x

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Kategoria: Twój biznes - oferta    30.11.2022

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

Z linii Convotherm korzysta m.in. Julius Tromp z Holandii, jeden ze zwycięzców Skills 2022. Zdjęcie: materiały prasowe
Z linii Convotherm korzysta m.in. Julius Tromp z Holandii, jeden ze zwycięzców Skills 2022. Zdjęcie: materiały prasowe
Convotherm ConvoSense to pierwszy na świecie piec konwekcyjno-parowy wyposażony w sztuczną inteligencję. Pełni on rolę asystenta szefa kuchni i jego pomocnika w codziennej pracy. Specjalna kamera urządzenia każdorazowo skanuje potrawę, dostosowuje odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także potrafi dokładnie określić jakie potrawy znajdują się na poszczególnych półkach.

Firma Welbilt zaprezentowała go podczas Targów Horeca Gastrofood w Krakowie. Nie jest to jednak pierwsze czy jedyne urządzenie Welbilt wspierające profesjonalnych szefów kuchni. Podczas Targów, na Mistrzostwach Polski w Dziczyźnie, gdzie uczestnicy korzystali z pieców konwekcyjno-parowych Welbilt, prowadzący Tomasz Purol, szef kuchni i finalista V edycji Top Chef powiedział o ConvoSence: „Naprawdę zszokowało mnie, to co ten piec potrafi i jak jego można wykorzystać... Byłem pod ogromnym wrażeniem, a wiele już w życiu widziałem.”

Wsparcie dla profesjonalistów
W tym roku piece konwekcyjno-parowe Convotherm maxx towarzyszyły kucharzom podczas finału eliminacji do prestiżowego konkursu Skills Poland w Gdańsku, w kategoriach gotowanie i cukiernictwo. Finaliści odbywających się pod koniec listopada zawodów mogli skorzystać zex wszystkich funkcjonalności urządzenia, w tym m.in. ze zautomatyzowanego systemu mycia ConvoClean+.

Takie technologiczne wsparcie okazało się nieocenione, bo zadaniem uczestników finału było przygotowanie dań w ramach aż sześciu różnych modułów. W ich skład weszły przystawki, zupa sezonowa, ciepłe danie główne, deser oraz dwie potrawy Black Box. Nie jest to pierwszy raz, gdy piece niemieckiej firmy znajdują szerokie uznanie wśród profesjonalistów. Piece Convotherm maxx pro oraz INDUCS używane są m.in. podczas prestiżowego konkursu Bocuse d’Or.

Urządzenia firmy Welbilt znajdują jednak zastosowanie nie tylko podczas kulinarnych konkursów, ale przede wszystkim podczas codziennej pracy w setkach tysięcy restauracji. Szefowie kuchni doceniają ich niezawodność, szybkość działania oraz wachlarz opcji pozwalających na przygotowanie dań począwszy od mięs, warzyw i ryb, po zupy czy skomplikowane cukiernicze wypieki.

Urządzenia te są ponadto energooszczędne, a wszystkie piece Convotherm cechuje prostota obsługi, czytelne instrukcje i zaawansowane programy pozwalające na ogromną dozę swobody w obróbce poszczególnych rodzajów potraw.

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Zdjęcie: materiały prasowe
Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Zdjęcie: materiały prasowe
Sprzęt skrojony do potrzeb kucharzy
Co ważne, wspomniane urządzenia Welbilt sprawdzą się w każdym typie lokalu gastronomicznego, restauracji a nawet sklepu. Linia Convotherm maxx pro zadowoli tych, którzy potrzebują partnera do zadań specjalnych i pracy na najwyższym poziomie. Są one wyposażone w funkcje związane m.in. z automatycznym gotowaniem, regeneracją, wędzeniem, delikatnym gotowaniem Delta T i grillowaniem. Z kolei, seria Convotherm Maxx to wybór dla tych, którzy cenią sobie szeroki zakres zastosowań, prostotę obsługi i przystępną cenę.

Małe punkty gastronomiczne oraz grill bary docenią małe rozmiary i wygodę korzystania z Convotherm Mini.  Podobnie jak jego większe rodzeństwo, z serii Maxx czy Maxx Pro, posiada on funkcje automatycznego gotowania, regeneracji, gotowania nocnego, grillowania i pieczenia. Jego niska waga (54 kg) oraz szerokość 51,5 cm sprawiają, że może być on używany wszędzie tam, gdzie nie zmieszczą się pełnowymiarowe piece.

Welbilt od ponad 90 lat dostarcza sprzęt i rozwiązania dla całej branży hotelarskiej i restauracyjnej, będąc największym na świecie producentem i dostawcą profesjonalnego sprzętu kuchennego. Dzięki marce Convotherm firma jest specjalistą w dziedzinie pieców konwekcyjno-parowych, które oferują doskonałe, uniwersalne rozwiązania dla każdego rodzaju kuchni. – Wszystkie urządzenia Convotherm opierają się na założeniu IntelligentSimplicity, przemyślanej prostoty i maksymalnych korzyści. Różne rodziny produktów Convotherm maxx pro, maxx i mini łączy wspólne wzornictwo – wyjaśnia Witold Spiess, dyrektor generalny marki Convotherm w Welbilt Polska.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Da Grasso: Mimo trudności utrzymujemy sprzedaż na podobnym poziomie [WYWIAD]

- Obserwujemy, że chociaż klienci wciąż bardzo pozytywnie podchodzą do zamówień online, to coraz częściej decydują się na osobiste odebranie zamówienia z lokalu - mówi Magdalena Parfianowicz, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso.

Bobby Burger: ludzie nie przestaną chodzić do restauracji [WYWIAD]

Mimo kryzysowych okoliczności wychodzimy z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście - mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel sieci Bobby Burger. Rozmawiamy z nim o rozwoju firmy.

Pizzerie Gruby Benek: nie dajemy się ponieść niepewności [WYWIAD]

Sieć pizzerii Gruby Benek jest jedną z najdłużej działających w Polsce, bo funkcjonuje już od 20 lat. Jak w czasach inflacji i globalnego spowolnienia minimalizuje ryzyko strat w swoich lokalach? Tłumaczy Maciej Adamski, dyrektor zarządzający sieciówki.

Jak oszczędzać w gastronomii i zapewnić sobie spokój w niepewnych czasach?

Oszczędność zawsze jest w cenie, a zwłaszcza w czasie galopujących kosztów i topniejącego kapitału. Jednym z rozwiązań jest długoterminowy wynajem profesjonalnej zmywarki gastronomicznej, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do ochrony środowiska. Taką usługę proponuje Winterhalter.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej