x

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Kategoria: Miejsca    24.11.2022

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Bartosz Lisek, szef kuchni Lokalu na Rybę. Zdjęcie: Michał Radwański
Bartosz Lisek, szef kuchni Lokalu na Rybę. Zdjęcie: Michał Radwański
Lokal na Rybę nie zmienia nazwy ani adresu – powraca do swojej pierwotnej siedziby przy ulicy Różanej. Na gości czeka jednak nowe menu.

– 3 lata temu zakochałem się w popularnej w Wenecji formule cicchetti i przetrenowałem ją już w Lokalu na Rybę. Chcemy serwować trochę włoskich smaków, ale nie będziemy stronić też od tych swojskich: od przesmażanych glazurowanych flaków, salcesonu, dobrej szynki, kaszanki – mówi Bartosz Lisek, właściciel Lokalu na Rybę.

Bawimordki i bułki ze śledziem
Wspomniane cicchetti to niewielkie przekąski, często na bazie bagietki, z dodatkami w postaci warzyw, wędlin, ryb i owoców morza, nierzadko złowionych tuż obok lokalu, który owe menu serwuje.

Poza włoskimi cicchetti istotnej inspiracji Bartoszowi Liskowi dostarczył także Anatol Hanftwurcel, autor książki “Coś na ząb, czyli przekąski zimne i gorące”. Jak mówi Lisek, to od niego pochodzi zabawne tłumaczenie francuskiego terminu amuse bouche, przełożonego na polski jako "bawimordki".

– Będziemy podawać bawimordki głównie w seafoodowym wydaniu, a bazą dań głównych będą różnego rodzaju makarony, kluski oraz kopytka. Menu pozostanie w głównej mierze rybne. Powrócą nasze legendarne wrapy z sumem i bułki ze śledziem – wyjawia Bartosz Lisek.

Nowy wystrój
W Lokalu na Rybę zmieni się nie tylko menu, ale także wnętrze. Pojawią się w nim m.in. zmodernizowany, poprawiający higienę pracy wyciąg w kuchni, nowe instalacje hydrauliczna i elektryczna, nowy bar czy oświetlenie.
Choć to wymagało więcej pracy, Bartosz Lisek wolał zmodernizować wystrój i doposażyć lokal niż szukać innego miejsca, bardziej "szytego na miarę". Za obecną lokalizacją przemawiają względy rodzinne.

– Jesteśmy w tym miejscu od 2001 roku. Wcześniej przez 14 lat mój kuzyn prowadził tu kawiarnię Lokalna, a przez pierwsze dwa lata Lokalu na Rybę pracowaliśmy razem. Potem on udał się na emeryturę – tłumaczy właściciel mokotowskiego lokalu.

"Nie zwykłem się poddawać”
W chwili gdy piszemy te słowa lokal przechodzi jeszcze remont, który udało się sfinansować w części dzięki środkom zebranym w ramach nadal trwającej zbiórki w serwisie Zrzutka.pl.

Początkowo pieniądze na remont miały pochodzić z zysku wypracowanego w trakcie sezonu letniego, podczas którego właściciel mokotowskiego baru przeniósł się wraz z załogą do Czołpina.

– Wydzierżawiliśmy od Sowińskiego Parku Narodowego punkt gastronomiczny. Sezon miał dać nam zastrzyk pieniędzy potrzebnych do wyremontowania lokalu. Niestety, trwał on tylko 20 dni i nie był tak dobry, jak się wszyscy spodziewali. Rozpoczęliśmy remont pod koniec sierpnia, ale pieniędzy nie udało się zebrać. Byliśmy, więc zmuszeni te zrzutkę ogłosić. Mogliśmy oddać lokal albo walczyć. A ja nie zwykłem się poddawać – podkreśla Bartosz Lisek.

Zbiórka w serwisie Zrzutka.pl potrwa jeszcze parę dni. Można wesprzeć ją pod adresem https://zrzutka.pl/fm2r9n.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej