x

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Kategoria: Wino    21.11.2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Winobranie w Kalifornii, w Lambert Bridge Winery. Zdjęcie: Adam Decker
Winobranie w Kalifornii, w Lambert Bridge Winery. Zdjęcie: Adam Decker
Winiarze i winogrodnicy z Kalifornii spodziewają się wysokiej jakości tegorocznych zbiorów pomimo sezonu, w którym nie brakowało naturalnych przeciwności. Z powodu wysokiej fali upałów na początku września, w wielu kalifornijskich regionach winiarskich przeprowadzono dwuetapowe zbiory – wcześniejsze i późniejsze. Wszystko wskazuje jednak na to, że rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości, skoncentrowane i złożone.

Na Północnym Wybrzeżu sezon wzrostowy winorośli rozpoczął się idealnymi warunkami pogodowymi we wczesnych tygodniach letnich. Pod koniec sierpnia przyszła jednak fala upałów, które wyraźnie przyspieszyły winobranie i zredukowały zbiory owoców niektórych odmian. Z kolei w regionach Lodi i Sierra Foothills sprzyjające  wczesnowiosenne, umiarkowane warunki pogodowe przerywane były niespodziewanymi atakami mroźnych temperatur, które dramatycznie wpłynęły na wielkość upraw.

Kalifornijskie zbiory odbywały się w różnym terminie w zależności od regionu i apelacji. W Napa Valley winobranie odbyło się miesiąc wcześniej niż  zwykle i wyprzedziło inne regiony, np. Paso Robles, gdzie z kolei zbiory były znacznie wydłużone. Na Północnym Wybrzeżu zbierano czerwone odmiany już na początku sierpnia.

Upalny początek września spowodował jednoczesne, przyspieszone dojrzewanie wielu odmian na raz. Wytężona praca w winnicach i winiarniach musiała odbywać się bardzo szybko i w terminie wyraźnie skróconym w stosunku do standardów. Wszystkie te wyzwania nie powinny jednak niepokoić miłośników wina, ponieważ ostatecznie rocznik 2022 zapowiada się bardzo obiecująco.

Przypominamy, że w  Kalifornii produkuje się 80% amerykańskiego wina, co czyni ten stan czwartym co do wielkości produkcji regionem winiarskim na świecie. 250 000 hektarów kalifornijskich winnic jest certyfikowanych w programach zrównoważonego rozwoju-  Certified California Susitainable Winegrowing, Fish Friendly Farming, Lodi Rules, Napa Green i SIP Certified.

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej