x

Tork zmierza w stronę neutralności klimatycznej

Kategoria: Lifestyle - ekologia    23.11.2022

- W ostatnich latach zauważyliśmy znaczący wzrost zainteresowania firm kwestiami ochrony środowiska we wszystkich segmentach rynku. Przy wyborze produktów klienci zwracają uwagę na ich wydajność i skład - mówi Wojciech Nizio, regional brand activation manager w Tork.

Wojciech Nizio, regional brand activation manager w Tork. Zdjęcie: materiały prasowe
Wojciech Nizio, regional brand activation manager w Tork. Zdjęcie: materiały prasowe
Jakie działania podjął Tork, aby obniżyć ślad węglowy, i jakie są wasze plany najbliższe lata?
Cały czas pracujemy nad tym, aby produkty Tork były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Dołączyliśmy do firm, które we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych zobowiązały się do wdrożenia pakietu działań na rzecz ochrony klimatu i osiągnięcia pełnej neutralności emisji CO2. W naszej ofercie są produkty w 99% wykonane z biomateriałów. Korzystanie z włókien pochodzenia roślinnego likwiduje konieczność sięgania po włókna powstałe z paliw kopalnych. Eliminacja tych surowców pomaga w dłuższej perspektywie ograniczyć emisję CO2. Co ważne, efektywność produktów z biomateriałów jest porównywalna z ich tradycyjnymi odpowiednikami.

Które z produktów Torka wpisują się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, w jaki sposób ograniczacie zużycie plastiku?
Gospodarka odpadami stanowi duże wyzwanie w obszarze profesjonalnej higieny. Papier, by mógł zostać poddany procesowi recyklingu, nie powinien być zanieczyszczony przez inne materiały, np. mydła. Nawiązaliśmy współpracę z przedsiębiorstwami zarządzającymi odpadami oraz gotowymi do przyjęcia i przetworzenia zużytych ręczników i tak stworzyliśmy Tork PaperCircle. Jest to pierwsza na świecie usługa, w ramach której wykorzystane ręczniki papierowe ponownie trafiają do użytku, co pozwala zamknąć obieg, zmniejszyć ilość odpadów i ślad węglowy.

Dodatkowo, obecnie prawie 90% opakowań Tork jest wykonywanych z surowców odnawialnych takich jak papier lub tektura, a do 2025 r. Tork będzie dysponować opakowaniami plastikowymi nadającymi się w 100% do odzysku.

Czy waszym zdaniem klienci zwracają uwagę na te inicjatywy, czy są one ważne przy wyborze produktów dla higieny?
W ostatnich latach zauważyliśmy znaczący wzrost zainteresowania firm kwestiami ochrony środowiska we wszystkich segmentach rynku. Przy wyborze produktów klienci zwracają uwagę na ich wydajność i skład. Największym zainteresowaniem cieszą się systemy higieniczne, które pozwalają ograniczać ilość odpadów i niepotrzebne zużycie produktu, oszczędzają czas oraz miejsce magazynowania. Menedżerowie inwestują w zrównoważone rozwiązania, jednocześnie dbając o poprawę higieny w swoich firmach. A to z kolei korzystnie wpływa na zadowolenie personelu, klientów oraz gości.

Czy w jakimś stopniu możecie edukować także waszych klientów, jak dbać o czystość i higienę, jednocześnie ograniczając obciążenia dla środowiska?
Nasi przedstawiciele spotykają się z klientami i pomagają wybrać odpowiednie produkty, a także optymalnie rozmieścić dozowniki. Ponadto prowadzimy szereg badań i chętnie dzielimy się ich wynikami. Takim przykładem jest ostatnia ankieta przeprowadzona na zlecenie Essity, właściciela marki Tork, która wykazała, że 43% pracowników biurowych uważa, że ich miejsca pracy są nieprzyjazne dla środowiska.

Przedstawiając wnioski, pokazujemy pracodawcom, jak mogą łatwo wesprzeć pracowników, podejmując odpowiednie inicjatywy. Warto zacząć nawet od tych niewielkich, mało kosztownych przedsięwzięć, takich jak usprawnienie segregacji odpadów czy zmniejszenie zużycia energii, które w efekcie przyniosą wiele korzyści.

Tę rozmowę publikujemy w ramach projektu Next Day Studio, którego organizatorami są magazyny: „Handel”, „Media Marketing Polska” oraz „Food Service”. Trzy redakcje łączą siły w różnorakich kanałach (portale, miesięczniki, media społecznościowe, aplikacje podcastowe itp.) i we wszelkich formach dziennikarskich (artykuły, analizy, wywiady, case studies, podcasty, dyskusje).

Co tydzień, w każdą listopadową środę, omawiamy jedną z kluczowych zmian zachodzących na rynkach retailu, HoReCa i marketingowym. Tydzień z daną zmianą oznaczony jest hasłem przewodnim, które wraz z ekspertami, badaczami i rynkowymi graczami rozkładamy na czynniki pierwsze. Wszystko po to, aby uzyskać 360-stopniowe spojrzenie na konsumenta – jego zachowania, nawyki, sposób spędzania czasu, styl życia, potrzeby, obawy czy pragnienia.

 

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Wyjątkowe i unikatowe produkty lokalne - lista szefa kuchni Kuby Korczaka

Kuba Korczak, znany szef kuchni specjalizujący się w kuchni roślinnej, poleca swoich ulubionych producentów, w większości posiadających ekologiczne certyfikaty. Niektórzy są na rynku od lat, inni wystartowali niedawno.

Ecolab i Green Key wspierają hotele i restauracje w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju

Ecolab i Green Key rozwijają partnerstwo, aby promować zrównoważone rozwiązania w hotelach i restauracjach w Europie. Poprzez autorskie programy i usługi Ecolab będzie wspierał branżę turystyczną we wdrażaniu najwyższych standardów ekologicznych i uzyskiwaniu lub utrzymaniu certyfikacji Green Key.

Usuń olej palmowy z listy zakupów! Dla dobra planety i swojego zdrowia

W dyskusji o szkodliwości produkcji i użytkowania oleju palmowego wskazuje się głównie na dewastację lasów tropikalnych, która jest zagrożeniem dla tamtejszej flory i fauny. To jednak niejedyny powód, aby wystrzegać się oleju palmowego. Co warto wiedzieć i na co zwracać uwagę?

Ekologia może być ekonomiczna! Jak zarabiać na "zielonej" gastronomii?

Ograniczenie marnotrawienia surowców i żywności czy wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań w biznesie może być zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi i kompostuj - jak zastosować w gastronomii tych sześć zasad eko biznesu?

FRITZ-KOLA: w trosce o konsumenta i środowisko

Wprowadzona na rynek w 2003 r. przez dwójkę studentów z Hamburga fritz-kola stała się światowym fenomenem i jedną z najlepiej rozwijających się marek rzemieślniczych napojów na świecie. Jednym z powodów sukcesu firmy jest jej umiejętność łączenia biznesu z troską o środowisko naturalne.

Jak zadbać o neutralność klimatyczną lokalu gastronomicznego? [PORADNIK]

Gastronomia sprzedaje nie tylko dania, ale także restauracyjne doświadczenie. A jego jakość w dużej mierze opiera się na wizerunku lokalu. Dlatego w dobie postępujących zmian klimatycznych warto zadbać o neutralność swojego miejsca i odpowiednio ją uzasadnić.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej