x

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Kategoria: Miejsca    22.11.2022

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

McDonald's w Ustroniu w wełnianym ubranku. Zdjęcie: fangage Ustronia na Facebooku: https://www.facebook.com/Ustron/
McDonald's w Ustroniu w wełnianym ubranku. Zdjęcie: fangage Ustronia na Facebooku: https://www.facebook.com/Ustron/
Lokal McDonald's w śląskim Ustroniu, mieszczący się przy ul. Wiejskiej 1, został przez firmę wytypowany do udziału w nagrywaniu spotu reklamowego promującego Burger Drwala.

"Dziergany" wystrój budynku, choć czasowy, z pewnością przysporzy miastu popularności, przyciągnie turystów, a samej restauracji - klientów.

Ocieplamy zimę!
Co skłoniło sieć, by wcielić w życie tak oryginalny pomysł?
- Przyczynek do tego jest jeden. Zawsze staramy się zrobić coś wyjątkowego na zimę. W szczególności, że obecna zima ma trochę inny wymiar, więc to jest jej  lepsza strona. Chcieliśmy stworzyć najprzyjemniejszą i najcieplejszą restaurację - powiedział w "Dzień Dobry TVN" Jakub Strutyński z McDonald's Polska.

Jak podaje TVN, prace nad nowym projektem trwały przez cztery miesiące, przyozdobienie budynku zajęło ponad 28 dni, uczestniczyło w nim ok. 50 osób.  Zmieniono także wnętrze baru, który wygląda, jakby cały wystrój został wydziergany z włóczki. Sieć zapewnia, że nic nie zmieniło się w funkcjonowaniu lokalu - można do niego wejść i złożyć zamówienie i zjeść.

To nie pierwszy raz, kiedy McDonald's w ten sposób zaskakuje klientów
W 2018 r. McDonald’s postawił na Placu Zamkowym w Lublinie ogromną śnieżną kulę, w środku której znalazł się budynek stylizowany na restaurację McDonald’s (obiekt wykorzystano do nakręcenia reklamy sieci). W 2020 r. kilkudziesięciometrowa zjeżdżalnia, nazwana "lodową górą", prowadziła z góry do restauracji McDonald's na Targu Siennym w Gdańsku (atrakcja przyciągnęła niemal 2500 osób). W 2021 r. w Toruniu powstała natomiast lodowa restauracja McDonald's, do której zjeżdżali ludzie w całej Polsce.

Wszystkie te aktywności dzieją się przy okazji promocji kultowej zimowej kanapki sieci - Burger Drwala, która obecna jest w ofercie przez kilka tygodni i tylko raz w roku. W 2022 r. premiera Drwala w restauracjach McDonald's rusza  23 listopada. 

Wnętrze restauracji McDonald's w Ustroniu. Zdjęcie: Facebook.com
Wnętrze restauracji McDonald's w Ustroniu. Zdjęcie: Facebook.com

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej