x

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    21.11.2022

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Zdjęcie: Shutterstock.com
Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Zdjęcie: Shutterstock.com
– Jesteśmy regionem z gastronomią na najwyższym poziomie, ale mamy też potencjał i doświadczenie niezbędne do organizacji wydarzeń tego kalibru – mówi Ximo Puig, prezes Generalitat Valenciana, które jest współorganizatorem wydarzenia.

W programie imprezy znalazły się m. in.: forum liderów myśli #50BestTalks, cykl wspólnych imprez kulinarnych otwartych dla publiczności (50 Best Signature Sessions), prezentacje najlepszego produktu i kuchni z regionów Hiszpanii oraz oczywiście ceremonia wręczenia nagród.

Oprócz głównych nagród ogłoszone zostaną także wyróżnienia specjalne mające na celu uhonorowanie osiągnięć zarówno osób indywidualnych, jak i instytucji. Dokładna data ceremonii ma zostać podana do publicznej wiadomości w najbliższych dniach.

Pewnym już dziś jest natomiast jedno. Zwycięzca tegorocznego zestawienia The World's 50 Best – restauracja Geranium – dołączy w roku 2023 do listy Best of the Best, a zatem zgodnie z regulaminem nie będzie kwalifikować się do pojawienia się w rankingu na rok 2023 i kolejne lata.

The World’s 50 Best to coroczna lista najbardziej prestiżowych restauracji na świecie będąca także barometrem światowych trendów gastronomicznych. Rodzina 50 Best obejmuje dodatkowo zestawienia 50 najlepszych restauracji z Ameryki Łacińskiej, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, najlepszych barów na świecie,  najlepszych barów z Azji i Ameryki Północnej oraz listę kulinarnych odkryć – 50 Best Discovery.

Wszystkie zestawienia są prowadzone przez firmę William Reed. Celem The World’s 50 Best Restaurant jest wspieranie współpracy, integracji, różnorodności w całym sektorze gastronomicznym.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej