x

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    18.11.2022

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Grand Dinners w restauracji Belvedere przygotowali: Christophe Bacquié, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Grand Dinners w restauracji Belvedere przygotowali: Christophe Bacquié, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Pierwszy z szefów – Christophe Bacquié – to wielka postać francuskiej sceny kulinarnej. Jego lokal Christophe Bacquié Restaurant w Prowansji oznaczony jest 3 gwiazdkami Michelin i 5 czapkami Gault & Millau, a on sam zajmuje drugą lokatę wśród 100 najlepszych szefów na świecie. Jest także Kawalerem Orderu Legii Honorowej – najwyższego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie – oraz posiadaczem prestiżowego tytułu MOF (najlepszy profesjonalista w swojej dziedzinie we Francji).

Podobnie jak Emmanuel Renaut, właściciel hotelu i wyróżnionej 3 gwiazdkami Michelin oraz 5 czapkami Gault&Millau restauracji Flocons de Sel we francuskich Alpach, czwarty wśród 100 najlepszych szefów kuchni na świecie.

Wspaniałe trio zamknął Tomasz Łagowski, który od ponad dwóch lat z powodzeniem zarządza kuchnią w prestiżowej Restauracji Belvedere. Jest finalistą Bocuse d’Or Poland 2015 i 2021, zdobywcą nagród Gault & Millau i 100 Best Restaurant oraz trenerem w Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere, kształcącej młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Od krewetki po tort szwarcwaldzki
Zaserwowana przez trzech szefów kolacja była ucztą dla zmysłów. Otworzył ją tatar ze szkarłatnej krewetki z kawiorem Oscietra szefa Christophe’a Bacquié. Następnie na stole pojawiła się okrasa z gęsi z pikantną marchewką według pomysłu Tomasza Łagowskiego. Ten polski, listopadowy akcent był preludium do dalszej degustacji.

Na pierwsze danie Emmanuel Renaut przygotował gnocchi z burakiem i pasternakiem oraz bulion warzywny z chrzanem, rozgrzewający i zaskakujący smakami, po którym mistrz Bacquié zaserwował kalafiora pieczonego z esencją homarową. Po nim przyszła kolej na drugie danie szefa Renaut i jego słynny biszkopt ze szczupaka w esencji z pieczonej cebuli. Morszczuk z czarną truflą szefa Bacquié skradł niejedno serce, a drobiowe salami z białą truflą Emmanuela Renaut z pewnością zapadło głęboko w pamięci wszystkich degustujących.

Ucztę zwieńczył tort szwarcwaldzki szefa Tomasza Łagowskiego, który zamknął słodką klamrą to wyjątkowe wydarzenie. Organizatorzy zaproponowali również unikatowy pairing koktajli na bazie Belvedere Single Estate. Przewodnikiem po świecie autorskich koktajli był Tomasz Źródłowski, którego alkoholowe kreacje w pięknym szkle wzbudzały gorące emocje.

Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Okrasa, jesień i fotepien w tle
Wieczór poprowadził Karol Okrasa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Polsce, znany z ogromnej wiedzy i elokwencji nie tylko kulinarnej, który swoimi komentarzami zapewnił gościom wysublimowaną rozrywkę.

O niepowtarzalnym klimacie wydarzenia przesądziło również miejsce – Restauracja Belvedere zlokalizowana w XIX-wiecznym budynku Nowej Oranżerii w samym sercu Łazienek Królewskich. Jesienny, złoty anturaż, światło, dźwięki fortepianu, naturalne motywy wokół i na stołach, wspaniali szefowie kuchni, bezprecedensowa haute cuisine i wyjątkowy pairing koktajli – to wszystko zagrało idealnie.

Organizatorzy już dziś zapowiadają kolejne kolacje w przyszłym roku z równie znakomitymi nazwiskami i gwiazdkami Michelin w tle.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Gęsina na św. Marcina 2022 - XIV edycja slowfoodowej akcji

Tegoroczna edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina" potrwa od 11 do 27 listopada. Wybrane zostaną najlepsze restauracje w całej Polsce, które w tym okresie będą serwować przynajmniej trzy dania na bazie gęsiny. Do udziału w akcji Slow Food Polska zaprosił w tym roku blisko 100 lokali.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej