Raport z winnic

Ciągłość powtarzalnych trendów pogodowych przechodzi do historii. Ostatnia dekada pokazuje, że jedyne, czego można być pewnym, to… nieprzewidywalności. Susza, rekordowo wysokie temperatury, pożary i zaburzony kalendarz prac są największymi wyzwaniami tegorocznych zbiorów.

Kursy Court of Master Sommeliers w Warszawie

Sommelierzy i sommelierki z Europy i świata ponownie przybędą do Warszawy żeby zmierzyć się z egzaminami w ramach międzynarodowych kursów Court of Master Sommeliers.

Magda Gessler z własną marką win. Dostępne online i w sieci Żabka

Znana restauratorka Magda Gessler wkracza na polski rynek alkoholi z własną marką win - "R". Trunki pochodzące z winnicy Bodegas Villarrica Manor w Hiszpanii zostały osobiście wyselekcjonowane przez nią i Janusza Palikota. Kolekcja win jest dostępna online i w sieci Żabka.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej