x

Jak zadbać o neutralność klimatyczną lokalu gastronomicznego? [PORADNIK]

Kategoria: Lifestyle - ekologia    23.11.2022

Gastronomia sprzedaje nie tylko dania, ale także restauracyjne doświadczenie. A jego jakość w dużej mierze opiera się na wizerunku lokalu. Dlatego w dobie postępujących zmian klimatycznych warto zadbać o neutralność swojego miejsca i odpowiednio ją uzasadnić.

W dobie postępujących zmian klimatycznych warto zadbać o neutralność swojego loklau gastronomicznego i odpowiednio ją uzasadnić. Zdjęcie: Shutterstock.com
W dobie postępujących zmian klimatycznych warto zadbać o neutralność swojego loklau gastronomicznego i odpowiednio ją uzasadnić. Zdjęcie: Shutterstock.com
Świadomość konsumentów rośnie, w szczególności w pokoleniu „Z” i „Alfa”. Dla młodych ważne jest, by funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem, pracować mniej, ale żyć bardziej. Przekłada się to na ich codziennie wybory kulinarne.

Jeśli młodzi konsumenci mają do wyboru dwie restauracje z podobną ofertą, ale tylko jedna z nich komunikuje dążenie do neutralności klimatycznej, to wielce prawdopodobne jest, że to właśnie ją odwiedzą. Wprowadzenie w lokalu zmian związanych ze zrównoważonym rozwojem jest więc nie tylko konieczne dla klimatu, ale także korzystne dla naszego biznesu.

Co oznacza zrównoważony rozwój w restauracji, barze czy kawiarni? Najprościej mówiąc, chodzi o zminimalizowanie niekorzystnego wpływu swojej działalności gospodarczej na planetę, poprzez m. in. korzystanie z produktów pochodzących ze zrównoważonego rolnictwa, zmniejszanie śladu węglowego, skrócenie łańcucha dostaw, ograniczenie marnowania żywności, wybór właściwych opakowań, zmniejszenie zużycia wody i energii oraz recykling. W gastronomii ważne jest nie tylko samodzielne podejmowanie tych działań, ale także umożliwienie ich swoim gościom, by czuli, że robią coś dobrego dla klimatu.

Jak podążać drogą do neutralności?
Jest wiele mniejszych i większych kroków, które lokal może podjąć, by poprawić swój status neutralności klimatycznej, a tym samym wnieść wkład w ochronę środowiska i podnieść konkurencyjność w branży gastronomicznej.

W lokalu dbającym o zrównoważony rozwój menu można prezentować za pośrednictwem kodu QR, a to w formie drukowanej - na materiałach z recyklingu. Zdjęcie: Shutterstock.com
W lokalu dbającym o zrównoważony rozwój menu można prezentować za pośrednictwem kodu QR, a to w formie drukowanej - na materiałach z recyklingu. Zdjęcie: Shutterstock.com
1. Metoda małych kroków
Sprawdź, od czego możesz zacząć najszybciej. Przeanalizuj, jak funkcjonuje lokal, co łatwo poprawić i wprowadź małe zmiany.
Wybieraj dostawców, którzy używają ekologicznych opakowań. Jeśli to możliwe, korzystaj z takich, którzy oferują opakowania zwrotne, tak by całkowicie wyeliminować jednorazówki.

Prezentuj menu za pośrednictwem kodu QR, a to w formie drukowanej przygotuj na materiałach z recyklingu. Do druku paragonów wykorzystuj rolki recyklingowalne.

W przypadku kawy na wynos, zaoferuj kubki kaucyjne. Tam gdzie się da, pozwól gościom na korzystanie z opakowań zwrotnych dostępnych za kaucją lub oferuj zniżkę w przypadku używania własnego pojemnika.

Używaj biodegradowalnych serwetek z recyklingu. Podobnie w przypadku worków na odpady zmieszane i bio – wybierz te, które się szybko rozkładają po trafieniu na wysypisko.

Zainstaluj w toalecie spłuczkę ograniczającą zużycie wody, a w kranie – perlator, który umożliwi umycie ręce w mniejszej jej ilości.

Korzystaj z filtrów do wody, by ograniczyć zużycie tej butelkowanej. Goście coraz chętniej piją kranówkę. Wykorzystanie urządzenia do nasycania wody dwutlenkiem węgla rozwiąże problem wersji „gazowanej”.

Oszczędzaj energię tam, gdzie to możliwe. Wymień żarówki na energooszczędne, odłączaj na noc od prądu to, co możliwe, a nie zostawiaj w trybie stand-by.

Dbaj o posiadany sprzęt. Regularny serwis, czyszczenie i konserwacja sprawią, że praca będzie wydajniejsza, a zużycie prądu niższe.

2. Zmniejsz ślad węglowy
Korzystaj z produktów sezonowych od lokalnych dostawców. To jest nie tylko modne, ale także dobre dla klimatu. Unikniesz wysokich kosztów transportu, a gościom zapewnisz potrawy z najlepszych składników.

3. Lepiej planuj - less waste!
Polska wciąż produkuje zbyt dużo odpadów spożywczych. Zaplanuj menu tak, by zużywać artykuły spożywcze w całości i ograniczyć wytwarzanie resztek, które trafiają do kosza. Sprawdź, czego chcą goście, jak dużych porcji oczekują. To pomoże usprawnić pracę i skutecznie zarządzać zapasami, które też warto zminimalizować, gdyż przechowywanie dużej ilości produktów prowadzi do większego zużycia energii.

W przypadku niewielkiego lokalu gastronomicznego, można wyposażyć się w kompostownik i wejść we współpracę z lokalną społecznością, by oddawać jej wytworzony nawóz. Zdjęcie: Shutterstock.com
W przypadku niewielkiego lokalu gastronomicznego, można wyposażyć się w kompostownik i wejść we współpracę z lokalną społecznością, by oddawać jej wytworzony nawóz. Zdjęcie: Shutterstock.com
4. Nie wyrzucaj - zero waste!
To, co zostanie na koniec dnia, możesz sprzedać taniej, tak by nic się nie zmarnowało. Istnieją programy i aplikacje, które to umożliwiają.

Ponadto odpadki spożywcze pochodzenia roślinnego często nadają się do kompostowania. W przypadku niewielkiego lokalu możesz wyposażyć się w kompostownik i wejść we współpracę z lokalną społecznością, by oddawać jej wytworzony nawóz.

5. Pamiętaj o opcjach roślinnych
Produkcja mięsa jest wciąż jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Dlatego, jeśli chcesz prowadzić miejsce dbające o klimat, dodaj do menu kilka pozycji roślinnych bazujących na lokalnych warzywach i owocach. To sposób nie tylko na ochronę środowiska, ale także na przyciągnięcie do lokalu nowych gości zainteresowanych ekologią.

6. Zainwestuj w odpowiedni sprzęt
Gdy wymieniasz urządzenie gastronomiczne, zadbaj, by to nowe było energooszczędne. Wypożycz sprzęt, którego nie potrzebujesz na stałe – w ten sposób ograniczysz powstawanie odpadów elektrycznych. W niektórych przypadkach możesz też wybrać urządzenie z drugiej ręki.

7. Zadbaj o komunikację
Nieważne, jak duże wysiłki podejmiesz, by zadbać o środowisko – pamiętaj, aby o nich mówić! Poinformuj swoich gości za pomocą mediów społecznościowych, jakie działania zostały wdrożone, w jaki sposób przyczyniasz się do zrównoważonego rozwoju. Komunikując o tym, zachęcaj do wspólnych inicjatyw, a wprowadzając kolejne zmiany, informuj o ich przyczynach i potencjalnych korzyściach.

Wprowadzenie w gastronomii zmian związanych ze zrównoważonym rozwojem nie jest proste, ale w trudnych czasach może być niezbędne. Dobra reputacja, podjęcie działań proekologicznych, współpraca z lokalną społecznością – to ruchy, które mogą przełożyć się na korzyści ekonomiczne.

Źródła:
Chaturvedi, P., Kulshreshtha, K., Tripathi, V., & Agnihotri, D. (2022). Investigating the impact of restaurants' sustainable practices on consumers' satisfaction and revisit intentions: a study on leading green restaurants. Asia-Pacific Journal of Business Administration, (ahead-of-print).
Gössling, S., & Hall, C. M. (2021). The sustainable chef: The environment in culinary arts, restaurants, and hospitality. Routledge.
Kim, M. J., & Hall, C. M. (2019). Can climate change awareness predict pro-environmental practices in restaurants? Comparing high and low dining expenditure. Sustainability, 11(23), 6777.
Ocampo, J. C. C., Marshall, M., Wellton, L., & Jonsson, I. M. (2021). When sustainable cuisine imaginaries become unsustainable: Storage and preservation practices in Swedish restaurants. International Journal of Gastronomy and Food Science, 24, 100353.
https://environment.co/fast-food-affect-environment/
https://www.buzztime.com/business/blog/restaurant-sustainability-11-ways-limit-environmental-footprint/

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Wyjątkowe i unikatowe produkty lokalne - lista szefa kuchni Kuby Korczaka

Kuba Korczak, znany szef kuchni specjalizujący się w kuchni roślinnej, poleca swoich ulubionych producentów, w większości posiadających ekologiczne certyfikaty. Niektórzy są na rynku od lat, inni wystartowali niedawno.

Ecolab i Green Key wspierają hotele i restauracje w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju

Ecolab i Green Key rozwijają partnerstwo, aby promować zrównoważone rozwiązania w hotelach i restauracjach w Europie. Poprzez autorskie programy i usługi Ecolab będzie wspierał branżę turystyczną we wdrażaniu najwyższych standardów ekologicznych i uzyskiwaniu lub utrzymaniu certyfikacji Green Key.

Usuń olej palmowy z listy zakupów! Dla dobra planety i swojego zdrowia

W dyskusji o szkodliwości produkcji i użytkowania oleju palmowego wskazuje się głównie na dewastację lasów tropikalnych, która jest zagrożeniem dla tamtejszej flory i fauny. To jednak niejedyny powód, aby wystrzegać się oleju palmowego. Co warto wiedzieć i na co zwracać uwagę?

Ekologia może być ekonomiczna! Jak zarabiać na "zielonej" gastronomii?

Ograniczenie marnotrawienia surowców i żywności czy wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań w biznesie może być zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi i kompostuj - jak zastosować w gastronomii tych sześć zasad eko biznesu?

FRITZ-KOLA: w trosce o konsumenta i środowisko

Wprowadzona na rynek w 2003 r. przez dwójkę studentów z Hamburga fritz-kola stała się światowym fenomenem i jedną z najlepiej rozwijających się marek rzemieślniczych napojów na świecie. Jednym z powodów sukcesu firmy jest jej umiejętność łączenia biznesu z troską o środowisko naturalne.

Tork zmierza w stronę neutralności klimatycznej

- W ostatnich latach zauważyliśmy znaczący wzrost zainteresowania firm kwestiami ochrony środowiska we wszystkich segmentach rynku. Przy wyborze produktów klienci zwracają uwagę na ich wydajność i skład - mówi Wojciech Nizio, regional brand activation manager w Tork.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej