x

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Kategoria: Miejsca    24.11.2022

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Bartosz Lisek, szef kuchni Lokalu na Rybę. Zdjęcie: Michał Radwański
Bartosz Lisek, szef kuchni Lokalu na Rybę. Zdjęcie: Michał Radwański
Lokal na Rybę nie zmienia nazwy ani adresu – powraca do swojej pierwotnej siedziby przy ulicy Różanej. Na gości czeka jednak nowe menu.

– 3 lata temu zakochałem się w popularnej w Wenecji formule cicchetti i przetrenowałem ją już w Lokalu na Rybę. Chcemy serwować trochę włoskich smaków, ale nie będziemy stronić też od tych swojskich: od przesmażanych glazurowanych flaków, salcesonu, dobrej szynki, kaszanki – mówi Bartosz Lisek, właściciel Lokalu na Rybę.

Bawimordki i bułki ze śledziem
Wspomniane cicchetti to niewielkie przekąski, często na bazie bagietki, z dodatkami w postaci warzyw, wędlin, ryb i owoców morza, nierzadko złowionych tuż obok lokalu, który owe menu serwuje.

Poza włoskimi cicchetti istotnej inspiracji Bartoszowi Liskowi dostarczył także Anatol Hanftwurcel, autor książki “Coś na ząb, czyli przekąski zimne i gorące”. Jak mówi Lisek, to od niego pochodzi zabawne tłumaczenie francuskiego terminu amuse bouche, przełożonego na polski jako "bawimordki".

– Będziemy podawać bawimordki głównie w seafoodowym wydaniu, a bazą dań głównych będą różnego rodzaju makarony, kluski oraz kopytka. Menu pozostanie w głównej mierze rybne. Powrócą nasze legendarne wrapy z sumem i bułki ze śledziem – wyjawia Bartosz Lisek.

Nowy wystrój
W Lokalu na Rybę zmieni się nie tylko menu, ale także wnętrze. Pojawią się w nim m.in. zmodernizowany, poprawiający higienę pracy wyciąg w kuchni, nowe instalacje hydrauliczna i elektryczna, nowy bar czy oświetlenie.
Choć to wymagało więcej pracy, Bartosz Lisek wolał zmodernizować wystrój i doposażyć lokal niż szukać innego miejsca, bardziej "szytego na miarę". Za obecną lokalizacją przemawiają względy rodzinne.

– Jesteśmy w tym miejscu od 2001 roku. Wcześniej przez 14 lat mój kuzyn prowadził tu kawiarnię Lokalna, a przez pierwsze dwa lata Lokalu na Rybę pracowaliśmy razem. Potem on udał się na emeryturę – tłumaczy właściciel mokotowskiego lokalu.

"Nie zwykłem się poddawać”
W chwili gdy piszemy te słowa lokal przechodzi jeszcze remont, który udało się sfinansować w części dzięki środkom zebranym w ramach nadal trwającej zbiórki w serwisie Zrzutka.pl.

Początkowo pieniądze na remont miały pochodzić z zysku wypracowanego w trakcie sezonu letniego, podczas którego właściciel mokotowskiego baru przeniósł się wraz z załogą do Czołpina.

– Wydzierżawiliśmy od Sowińskiego Parku Narodowego punkt gastronomiczny. Sezon miał dać nam zastrzyk pieniędzy potrzebnych do wyremontowania lokalu. Niestety, trwał on tylko 20 dni i nie był tak dobry, jak się wszyscy spodziewali. Rozpoczęliśmy remont pod koniec sierpnia, ale pieniędzy nie udało się zebrać. Byliśmy, więc zmuszeni te zrzutkę ogłosić. Mogliśmy oddać lokal albo walczyć. A ja nie zwykłem się poddawać – podkreśla Bartosz Lisek.

Zbiórka w serwisie Zrzutka.pl potrwa jeszcze parę dni. Można wesprzeć ją pod adresem https://zrzutka.pl/fm2r9n.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Śniadania w Fabryce Norblina

Warszawski Food Town w Fabryce Norblina zaprasza gości na poranne posiłki. Śniadania serwowane są już od 8:00 rano.

Agnieszka Rojewska otworzyła palarnię kawy w Warszawie

Agnieszka Rojewska, wielokrotna mistrzyni Polski Barista oraz zwyciężczyni London Coffee Masters otworzyła w stolicy showroom oraz sklep z kawą Sheep and Raven.

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Wystawa "Special ingredient" w warszawskim Sakebar by Nobu

Do 24 marca w warszawskim Sakebar by Nobu można oglądać wystawę "Special ingredient". Ten artystyczno-kulinarny projekt jest efektem kilkumiesięcznej współpracy artystki Agnieszki Stopyry i Nobu Hotel Warsaw.

Brać - pierwszy w Warszawie wine bar z tylko polskimi winami

Działający w Porcie Praskim Brać to pierwszy w stolicy wine bar serwujący jedynie polskie wina. Właściciele chcą przybliżyć gościom świat wciąż niedocenianego rodzimego winiarstwa, więc stawiają również na edukację, organizując degustacje i spotkania z winiarzami.

Sushi Soul w Warszawie - japońska klasyka z nowoczesnym twistem według Mariusza Melcera

Sushi Soul to działająca od niedawna w mokotowskim Forcie Piłsudskiego restauracja, której współwłaścicielem jest szef kuchni Mariusz Melcer, znany z warszawskiego Sakana Sushi Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej