x

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    18.11.2022

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Grand Dinners w restauracji Belvedere przygotowali: Christophe Bacquié, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Grand Dinners w restauracji Belvedere przygotowali: Christophe Bacquié, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Pierwszy z szefów – Christophe Bacquié – to wielka postać francuskiej sceny kulinarnej. Jego lokal Christophe Bacquié Restaurant w Prowansji oznaczony jest 3 gwiazdkami Michelin i 5 czapkami Gault & Millau, a on sam zajmuje drugą lokatę wśród 100 najlepszych szefów na świecie. Jest także Kawalerem Orderu Legii Honorowej – najwyższego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie – oraz posiadaczem prestiżowego tytułu MOF (najlepszy profesjonalista w swojej dziedzinie we Francji).

Podobnie jak Emmanuel Renaut, właściciel hotelu i wyróżnionej 3 gwiazdkami Michelin oraz 5 czapkami Gault&Millau restauracji Flocons de Sel we francuskich Alpach, czwarty wśród 100 najlepszych szefów kuchni na świecie.

Wspaniałe trio zamknął Tomasz Łagowski, który od ponad dwóch lat z powodzeniem zarządza kuchnią w prestiżowej Restauracji Belvedere. Jest finalistą Bocuse d’Or Poland 2015 i 2021, zdobywcą nagród Gault & Millau i 100 Best Restaurant oraz trenerem w Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere, kształcącej młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Od krewetki po tort szwarcwaldzki
Zaserwowana przez trzech szefów kolacja była ucztą dla zmysłów. Otworzył ją tatar ze szkarłatnej krewetki z kawiorem Oscietra szefa Christophe’a Bacquié. Następnie na stole pojawiła się okrasa z gęsi z pikantną marchewką według pomysłu Tomasza Łagowskiego. Ten polski, listopadowy akcent był preludium do dalszej degustacji.

Na pierwsze danie Emmanuel Renaut przygotował gnocchi z burakiem i pasternakiem oraz bulion warzywny z chrzanem, rozgrzewający i zaskakujący smakami, po którym mistrz Bacquié zaserwował kalafiora pieczonego z esencją homarową. Po nim przyszła kolej na drugie danie szefa Renaut i jego słynny biszkopt ze szczupaka w esencji z pieczonej cebuli. Morszczuk z czarną truflą szefa Bacquié skradł niejedno serce, a drobiowe salami z białą truflą Emmanuela Renaut z pewnością zapadło głęboko w pamięci wszystkich degustujących.

Ucztę zwieńczył tort szwarcwaldzki szefa Tomasza Łagowskiego, który zamknął słodką klamrą to wyjątkowe wydarzenie. Organizatorzy zaproponowali również unikatowy pairing koktajli na bazie Belvedere Single Estate. Przewodnikiem po świecie autorskich koktajli był Tomasz Źródłowski, którego alkoholowe kreacje w pięknym szkle wzbudzały gorące emocje.

Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Menu Grand Dinners w restauracji Belvedere. Zdjęcie: Michał Hawliczek
Okrasa, jesień i fotepien w tle
Wieczór poprowadził Karol Okrasa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Polsce, znany z ogromnej wiedzy i elokwencji nie tylko kulinarnej, który swoimi komentarzami zapewnił gościom wysublimowaną rozrywkę.

O niepowtarzalnym klimacie wydarzenia przesądziło również miejsce – Restauracja Belvedere zlokalizowana w XIX-wiecznym budynku Nowej Oranżerii w samym sercu Łazienek Królewskich. Jesienny, złoty anturaż, światło, dźwięki fortepianu, naturalne motywy wokół i na stołach, wspaniali szefowie kuchni, bezprecedensowa haute cuisine i wyjątkowy pairing koktajli – to wszystko zagrało idealnie.

Organizatorzy już dziś zapowiadają kolejne kolacje w przyszłym roku z równie znakomitymi nazwiskami i gwiazdkami Michelin w tle.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Foodsi, Restaurant Week i Free Now we wspólnej kampanii

Tej wiosny Foodsi kontynuuje przekaz "Tu się nie marnuje", zwracający uwagę na problem marnotrawienia jedzenia, a dodatkowo zachęca do dbania nie tylko o planetę, ale również o własne samopoczucie. Aby lepiej realizować te misję Foodsi łączy siły z Free Now i Restaurant Week.

Poznańskie restauracje dołączają do przewodnika Michelin

Poznań dołączy do miast, których restauracje opisane są w słynnym przewodniku Michelin. Znajdzie się w nim obok Warszawy i Krakowa.

Festiwal Syryjski w gdańskiej Stacji Food Hall

W dniach 23-26 marca w Stacji Food Hall trwać będzie Festiwal Syryjski. Podczas imprezy spróbować będzie można dań oraz koktajli inspirowanych kulinarnym dziedzictwem Bliskiego Wschodu.

Fundacja Taka Akcja zakupi mobilne KTG dla ukraińskich kobiet w ciąży

Wskaźnik przyrostu naturalnego w Ukrainie spada, a warunki wojenne spowodowały, że wskaźnik ciąż patologicznych przewyższa 30 proc. Problem ten schodzi na dalszy plan, kiedy kraj działa w stanie wyższej konieczności. Fundacja Taka Akcja chce to zmienić i rusza ze zbiórką charytatywną NEW HOPE.

Trzecia odsłona kolacji Grand Dinners już w maju

Kolejne kolacje z cyklu Grand Dinners odbędą się 15 i 16 maja w Restauracji Belvedere położonej w samym sercu Łazienek Królewskich. Swoje popisowe dania zaserwują tym razem Jean-Philippe Blondet, Arnaud Bignon i gospodarz wieczoru Tomasz Łagowski.

Body Chief startuje ze szkołą gotowania. Na poczatek - warsztaty z Magdą Gessler

Marka cateringu dietetycznego Body Chief wraz z otwarciem nowej siedziby pod Poznaniem uruchamia autorską szkołę gotowania. Warsztaty kulinarne będą w niej prowadzić doświadczeni kucharze i znani blogerzy kulinarni. Pierwszy cykl zajęć poprowadzi restauratorka Magda Gessler.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej